cfo-bmi

Konu: Çalıştığı şirkete sonradan ortak olanlar

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2006
    Mesajlar
    85

    Çalıştığı şirkete sonradan ortak olanlar

    Arkadaşlar merhaba;

    4/1-a kapsamında sigortalı olarak çalıştığı şirketten hisse alarak Nisan/2011 de ortak olan kişinin sigortalılık statüsü konusunda mevzuatta net bir hüküm mevcut değil. SGK madde 53.e göre kişi ortağı bulunduğu şirketten sigortalı bildirelemez ama.. bizim durumumuzda kişi, 4/1-a sigortalısı bulunduğu şirkete ortak olmakta.
    Bu konuda elinde bilgi ve belgesi olan var mı??

    yi Çalışmalar
    <br />SMMM Haydar TURNA
    <br />Ankara

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    95

    Ynt: Çalıştığı şirkete sonradan ortak olanlar

    Haydar bey,

    Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına yönetmelik dün yayınlandı. Bu yönetmeliğin
    aşağıdaki maddesi sizin sorunuza cevap veriyor.


    MADDE 22 ? Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir.

    Çakışan sigortalılık statülerinin değerlendirilmesi
    GEÇİCİ MADDE 24 ? (1) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerindeki sigortalılık hallerinden birden fazlasına aynı anda tabi olunması halinde 1/3/2011 tarihine kadar önce başlayan sigortalılık statüsü dikkate alınır, 1/3/2011 tarihinden itibaren ise bu Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin dokuzuncu, onuncu, onbirinci ve onikinci fıkralarında yer alan hükümler uygulanır.


  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2006
    Mesajlar
    85

    Ynt: Çalıştığı şirkete sonradan ortak olanlar


    sayın personel1;

    yönetmelik çıkmadan önce; SGK'da tescil şube müdürü ile görüştüm. 5510/53.maddeye göre kesinlikle (eski girişli bile olsa) kendi şirketinde 4-a.lı olarak devam edemez dedi. Bu nedenle çıkışını yaptım ve bağkura tescil ettirdik. bahsettiğiniz yönetmelikteki durum, kendi işyeri dışındaki bir işyerinde süregelen sigortalılıkla ilgili olsa gerektir. SGK kendi şirketinden sigortalılığa ilgili maddeye göre izin vermiyor artık.

    selamlar..
    yi Çalışmalar
    <br />SMMM Haydar TURNA
    <br />Ankara

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    95

    Ynt: Çalıştığı şirkete sonradan ortak olanlar

    SGK Bilgi Edindirme kısmına bununla ilgili bir soru sordum. yanıtı gelince sizinle paylaşacağım. Yalnız,
    SSİY değişen maddesini tekrar okursak 01.03.2011 öncesi ve sonrası olarak ikiye ayırmış durumu. Benim bu maddeden anladığım 01.03 2011 sonrası kendi şirketinde ortak olduğu andan itibaren sigortalı olamaz şeklindedir. Umarım SGK soruma anlaşılır bir yanıt verir.

  5. #5
    AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2010
    Mesajlar
    3.920

    Ynt: Çalıştığı şirkete sonradan ortak olanlar

    İnce bir ayrıntı. Ama tüm dengeleri değiştirebilecek bişey
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    95

    Ynt: Çalıştığı şirkete sonradan ortak olanlar

    SSİY'nin 14.maddesini tekrar dikkatle okudum. Bu maddeden anladığım sigortalı kendi şirketinde 4/a'lı olamıyor. SGK'dan soruma gelecek yanıtı da sizlerle paylaşacağım.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    95

    Ynt: Çalıştığı şirkete sonradan ortak olanlar

    SGK bilgi edinme birimine yazdığım yazıya gelen cevap aşağıdadır.

    5510 sayılı kanunun 53. maddesi kapsamında bir kişi kendi ortak olduğu şirkette 4-a kapsamında sigortalı olamaz hükmü gereği a.ş.tin yönetim kuruluna seçilmesi ve ortak olması halinde 4-b kapsamında (bağ-kur)sigortalı olması gerekir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Nisan.2016, 09:46
  2. Cevap: 3
    Son Mesaj : 04.Ocak.2012, 15:06
  3. SSK lının Çalıştığı Şirkete Ortak Olma Durumu
    Konu Sahibi onurozturk Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Nisan.2010, 11:26
  4. SSK'lı Olan Bir Kişi Çalıştığı Şirkete Sonradan Ortak Olabilir mi?
    Konu Sahibi ferhat Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 04.Aralık.2008, 16:12
  5. SSK' lı İşçinin Çalıştığı Şirkete Ortak Olması.?
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 13.Aralık.2006, 14:02

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36