kamu işçi maaş

Konu: Şirket Ortağı_Yönetim Kurulu Üyesinin aldığı ücret hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    82

    Şirket Ortağı_Yönetim Kurulu Üyesinin aldığı ücret hk.

    Değerli üstadlar,
    Şirket ortağımız ve aynı zamanda yönetim kurulu üyemiz, şirketimizden herhangi bir ücret almamaktadır. Öncelikle bu doğru mudur? Ayrıca bağkur priminin ne kadar yatırılacağı ile ilgili talep formu dolduracağım. Şirkette en yüksek ücretle çalışan bir yöneticimizin brüt ücreti 12.000 TL olduğuna göre bizde bu ücrete göre mi yani tavandan mı ödememiz gerekiyor? Acil cevaplarınızı istirham ediyorum.



    Konu başlığı ve içeriğinde Yardım/Acil/Lütfen gibi ifadeler kullanmak yasaktır.!
    Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!



  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    95

    Ynt: Şirket Ortağı_Yönetim Kurulu Üyesi Acil Yardımm

    YK üyesinin ücret alıp almaması sizin iç konunudur. Bağkur için ödenecek prim tıutarını ilgili kişi belirleyebilir. Anonim Şirketlerde en yüksek çalışanın prim matrahının baz alınmasıne gerek yoktur. İsterseniz tabandan da ödeyebilirsiniz.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    82

    Ynt: Şirket Ortağı_Yönetim Kurulu Üyesi Acil Yardımm

    Arkadaşım öncelikle verdiğin cevap için çok teşekkür ederim. Ancak internette aşağıdaki gibi yazı buldum. Bu açıklamaya göre tavandan ödememiz gerekmiyor mu?

    saygılarımla



    IV- BAĞ KUR PRİM MATRAHI EN YÜKSEK ÜCRETLİ PERSONELİN SSK MATRAHINDAN DAHA DÜŞÜK OLAMAZ

    4/b (BAĞ-KUR) kapsamında prim ödeyenlerde artık basamak sistemine göre değil de SSK taban ile tavan arasında istedikleri rakam üzerinden prim ödeyecekler. Prim oranı (%32+İş kazası) oranıdır. Yalnız bu kişiler çalıştırdıkları işçilerden en yüksek ücret alan kişiden aşağı matrah üzerinden prim ödeyemezler. Eski basamak sistemine göre prim ödeyenler 01.10.2008 ila 31.12.2008 tarihleri arasında SGK ya hangi rakam üzerinden prim ödeyeceklerini bir dilekçe ile bildirmek zorundadırlar. Aksi takdirde 01.01.2009?dan itibaren, BAĞKUR primi ödedikleri basamağın geliri tutarı üzerinde ödemek zorunlar. (Beyanda bulununcaya kadar) (5510/80.Maddesi ve Yönetmelik Geçici Madde7/5)

    Örneğin danışmanlık hizmetinde bulunan ve bu bağlamda da serbest çalışan bir kişinin işyerinde dört kişinin çalıştığını varsayacak olursak, bu takdirde işyerinde en yüksek ücret alan kişinin ücreti danışmanlık hizmetini sunan kişinin destek primi hesaplanmasında ölçü olarak alınacak ve bu ücret düzeyi üzerinden kendisi destekleme primi ödeyecektir.

    Örnek olayımızda işyerinde en yüksek ücretle çalışan kişinin ücreti eğer 1.500.-YTL ise bu takdirde işveren konumunda olan ve yaşlılık aylığı alan kişinin bu aylığını almaya devam edebilmesi için 1.500.-YTL üzerinden kendisi de destekleme primi ödemek zorunda kalacak bu miktar en az bu (1.500 x 0.33.5 =) 502.50.-YTL olacaktır.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    82

    Ynt: Şirket Ortağı_Yönetim Kurulu Üyesi Acil Yardımm

    arkadaşlar acil yardım. patrona bilgi vereceğim.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    1.263

    Ynt: Şirket Ortağı_Yönetim Kurulu Üyesi Acil Yardımm

    5510 sayılı kanun Madde 80

    4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamındaki sigortalıların
    prime esas kazançları aşağıdaki şekilde belirlenir.
    a) Aylık prime esas kazanç, 82 nci maddeye göre belirlenen prime esas
    günlük kazanç alt sınırı ile üst sınırı arasında kalmak şartı ile kendileri tarafından
    beyan edilecek günlük kazancın otuz katıdır. Bu sigortalılar tarafından Kurumca
    belirlenen sürelerde aylık prime esas kazanç beyan edilir. Beyanda bulunmayan
    sigortalıların aylık prime esas kazancı, prime esas günlük kazanç alt sınırının
    otuz katı olarak belirlenir.
    b) Sigortalı aynı zamanda işveren ise aylık prime esas kazancı, çalıştırdığı
    sigortalıların prime esas günlük kazancının en yükseğinin otuz katından az
    olamaz. Aylık prime esas kazancı, çalıştırdığı sigortalının otuz günlük prime
    esas kazancından düşük olduğu tespit edilen sigortalıların aylık prime esas
    kazançları, tespit edilen kazanç düzeyine çıkartılarak aradaki farkın primi, 89
    uncu madde hükümlerine göre gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmak
    suretiyle tahsil edilir.

    Bence yukarıdaki maddedeki işveren tanımına yönetim kurulu üyesi şirket ortağı da girer. Ben bu şekilde uyguluyorum. Dolayısıyla tavandan ödemelisiniz bence
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    82

    Ynt: Şirket Ortağı_Yönetim Kurulu Üyesi Acil Yardımm

    bende öyle düşünmüştüm. çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. saygılarımla

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    95

    Ynt: Şirket Ortağı_Yönetim Kurulu Üyesi Acil Yardımm

    Sözcü Gazetesi: Şirket Ortaklarının Çalışandan Yüksek Prim Ödeme Zorunluluğu Olamaz / Şevket Tezel

    http://alitezel.com/tezel/index.php?sid=yazi&id=3950


    Şirket Ortaklarının Çalışandan Yüksek Prim Ödeme Zorunluluğu Olamaz

    5510 sayılı Kanundan sonra uygulamaya giren bir hüküm de işveren 4/b sigortalılarının prime esas kazanç matrahlarının çalıştırdıkları sigortalıların prime esas kazançlarından daha az olamayacağı kuralıdır. Bu hükmün uygulamasında SGK birimlerince kayıtdışılığı önleme adına sigortalılar aleyhine hatalı bir işlem uygulanıyor. Kanundaki hükmü salt gerçek kişi işverenler için anlamak gerekirken, şirket ortaklığından dolayı zorunlu 4/b sigortalısı olanlar için bu kuralın işletilmesi yanlış oluyor. Zira kişiler yüzde 1 hisseyle bile şirket ortağı olabilirken, özellikle küçük çaptaki bir şirketin yüzde 1 ortağı olan bir 4/b sigortalısının o şirkette çalışan usta veya yöneticinin ücretine eşdeğer düzeyde matrah üzerinden prim ödemek zorunda tutulması zorlama bir uygulama olmaktadır. Kaldı ki yasadaki ?Sigortalı aynı zamanda işveren ise? ifadesiyle anlatılmak istenen zaten gerçek kişi işverenlerdir. Yoksa tüzel kişi niteliğindeki şirketin şahıs gibi sigortalı olması zaten düşünülemez. Çözüm için SGK?nın kanunu yanlış uygulayan birimlerini uyarıcı ve konuyu açıklayıcı bir Genelge ile teşkilatına duyurması yerinde olacaktır. Aksi halde yersiz olarak kaybetmeye mahkûm birçok davaya neden olacağı açık bulunmaktadır.


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yönetim Kurulu Üyesinin Sigortaılığı
    Konu Sahibi bil_gin Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 26.Ekim.2015, 15:33
  2. Cevap: 3
    Son Mesaj : 10.Şubat.2014, 10:42
  3. Yönetim Kurulu Üyesinin İstifası
    Konu Sahibi ZZEYNEP Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Aralık.2012, 15:24
  4. Yönetim Kurulu Üyesinin sigortalılığı
    Konu Sahibi DİNLESOR Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 01.Kasım.2010, 18:21
  5. Anonim Şirket Yönetim Kurulu üyesinin ölümü
    Konu Sahibi asist.as Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 10.Mayıs.2010, 13:02

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36