cfo-bmi

Konu: Sigortasız İşçi

Sigortasız İşçi

Arkadaşlar sigortasız işçilerin haklarıyla ilgili bir kaç konu başlıklarına baktım ancak kendi durumumdan ötürü bir çok sigortasız işçi gibi haklarımın ne olduğu ve nasıl aramam gerektiğini pek anlayamadım..

Şimdi bi cafede 5 aydır çalışıyorum.. iş başvurusu yaparken işletme sahibi 15-30 gün içinde deneme sürecinin olacağını, çalışabilir eleman olduğum kanısına vardıklarında ise zam ve sigortamın yapılacağını söyledi..bu vaat gerçekleşmedi..
    2. ayda sigortamın neden yapılmadığını sordum. üniverste okumam ihtimali olduğu için ne kadar çalışacağını bilmiyorum bu yüzdende sana sigorta yapamam dedi..

ben öğrencyim aynı zamnda 3-5 para biriktirmek için çalışmaya devam ettim..bitrazda zorunlu olarak tabi ve hala çalışıyorum.. sigortasız işçi çalıştırmak yasal değil. aynı ortamda her canlı gibi ne zaman öleceği belli olmayan SİGORTALI işçilerde var.. yani sigortalı olsanda ne kadar süre çalışacağın yine belli değil..beni sigortasız çalıştırmasındaki sebebe bir bakın...!
    öyle görünüyorki işveren işçilerin başına bişey gelebileceği kaygısı taşımadan rahatça çıkarlarını gözetebiliyo..Yani bu büyük bir haksızlık..Yani T.C. vatandaşıysam sigortalı olarak çalışmak da benim en büyük hakkım..

işvereni sigorta paramı yatırmıyorsan bana ver diyemem çünkü bu bana sigorta yapmasıyla aynı kapıya çıkar..şikayet etsem orda çalışmadığımı iddaa edebilir yada part time çalıştığımı öne sürebilir..muhtemelen diğer işçilerde şahitlik etmeye yanaşmaz.. 5 aydır orda maddi manevi zaman kaybına uğramış ve yıpranmış olmama rağmen orda çalıştığımı kanıtlayamayabilirim..

böyle insanlar onların işlerine hizmet ettiğimiz halde benim gibi bir çok insanı kandırıyo işçilere vermedikleri paralarla yaşam seviyelerini hergün daha da artırarak lüks içinde bir hayat sürmeye devam ediyor..üstelik biz ayda 600 liraya sadece okul harcını kazanmaya çalışırken..
    bu duruma kesinlikle göz yummak istemiyorum..ne yapabilirim..

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: SİGORTASIZ İŞÇİ

5 ay cok uzun. Daha fazla zaman kaybetmeden sikayette bulunun. Zaten isverenin gerekceside yersiz sadece zaman kazanmaya ve oyalamaya calismis. Gecmis zamani geriye alamazsiniz ama sikayette bulunursaniz ilk ise basladiginiz gunden itibaren sigorta primlerinizi odetebilirsiniz
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

ama şimdi sigortasız çalışan diğer işçilerin böyle bir kaygısı yok.. sigortasız çalışıp sigortaya yatırılan parayı kendleri alan işçilerde var..hallerinden memnunlar..ben böyle bi şeyi yaparsam onlarında durumu tespit edilecek ve iş yerine verilen olası bir kapatma cezasından hepsi etkilenecek..onlara sebep olmak istemiyorum..sadece kendi adıma yürütebileceğim bir dava açmam mümkün mü?

Ynt: Sigortasız İşçi

Davanın karşı tarafı (nasıl bir dava açarsanız açın) işveren olduğundan, işverenin çalıştırdığı diğer işçilerin etkilenmemesi gibi bir durum söz konusu olamaz. herkes etkilenir. ancak bu durum sizin en doğal hakkınız olan sigortalı çalışma konusundaki haklarınızı korumanıza engel değil.

Şikayette bulunun ve sonuna kadar arkasında kalın. Sizin yüzünüzden işten çıkacak olanları değil, sizin sayenizde sigortalı olarak çalışacak kişileri düşünmeniz vicdanen sizi rahatlatacaktır diye düşünüyorum.

o sigortasız çalışan ve hallerinden memnun olan arkadaşların işyerinde başına bir şey gelirse nasıl tedavi olmayı düşünüyorlarmış? böyle hakkını aramayan çalışanlar olduğu sürece o patron kesesini daha çok doldurur.

tam olarak başvurmam gereken kurum sgk mı oluyor.? yani sgk sigortasız çalıştığımı tespit ettiği anda mı dava yoluna giderim.

Merhabalar ;

Ben tam bir senemi doldurduğum ve hala çalıştığım işyerinde ne maaş alabiliyorum nede sigortam var. Yaklaşık olarak 20-25 kişinin çalıştığı ve hiçbirimizin haklarımızı alamadığımız bir işyerinde çalışıyoruz.

Sigorta yapılmadı, maaşlar 2 ayda 3 ayda bir parça halinde istediğimiz sürece alıyor ve bordro verilmiyor. Zaten maaşlar da elden veriliyor yasal olarak bankaya da yatması gerekiyor ama bu da yok tabiki.

Çalışma koşulların da prensip yok aynı zamanda resmi olan hiçbir şey hiçbir evrak yok..
    Başka bir iş bulmadan ayrılmak istemiyoruz nihayetinde hepimizin ihtiyacı var.

Sizden bilgi almak istiyorum. Sigortasız ve maaşsız çalıştığımızı çalışma arkadaşlarımızın şahitliği ile ispatlayabiliriz. Sormak istediğim öncelikle Çalışma Bakanlığına, Bölge Çalışma, SGK ve iş mahkemesine başvurduğum takdirde olumlu sonuç alabilirmiyim yada hakkım olanı ve mağduriyetimin bedelini işverenlerden alabilir miyim?

Teşekkürler
    İyi Çalışmalar.

Alıntı smtkoc Nickli Üyeden Alıntı
    ama şimdi sigortasız çalışan diğer işçilerin böyle bir kaygısı yok.. sigortasız çalışıp sigortaya yatırılan parayı kendleri alan işçilerde var..hallerinden memnunlar..ben böyle bi şeyi yaparsam onlarında durumu tespit edilecek ve iş yerine verilen olası bir kapatma cezasından hepsi etkilenecek..onlara sebep olmak istemiyorum..sadece kendi adıma yürütebileceğim bir dava açmam mümkün mü?
    selamlar,
    Birader sende bir karar ver ezilmişin yanında mı olacan mazlumun yanında mı ? hırsızlara biz yol verirsek emeğimizi çalmaya devam ederler.Yapacağın iş çok basit sgk.bölge çalışma müdürlüklerine bir dilekçe ile başvurduğun takdirde gerekli tespitleri onlar yapar ve kaybetmiş olduğun hakları geri alırsın.Saygılar.
    A.A  S.M.M.M

AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı sselvi Nickli Üyeden Alıntı
    Merhabalar ;

Ben tam bir senemi doldurduğum ve hala çalıştığım işyerinde ne maaş alabiliyorum nede sigortam var. Yaklaşık olarak 20-25 kişinin çalıştığı ve hiçbirimizin haklarımızı alamadığımız bir işyerinde çalışıyoruz.

Sigorta yapılmadı, maaşlar 2 ayda 3 ayda bir parça halinde istediğimiz sürece alıyor ve bordro verilmiyor. Zaten maaşlar da elden veriliyor yasal olarak bankaya da yatması gerekiyor ama bu da yok tabiki.

Çalışma koşulların da prensip yok aynı zamanda resmi olan hiçbir şey hiçbir evrak yok..
    Başka bir iş bulmadan ayrılmak istemiyoruz nihayetinde hepimizin ihtiyacı var.

Sizden bilgi almak istiyorum. Sigortasız ve maaşsız çalıştığımızı çalışma arkadaşlarımızın şahitliği ile ispatlayabiliriz. Sormak istediğim öncelikle Çalışma Bakanlığına, Bölge Çalışma, SGK ve iş mahkemesine başvurduğum takdirde olumlu sonuç alabilirmiyim yada hakkım olanı ve mağduriyetimin bedelini işverenlerden alabilir miyim?

Teşekkürler
    İyi Çalışmalar.
    Aşağıda bir başka üyeye yazdığım cevapta 5 ay için uzun bir zaman demişim ama sizin 1 yıl olmuş....

Alıntı NİSANLI Nickli Üyeden Alıntı
    5 ay cok uzun. Daha fazla zaman kaybetmeden sikayette bulunun. Zaten isverenin gerekceside yersiz sadece zaman kazanmaya ve oyalamaya calismis. Gecmis zamani geriye alamazsiniz ama sikayette bulunursaniz ilk ise basladiginiz gunden itibaren sigorta primlerinizi odetebilirsiniz
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

Evet malesef bir yıl oldu hep düzelicek vaadleri verildi. İki kez işten ayrılmak istedim ancak 2 gün sonra bir maaş verip hep düzenli olacak yalanlarıyla biraz daha bekledim. Ama olacak gibi değil.

1 yıl çok uzun bir süre diyorsunuz yani hakkımı savunamaz ve alamazmıyım?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)