Konu: SSK 6111/ 4447 Sayılı 10.Madde Teşvik Kanunu

  1. #31
    Üyelik tarihi
    Ocak.2009
    Mesajlar
    1.020

    Ynt: SSK 6111/ 4447 sayılı 10 madde teşvik kanunu

    35 olması gerekmiyor mu , çünkü genelge de hem giren hem de çıkan dahil edilir diyor.

    genelge de 4.1.1 e- sigortalıların ortalama sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılması başlığı altında örnek 14 ' ün sonunda yazıyor

    Ümitsiz olmayın , Ümit SİZ olun.....

  2. #32
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    1.545

    Ynt: SSK 6111/ 4447 sayılı 10 madde teşvik kanunu

    Ay içinde 30 kişi çalışmış zaten. Çıkan 5 kişi de hesaplamaya dahil bu durumda..

  3. #33
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2011
    Mesajlar
    159

    Ynt: SSK 6111/ 4447 sayılı 10 madde teşvik kanunu

    arkadaşlar birde bir mükellefinmiz var. nisan ayından itibaren işçi çalıştırmaya başladı. 1 işçi aldı. işçi teşvik şartlarına uyuyor. bildirgeleride zaten öyle verdi.

    soru 1. başka işçi girişi olmayacak bu işçinin bildirgesini teşvikli olarak vermeye devam edeceğiz mi?
    soru 2. yeni açılan dosyda teşvikten yararlanılacak mı.
    soru 3. yeni açılan dosyada 6 ay geçtikten sonra mı teşvik şartlara uyanları yararlanmaya başlıyacağız.

  4. #34
    Üyelik tarihi
    Ocak.2009
    Mesajlar
    1.020

    Ynt: SSK 6111/ 4447 sayılı 10 madde teşvik kanunu

    Alıntı hakankrl Nickli Üyeden Alıntı
    Ay içinde 30 kişi çalışmış zaten. Çıkan 5 kişi de hesaplamaya dahil bu durumda..
    Ben hariç olarak düşünmedim , dediğiniz gibi 5 kişi 30 kişinin içinde ise doğru.
    Ümitsiz olmayın , Ümit SİZ olun.....

  5. #35
    Üyelik tarihi
    Ocak.2009
    Mesajlar
    1.020

    Ynt: SSK 6111/ 4447 sayılı 10 madde teşvik kanunu

    Alıntı REVİZYON Nickli Üyeden Alıntı
    Teşvikten faydalanabilimeniz sigortalıların sahip oldukları mesleki yeterlik, mesleki ve teknik eğitim veren orta veya yüksek öğretim kurumları veya Türkiye İş Kurumunca düzenlenen işgücü yetiştirme kurslarına ilişkin belgelerde belirtilen meslek ya da alanlarda işe alınmaları gerekmektedir.

    Makine ressamı olan kişiyi kalite kontrolcü olarak işe alınırsa bu teşvikten faydalanamazsınız.

    Eğer kişi öğretim kurumu veya iş kurumu kursları bitirme belgelerindeki meslek veya alanlara göre işe alınmışsa

    Önce işe giriş bildirgesi meslek kodunu güncelleyin daha sonra

    Kişinin teşvik girişini silerek tekrar yeni teşvik girişi yapmalısınız.
    Meslek kodunu değiştirmedim , Sonunda SGK dan yardımcı olan biri çıktı. Diploma meslek kodu ve çalıştıkları bölüm farklı dedim , Eğitim belgesi yoktur - uyuşmamaktadır seçeneğini seçmeniz gerekiyor 30 ay yararlanırsınız dediler. Yani illa ilgili mesleğinde çalışacak diye bir şey yok arkadaşlar , tek fark kendi mesleğinde çalışırsa teşvik süresi daha fazla olurmuş , benim gibi bu konuda aklı takılan varsa bilgi vermek istedim.

    Kolay gelsin.
    Ümitsiz olmayın , Ümit SİZ olun.....

  6. #36
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    1.545

    Ynt: SSK 6111/ 4447 sayılı 10 madde teşvik kanunu

    Alıntı HAZELSU Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı REVİZYON Nickli Üyeden Alıntı
    Teşvikten faydalanabilimeniz sigortalıların sahip oldukları mesleki yeterlik, mesleki ve teknik eğitim veren orta veya yüksek öğretim kurumları veya Türkiye İş Kurumunca düzenlenen işgücü yetiştirme kurslarına ilişkin belgelerde belirtilen meslek ya da alanlarda işe alınmaları gerekmektedir.

    Makine ressamı olan kişiyi kalite kontrolcü olarak işe alınırsa bu teşvikten faydalanamazsınız.

    Eğer kişi öğretim kurumu veya iş kurumu kursları bitirme belgelerindeki meslek veya alanlara göre işe alınmışsa

    Önce işe giriş bildirgesi meslek kodunu güncelleyin daha sonra

    Kişinin teşvik girişini silerek tekrar yeni teşvik girişi yapmalısınız.
    Meslek kodunu değiştirmedim , Sonunda SGK dan yardımcı olan biri çıktı. Diploma meslek kodu ve çalıştıkları bölüm farklı dedim , Eğitim belgesi yoktur - uyuşmamaktadır seçeneğini seçmeniz gerekiyor 30 ay yararlanırsınız dediler. Yani illa ilgili mesleğinde çalışacak diye bir şey yok arkadaşlar , tek fark kendi mesleğinde çalışırsa teşvik süresi daha fazla olurmuş , benim gibi bu konuda aklı takılan varsa bilgi vermek istedim.

    Kolay gelsin.

    O seçeneği seçmeniz durumunda sigortalı '29 yaşından büyük erkek' olduğundan teşvikten 6 aydan fazla yararlanamazsınız.

  7. #37
    Üyelik tarihi
    Ocak.2009
    Mesajlar
    1.020

    Ynt: SSK 6111/ 4447 sayılı 10 madde teşvik kanunu

    Alıntı hakankrl Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı HAZELSU Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı REVİZYON Nickli Üyeden Alıntı
    Teşvikten faydalanabilimeniz sigortalıların sahip oldukları mesleki yeterlik, mesleki ve teknik eğitim veren orta veya yüksek öğretim kurumları veya Türkiye İş Kurumunca düzenlenen işgücü yetiştirme kurslarına ilişkin belgelerde belirtilen meslek ya da alanlarda işe alınmaları gerekmektedir.

    Makine ressamı olan kişiyi kalite kontrolcü olarak işe alınırsa bu teşvikten faydalanamazsınız.

    Eğer kişi öğretim kurumu veya iş kurumu kursları bitirme belgelerindeki meslek veya alanlara göre işe alınmışsa

    Önce işe giriş bildirgesi meslek kodunu güncelleyin daha sonra

    Kişinin teşvik girişini silerek tekrar yeni teşvik girişi yapmalısınız.
    Meslek kodunu değiştirmedim , Sonunda SGK dan yardımcı olan biri çıktı. Diploma meslek kodu ve çalıştıkları bölüm farklı dedim , Eğitim belgesi yoktur - uyuşmamaktadır seçeneğini seçmeniz gerekiyor 30 ay yararlanırsınız dediler. Yani illa ilgili mesleğinde çalışacak diye bir şey yok arkadaşlar , tek fark kendi mesleğinde çalışırsa teşvik süresi daha fazla olurmuş , benim gibi bu konuda aklı takılan varsa bilgi vermek istedim.

    Kolay gelsin.

    O seçeneği seçmeniz durumunda sigortalı '29 yaşından büyük erkek' olduğundan teşvikten 6 aydan fazla yararlanamazsınız.
    29 yaşın üstü olana 6 ay , 29 dan küçüğe 30 ay verdi... belirtmeyi unutmuşum pardon , sağolun uyarınız için kafa karıştırmayalım durduk yere
    Ümitsiz olmayın , Ümit SİZ olun.....

  8. #38
    Üyelik tarihi
    Mart.2006
    Mesajlar
    107

    Ynt: SSK 6111/ 4447 sayılı 10 madde teşvik kanunu

    Arkadaşlar sisteme işçiyi girdik ve onayladık. Fakat işyeri şartları uymuyorsa bu onayladığımız belgeyi iptal etmemiz gerekir mi?

  9. #39
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    335

    Ynt: SSK 6111/ 4447 sayılı 10 madde teşvik kanunu

    Mayıs ayında giren işçi ortalamanın altında kaldığı için(ortalaması 1 di) 6111 den veremedik. Ağustos ayında başka bir işçi girdi.
    Yeni giren işçinin şartları uymuyor.Ortalama 2 olduğu için Mayıs ayında giren işçi Ağustos ayında 6111 den yararlanabilir mi)

  10. #40
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    335

    Ynt: SSK 6111/ 4447 sayılı 10 madde teşvik kanunu

    Arkadaşlar bir sorum daha olacak.Sigortalalıların işe alınma tarihlerine bakarak geriye dönük 6 aya göre ortalama hesaplayacağız. O zaman bir işçinin ortalaması mesela 3 ise bu ortalama bundan sonraki aylar için de 3 mü olacak? Yani ortalama bu işçi için hep aynı mı olacak yoksa her ay geriye dönük 6 ay mı sayacağız? Bunu pek anlamadım?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. 6111 Teşvik-4447 Geçici 10.Madde
    Konu Sahibi kafkasm Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 38
    Son Mesaj : Dün, 13:45
  2. 4447 sayılı 10 madde teşvik kanununa göre işe giriş
    Konu Sahibi ysnacar Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 19.Mart.2012, 18:02
  3. 6111/4447 Sayılı 10.Madde Teşviki ?
    Konu Sahibi Yeniyurt Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 21.Şubat.2012, 11:50
  4. 6111- 4447 geçici 9 madde
    Konu Sahibi terapist13 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 09.Haziran.2011, 14:46
  5. 4447 sayılı teşvik kanunu gün hesabı
    Konu Sahibi kerassunde28 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 15.Şubat.2011, 18:49

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35