cfo-bmi

Konu: Hastalığım sebebiyle verilen "iş görmezlik" belgesi hakkında

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Eylül.2011
  Mesajlar
  23

  Hastalığım sebebiyle verilen "iş görmezlik" belgesi hakkında

  Merhaba

  Birden fazla sağlık sorunlarım var ve belli aralıklarla tahlil,tetkikler yaptırmam gerektiği için ara ara 1-2 günlük iş görmezlik belgesi alarak hastanede gerekli tedavilerimi yaptırmak zorunda kalıyorum, ayrıca ilkokuldan beri sürekli kullanmak zorunda olduğum bir tedavim var.

  Şefim bu raporlarım sebebi ile sürekli beni müdüre şikayet ediyor. Sanki çalışmamak için bahane ederek gereksiz,keyfi yere rapor alıyormuşum gibi aksettiriyor. Ve ben bu durumu 2 yıldır yaşıyorum çalıştığım şirkette. Şirketteki herkesin alay konusuyum nerdeyse.. " Bu ay çok çalıştın, vay haftaya çakarsın 1-2 gün.....vs" söylemlere maruz kalmaktan çok sıkıldım. Psikoljik olarak kötümser olmaya başladım.

  Beni bu duruma soktuğu için, insanlara böyle aksettirdiği ve müdürü bana karşı doldurup, kışkırttığılar için için Şefime dava açmayı düşünüyorum.. Bununla ilgili lütfen bana yardım edermisiniz? Kanunda bu gibi durumlar için maddeler varmı?
  İnsan kaynakları müdürünede bildirdim ama değişen birşey yok


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Eylül.2011
  Mesajlar
  23

  Hastalığım sebebiyle verilen "iş görmezlik" belgesi hakkında

  Konuyla ilgili fikri olan yokmu acaba???? Yöneticiler personelini istediği gibi ezmekte serbestmi yani...

 3. #3
  ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  5.429

  Ynt: Hastalığım sebebiyle verilen "iş görmezlik" belgesi hakkında

  Sevgili Formdaşım

  Aşağıdaki alıntı yazı pek iç açıcı değil ama gerçek bunu bir oku tekrar formda görüşelim

  Ancak istirahat süresi ihbar süresi+altı haftadan daha az sürmüşse ve kısa sayılabilecek bir süre de değilse işverenin iş sözleşmesini geçerli nedenle feshedebileceğini düşünüyorum. Gerekçe ise geçerli nedenin haklı neden ağırlığında olmayan hallerde fesih imkanı vermesi. Bu halde işveren hem kıdem tazminatı hem de ihbar süresi vermemişse ihbar tazminatı ödeyecekir. Mahkemelerin bu konudaki kararları farklılık arz ediyor. Bu bahsettiğim durumu kimisi geçerli neden olarak görürken kimisi görmüyor.

  Uygulamadaki problem ise üç-beş günlük kısa istirahat sürelerinde ortaya çıkıyor. İşçi beş günlük rapor alıyor ve durumu işverene bildirmiyor. İşveren ise devamsızlık nedeniyle tutanak tutuyor ve iş sözleşmesini haklı nedenle feshetme yoluna gidiyor. Yargılama başladığında işçinin raporlu olduğu görülünce işveren hem kıdem tazminatı hem de ihbar tazminatı ödemekle yükümlü oluyor. Bunun önüne geçebilmek için fesihten önce işçiye devamsızlık nedenini sorup ondan gelecek cevaba göre hareket etmek daha doğru bir yol.  ....................

  Siz mesajınızda "özetle" diyorsunuz ki; işçinin rahatsızlığı 25. maddedeki kadar sürmezse, haklı fesih yapılmaz ama, o zaman da geçerli fesih yapabılabilir...

  Yasa da, 18. maddede -adeta bunu öngörerek- "özellikle" 25 maddede belirtilen süre içinde, işçinin rahatsızlığı nedeniyle yapılan fesih geçerli değildir diyor.

  18. maddedeki bu açık hüküm olmasaydı dahi, işçi lehine yorum ilkesiyle bu sonuca ulaşılabilirdi.

  TİS'le artırılan ihbar önelleriyle ilgili uygulamada sorunlar yaşandığı elbette malum. Yüksek Mahkemenin de bu konudaki enterasan! çözümlerini bizler de sempozyumlardan takip ediyoruz.
  İhbar süresi TİS ile artırılmışsa, mahkemenin işçi lehine yapılmış bu değişikliğe mudahale etmesi çok istisnai durumlarda mümküm olmalıdır diye düşünüyorum.

  Öte yandan; işçinin sıklıkla kısa süreli raporlar alarak işi aksatması iki ihtimali gündemi gündeme getirir. İşçinin doğruluk ve dürüstlük kurallarına uygun davranmayarak sürekli rapor alıyor olması ya da işçinin o iş için elverişli olmaması. Ki bu iki ihtimal de işverene geçerli fesih imkanı yaratır. Sizin de belirtiğiniz gibi bu hallerde, savunma alınması ve ihbar öneli durumları da gündeme gelir.

  Saygılarımla,

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Eylül.2011
  Mesajlar
  23

  Ynt: Hastalığım sebebiyle verilen "iş görmezlik" belgesi hakkında

  Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum.

  Son satırlarda belirttiğiniz " işçinin sıklıkla kısa süreli raporlar alarak işi aksatması iki ihtimali gündemi gündeme getirir. İşçinin doğruluk ve dürüstlük kurallarına uygun davranmayarak sürekli rapor alıyor olması ya da işçinin o iş için elverişli olmaması. Ki bu iki ihtimal de işverene geçerli fesih imkanı yaratır." durumu için şunu söyleyebilirim ki; kesinlikle maksadım işten kaytarmak değil, ilkokuldan beri yaşadığım sağlık sorunuma acaba tedavisi çıkmışmıdır? Malum yıllar geçtikçe teknoloji ilerliyor...ve -önemle- böbreğimin birisini 10 yıllık çalışma hayatımda ihmalkarlıktan kaybetmiş olmamdan dolayı bundan sonra çok dikkatli, kontrol altında yaşamam gerektiği için hastane tetkikleri dolayısı ile rapor alıyor olmam söz konusu.

  Ayrıca raporlu olduğum günleri işverene anında bildiriyorum, ayrıca şirketimin yaşadığım sağlık sorunlarından bilgisi var. 3 klasör dolusu belgem, filmlerim, tetkiklerim, tahlillerim bulunuyor.

  O zaman çıkıp gitmem için psikoljik baskı yapıyorlar. Ayrıca müdürümlede bu konuyu açık ve net konuşarak, bazı zamanlarda burada işlerim aksayabilir, diğer personelle huzurluk olursa benim ne kendime ne size faydam olur, haklarımı alıp çıkmaya razıyım da demiştim.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Eylül.2011
  Mesajlar
  23

  Ynt: Hastalığım sebebiyle verilen "iş görmezlik" belgesi hakkında

  Bir de şu belirtmeliyim; ben işverene değil, benim durumumu farklı yansıtarak diğer personelin alay konusu olmama sebep olan şefime, bizzat kişisel bir dava açmak niyetindeyim. manevi bir dava...

 6. #6
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.718

  Ynt: Hastalığım sebebiyle verilen "iş görmezlik" belgesi hakkında

  Alıntı SerSA Nickli Üyeden Alıntı
  Bir de şu belirtmeliyim; ben işverene değil, benim durumumu farklı yansıtarak diğer personelin alay konusu olmama sebep olan şefime, bizzat kişisel bir dava açmak niyetindeyim. manevi bir dava...
  Bu konuda dalga geçen-densizlik eden-personelle ilgili şikayetinizi; bir üstünüze ve personel bölümüne yazılı olarak bildirip, durumdan duyduğunuz rahatsızlığınızı belirtin.( Yazılı bildiriminizi aldıklarına dair , bildiriminizin bir kopyasına orjinalini aldım şeklinde not düşülmesini sağlayarak saklayın)
  Sorun devam ederse,
  durumunuzla ilgili dalga geçen -densiz- kişiler için hukuki yollara başvurma hakkınızı kullanacağınızı belirten bir bildirimde daha bulunun ve işverenden bu konuda çözüm üretmesini talep edin ( yazılı olarak ve bu talebinizi aldıklarına dair ıspatıyla birlikte)
  Hala devam ediyorsa;
  işverenin tüm hatırlatma ve bilgilendirmeniz rağmen sorunun çözümünde herhangi bir işlem yapmadığı için sözleşmenizi feshedin;
  tazminatınızı talep edin;
  durumunuzla ilgili dalga geçen-densiz-kişilerin her biri için manevi tazminat davası açın;
  bu kişilerin yarattığı taciz-tahrikler nedeniyle işinizden ayrılmak zorunda kaldığınızı, bu süreçte oldukça yıprandığınızı iddia ederek manevi tazminat davanızı açın. 7. #7
  Üyelik tarihi
  Eylül.2011
  Mesajlar
  23

  Ynt: Hastalığım sebebiyle verilen "iş görmezlik" belgesi hakkında

  Sayın keremcem, cevabınız için teşekkür ederim. Bu bilmem gerçekten iyi oldu. Hemen uygulayacağım.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Eylül.2011
  Mesajlar
  23

  Ynt: Hastalığım sebebiyle verilen "iş görmezlik" belgesi hakkında

  Birşey sormak istiyorum, durumu yazılı olarak üstlere bildirmekte bir sorun olmaz sanıyorum ama büyük ihtimalle imzalamak konusunda sorun yaşatırlar bana. Bunu ben merkezdeki üstlerime mail yoluyla yazılı olarak yollayıp saklasam işime yaramazmı?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 22
  Son Mesaj : 03.Nisan.2015, 16:40
 2. A.Ş. Lerde Pay Devrine Şirketçe Verilen "onay" Neyi İfade Eder
  Konu Sahibi SerhanSerhan Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 06.Ocak.2015, 10:39
 3. Ünvanda Faaliyet Sadece "İMALAT" veya "MONTAJ" diye Olabilir mi?
  Konu Sahibi SerhanSerhan Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 12.Eylül.2014, 15:53
 4. Denetimde """"SOD"""""""" çıkmazı
  Konu Sahibi DMM Forum Bağımsız Denetim
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 28.Temmuz.2012, 13:31
 5. Cevap: 14
  Son Mesaj : 01.Temmuz.2011, 10:35

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36