kamu işçi maaş

Konu: Doğumdan sonraki ücretsiz izin hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2011
    Mesajlar
    431

    Doğumdan sonraki ücretsiz izin hk.

    Doğum yapan bir işçi 6 aylık olan ücretsiz iznini doğumdan sonra 3 ay ve belli bir zamandan sonrada geri kalan 3 ayı kullanmak istiyor bu yasal mıdır? Kanunda yeri varmıdır.

    6 aylık izin hakkını parça parça kullanabilir mi?

    Hayvan gibi çalış, insan gibi yaşa!  R-K

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2011
    Mesajlar
    59

    Ynt: Doğumdan sonraki ücretsiz izin hk.

    4857 saylı kanun 74. maddesine göre işçi doğumdan sonra 6 aya kadar izin kullanabilir denilmiş. İşçi işvereninden talep eder işveren vermekle yükümlüdür. vermediğ takdirde cezai işlemleri vardır. fakat işçi bu izni parçalı olarak değil kanunun belirlemiş olduğu doğumdan sonraki süre içinde aralıksız olarak kullanması gerekmekte. Bunu normal izin olarak değerlendirmemeliyiz bu iznin veriliş nedeni kadın işçinin doğumdan sonraki sürede çocuğu ile ilgilenebilmesi içindir. Bu süreden sonra zaten çocuk 1 yaşına gelinceye kadar günlük 1.5 saat süt izni verilecektir. ullanma zorunluluğu yoktur 6 aylık iznin kadın işçi talep etmesi halinde kullandırılır.
    Sağım, solum, önüm, arkam kıyamet olmuş<br />Ve ben kıyamdayım..<br />Kendi cenazeme durdum, ER KİŞİ&nbsp; niyetine..

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2009
    Mesajlar
    725

    Ynt: Doğumdan sonraki ücretsiz izin hk.

    Alıntı ADEM01 Nickli Üyeden Alıntı
    4857 saylı kanun 74. maddesine göre işçi doğumdan sonra 6 aya kadar izin kullanabilir denilmiş. İşçi işvereninden talep eder işveren vermekle yükümlüdür. vermediğ takdirde cezai işlemleri vardır. fakat işçi bu izni parçalı olarak değil kanunun belirlemiş olduğu doğumdan sonraki süre içinde aralıksız olarak kullanması gerekmekte. Bunu normal izin olarak değerlendirmemeliyiz bu iznin veriliş nedeni kadın işçinin doğumdan sonraki sürede çocuğu ile ilgilenebilmesi içindir. Bu süreden sonra zaten çocuk 1 yaşına gelinceye kadar günlük 1.5 saat süt izni verilecektir. ullanma zorunluluğu yoktur 6 aylık iznin kadın işçi talep etmesi halinde kullandırılır.

    Adem01 çok güzel özetlemiş
    Rızkımı Veren Hüda dır Kula Minnet Eylemem.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yıllık izin hesaplamasında ücretsiz izin
    Konu Sahibi Pink Angel Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 08.Ağustos.2011, 10:06
  2. Ücretsiz izin
    Konu Sahibi evremm Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 21.Ekim.2010, 12:32
  3. Yıllık izin sonraki seneye aktarılabilirmi
    Konu Sahibi berfin55 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 15.Ekim.2010, 16:51
  4. Ücretsiz izin
    Konu Sahibi selcukciftci Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 04.Ekim.2010, 14:00
  5. Doğumdan Dolayı Ücreti İzin ve Doğumdan Sonrası Ücretsiz İzin Hk.
    Konu Sahibi mes_ar Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 26.Aralık.2007, 15:54

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36