cfo-bmi

Konu: Rapor

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    133

    Rapor

    Merhaba,

    1. Rapor alan işçinin ilk iki günün devletin ödemediği durumlarda işyeri ödemek zorunda mıdır?
    2. Üç günden fazla raporların devlet ilk iki gününü ödemezmi yoksa tamamınımı öder?
    Saygılarımla.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mart.2009
    Mesajlar
    132

    Ynt: Rapor

    merhaba
    benim araştırdığım kadarıyla aylık ücretli işçinin maaşından istirahat sırasında kesinti yapılmaz.
    ancak işçinin sgk'dan aldığı istirahat ücreti maaşından düşülür. bu durumda 3gün raporlu kişiye işveren sgk'nın ödemediği 2 günlük süreyi ödemeli:

    lgili kanun maddeleri
    [Sosyal Sigortalar Kanunu'nun 37. maddesinde: Hastalık sebebiyle geçici iş göremezliğe uğrayan sigortalılardan geçici iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az 120 gün hastalık sigortası primi ödemiş bulunan ve sigortalılık niteliği devam edenlere, geçici iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak üzere, her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilmektedir.]

    [..hastalık nedeniyle mazeretli olan aylık ücretli işçinin ücretinde herhangi bir kesinti yapılmadan aylığı tam olarak ödenecektir (4857/49-4). ]
    Aynı kanunun 48. maddesinde ise hastalık nedeniyle çalışılmayan günlerde işçiye SSK tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneğinin aylık ücretli işçiye işverence ödenen ücretten düşüleceği yazıyor.

    Yani buradan anlayacağımız işveren işçiye SGK'dan aldığı para kadar eksik yatırıp kalanın tamamını ödeyecek görünüyor.


    http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,48034.0.html
    yarın kimseye vaadedilmemiştir.

  3. #3
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Rapor

    Nasıl yani raporlu olan çalışana ücreti tam mı ödenecek?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Şubat.2010
    Mesajlar
    175

    Ynt: Rapor

    işverenin çalışılmayan ilk iki günlük tutarı ödemekle yükümlü değildir. burda seçimlik hak mevzu bahistir. eğer öderse ssk primini ve de bu günlere ait vergisini beyan edip ödemek zorundadır. ama başta da belirttiğim gibi işverenin keyfiyetine kalmış bir durum bu.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    133

    Ynt: Rapor

    Net mi şuanda bu durum ben sigortalı kimsenin iki günlük rapor parasını ödemek zorunda değilim öylemi?
    Ama istersem öderim....Doğrumudur?

    Birde acaba üç günden fazla raporlarda raporun tamamını devlet karşılıyormu yoksa her şekilde iki günü devlet ödemiyormu?
    Saygılarımla.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mart.2010
    Mesajlar
    42

    Ynt: Rapor

    ilk 2 günü ödemez,3.günden itibaren ödemeye başlar.Yani diyelim ki 6günlük rapor alınmış bu dumda 3.günden başlayark 4 günlük ödeme yapar.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Şubat.2010
    Mesajlar
    175

    Ynt: Rapor

    Alıntı FNDŞAHİN Nickli Üyeden Alıntı
    Net mi şuanda bu durum ben sigortalı kimsenin iki günlük rapor parasını ödemek zorunda değilim öylemi?
    Ama istersem öderim....Doğrumudur?

    Birde acaba üç günden fazla raporlarda raporun tamamını devlet karşılıyormu yoksa her şekilde iki günü devlet ödemiyormu?
    Saygılarımla.
    kesinle işveren bu konuda zorlanamaz. çünkü çalışılmayan iki gün vardır. hoş mazeret bellidir fakat bu mazeret işverenin de maduriyetini gidermeyecektir. bu sebeple işverenin böyle bir zorunluluğu yoktur. devlet 3. günden başlayarak günlük ücretin 2/3 tutarında ödemesini yapacaktır. burası muhakkak. eğer ödeme yapmak istiyorsanız yukarda yazıldığı gibi 2 günlük eksik günü 2 gün düşerek gösteriniz. devletin kaybı yok tam tersi karı var. işçinin de lehine bu durum. taraflar memnun olduktan sonra kimse niye böyle yaptın demezler diye düşünüyorum. saygılar

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ekim.2011
    Mesajlar
    33

    Ynt: Rapor

    iş sözleşmesinde madde konulmamış ise iş veren 2 günü ödemekle yükümlü değildir ödemeyebilir....

    çalışanın sgk ya giriş tarihinden itibaren 90 iş günü doldurması ile birlikte iş görmezlik ödeneği alma hakkını kazanır. 30 iş gününü dolduran sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkını kazanır .....

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Mart.2009
    Mesajlar
    132

    Ynt: Rapor

    Herkes 2 gunu sirket odemek zorunda degil demis. peki benm yazdigim kanun maddelerini nasil yorumluyorsinuz?
    Unutmayin is sozlesmesi devam ediyor. burada odeme yapmak iscinin sadakat borcunun karsiligidir. kanun koyucu bunu gozetmistir
    yarın kimseye vaadedilmemiştir.

  10. #10
    aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    2.355

    Ynt: Rapor

    iş kazasında 3 gün
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Rapor
    Konu Sahibi erdoganbilici Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 06.Ocak.2012, 16:18
  2. Eski Rapor ve Yeni Rapor arasındaki bir günlük boşluk.
    Konu Sahibi sideman Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 22.Kasım.2011, 09:13
  3. Transfer Fiyat.Rapor Süresi Uzatıldı. Serbest Bölg. Rapor Düzenlenecek
    Konu Sahibi ferhat Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 15.Nisan.2008, 09:36
  4. SSK Rapor
    Konu Sahibi sugares74 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 01.Kasım.2006, 13:51
  5. RAPOR
    Konu Sahibi MERAKLI Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 28.Ağustos.2006, 13:30

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36