kamu işçi maaş

Konu: SGK İşyeri Bildirgesi

Sevim Canyakmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sevim Canyakmaz Guest

SGK İşyeri Bildirgesi

Merhaba,

Arkadaşlar uzun zamandır sigortada işyeri dosyası açtırmadım.
    Yeni kurulan bir şirket var. Ancak açılışını mayısta yapmıştım. O zamanlar sigortalı çalışan olmadığından sigortaya dosya başvurusunda bulunmamıştım. Şimdi sigortalı çalıştırmaya başlayacak. Bunun süresi yok değil mi? yani yeni kurulan bir şirket çalışanı olmasada, yeni vergi mükellefi olduktan sonra sgk da hemen açılış yaptırma zorunluluğu yok değil mi? ( hani 1 ay içinde bilgi verilmeli diye) ben yaptırmadım çünkü, sigortalı çalışanı yoktu kurulunca

Şimdi çalışanı olacak, bunun içinde internetten biraz araştırma yaptım ama emin olamadım. İşyeri bildirgesi e-sigorta kanalıyla verilmeli diye okudum.
    Yakın zamanda işyeri tescilini yaptırmış olan meslektaşlarım bana yardım edebilir mi?
    e-sigorta kanalı mı ile mi? yoksa elden kağıt ortamında mı verilecek.. ekindeki evraklar sigorta yönetmeliğinde yazılan lar mı?

Birde ben izmirdeyim, izmirli meslektaşlarımdan şunu merak ediyorum. SGK nın merkez binası kemerdeki bağkurun oraya taşındı geçici olarak. Bu şirket Karşıyakada. Ben işyeri açılışını karşıyaka sosyal güvenlik merkezine mi? yoksa merkez binasına mı vereceğim?

şimdiden teşekkür ederim

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: SGK İşyeri Bildirgesi

Selamlar
    Sonradan işçi çalıştırılması durumunda işyeri bildirgesi vermenin herhangi bir süresi yoktur.Sadece verileek işyeri bildirgesinde sigortalı çalışmaya başlanılacak tarih kısmında belirlediğiniz tarih olacak şekilde 1 ay içinde işe girişleri yapmalısınız.
    Örneğin 1 ocakta işyeri bildirgesini kuruma verirken işçi çalıştırma tarihi olarak 5 ocak yazmışsanız e-bildirge şifrelerini alarak işe girişleri 5 ocak olmak üzere 4 şubata kadar onaylayabilirsiniz.
    Veya 26 aralıkta müracaat ettiniz çalıştırma tarihi olarakta 1 ocak yazdınız.Ocak sonuna kadar 1 ocak olacak şekilde girişleri yapabilirsiniz.
    İşyeri bildirgesi ve e-bildirge şifre müracaatı bildiğim kadarıyla elden kuruma veriliyor.E-sigorta bölümünü bu anlamda incelemedim.
    İzmir konusuna da hiç değinmeyeyim,çünkü İzmir de değilim.
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Elden kuruma verebilirsiniz.
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

Sevim Canyakmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sevim Canyakmaz Guest

çok teşekkür ederim..

peki arkadaşlar.. yönetmeliğin 29.maddesinde yazan belgeler dışında ekstra bişey vermem gerekiyor mu?

işyeri bildirgesi,
    tic.sicil gazetesi
    imza sirküleri
    ikametgah, nüfus cüzdanı vs..

başka birşey var mı?

Birde e-bildirge şifresini almadan evvel işçi girişi yapabiliyormuyuz? elden kuruma

Vergi levhası
    ve
    şifre almak için vekalet
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Son sorunuzun cevabi; Hayir.
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

sayın twolf sonradan işçi çalıştırılması durumunda işyeri bildirgesi verilmesi durumunda herhangi bir süre yoktur sözünü biraz açıklarmısınız.Benim bu konuda yaşadığım bir problem var bana yardımcı olabilir.

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

bir aylık süre kuruma tescil tarihinden başlar biliyorum...
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Alıntı sahin1 Nickli Üyeden Alıntı
    sayın twolf sonradan işçi çalıştırılması durumunda işyeri bildirgesi verilmesi durumunda herhangi bir süre yoktur sözünü biraz açıklarmısınız.Benim bu konuda yaşadığım bir problem var bana yardımcı olabilir.

Selamlar
    İşyeri bildirgesi işçi çalıştırmaya başlanılmadan önce verilir.Yani bildirgede "işçi çalıştırmaya başlanıldığı tarih" yazan yere yazacağınız tarihten önce mutlaka kuruma bildirgeyi vermelisiniz.Süre yokturdan kastım,eğer işçi çalıştırıldığı tutanak veya başka bir belgeyle tesbit yapılmamışsa,belirttiğim tarih önceliğine dikkat edilerek istenildiği zaman bildirim yapılabilir anlamındadır.
    Şöyle ki,
    Ben işyerimi açtım işçi çalıştırmıyorum.Sonradan 1 sigortalı alacaksam ve bunu keyfiyetten yapacaksam uygun bir tarih belirler,işyeri bildirgesini de o tarihten önce kuruma veririm..Süre yokturdan kastım budur.
    Saygılar

işyeri bildirgesi en son işe başlama tarihindede verilebilir.yani işe başlama tarihi 31.12.2011 ise bildirgede en son 31.12.2011 de verilebilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)