kamu işçi maaş

Like Tree9Beğeni

Konu: Genel Sağlık Sigortası Sorularını Buraya Yazınız?

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    hayırlı akşamlar,

mükellefim 1965 doğumlu,

1977 yılından sigorta başlangıcı var. ( hizmet dökümünde var )

bu başlangıç sayılırmı ?

Ne Mutlu Türküm Diyene!

Merhaba Arkadaşlar 18 üniversite yaşındayım okuyorum bundan 4-5 ay önce Adıma 600 küsür gss borcum çıktıydı Gittim Kaymakamlağıa Gelir tespiti kağıdı verdim ve borcum 388 liraya düşmüş öğrenciyim benim bu parayı ödeyecek gücüm yok öğrenci belgesini sgk'ya verdim babamın üstüne kayıt etmişler tekrar peki bu borçla ilgili ne işlem yapacağım kime gideceğim kime ne diyeceğim

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    18 yaşına kadar zaten Gss kapsamındasınız, 18' den sonrasında ise öğrenciyseniz gss primi ödemezsiniz, ancak öğrenci değilseniz, gss primi ödersiniz.
    Eğer 1.1.2012 tarihinden öğrenci olduğunuz tarihe kadar olan sürede 18 yaşına girdiyseniz bu borcu ödemeniz gerekiyor.Bu iki zaman arasının tahakkukudur o borç.

Merhaba, Gss borçlarında faiz işletilirmi peki? Örneğin 590 TL. Borç faizli olarak 628 TL. olabilirmi?
    Açık bir zihnin olduğu her yerde mutlaka umut olacaktır...

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    İşletiliyordur.
    burgaz41 bunu beğendi.

Eksik gün kodu 21-diğer ücretsiz izinli olanlar gss primi ödemek zorunda kalır mı?

Araştırmalarım sonucu öğrendiğim bilgileri paylaşıp sizlerden doğruluğunu teyit etmek istedim.(alo 170 - sgk il müdürlüğü)

Alo 170 = Yıl içinde 21 kodlu eksik gün toplamı 30 günü geçmez ise gss primi ödemesine gerek yok. Aynı zamanda geriye dönük 1 yıl içinde 90 günü mevcut ise zaten ileriye dönük 90 gün sağlık hizmetinden yararlandığından sistem gss ödemesi için uyarıda bulunmaz.

Sgk = 30 günden eksik ise gss öder. alo 170 bilgisini aktardığımızda onlar uzman.. siz onları dinleyin diyorlar.

21 kodlu eksik gün uygulamasını yapanlardan pratikte ne yaptıklarını öğrenmek isterim.
    Ayrıca 21 kodlu eksik gün bildirgesinin ekinde sgk'ya ne vermem gerekiyor.

GSS Borç Sorgulama | GSS Sorgulama | GSS Prim Borcu Sorgulama | e-sgk konu buradada 400'ü geçmiş yorumlarada cevap verilerek irdelenmiş arkadaşlar.

Halk eğitimde ücretli öğretmenliğe başladım. Karşıma şu geldi. provizyon verilmemiştir diye.Yakınlık Türü Kendisi
    Tescil Kapsamı 4/a Zorunlu Sigortalılar
    Yararlandığı TC Kimlik No
    GSS Kapsamı 60/a-1 kapsamında sigortalılar
    Sicil No
    Provizyon Tarihi 06.03.2013
    Sigortalı Türü Çalışan
    Katılım Payı Muafiyet Hayır
    Sorgu Sonucu 1104 - Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir.
    ne yapmam gerek bakılabilmem için acaba.

sayın meslektaşlarım,
    babası bağkurdan emekli bir bayan 30 yaşında. babası ile birlikte yaşıyor. açıköğretim okuyor. ssk lı olarak işe başlarsa ( veya adına bir kaç kez bağkur kesintisi yapılırsa - müstahsilden dolayı- ) ve bir müddet sonra işten ayrılırsa ( veya evlenip boşanırsa ) tekrar babasından faydalanır mı? aynı şekilde vefat etmiş babasından aylık alan kız çocuğu içinde bu şekilde olursa sağlık sigorta durumu nasıl olur. yardım ve paylaşımlarınız için çok teşekkürler, iyi çalışmalar..

Kız evlatlar çalışmadıkları ve evlenmedikleri sürece yaşları ne olursa olsun bakmakla yükümlü olunan kişi konumunda ana veya babasından sağlık yardımı alabilir. Evlenirse eşinin sosyal güvenliğinden yararlanabilir. Boşanırsa yine ana - babadan yararlanabilir.
    Vefat etmiş babasından ölüm aylığı alan kız içinde aynı durum geçerli. Ölüm aylığı aldığı sürece sağlıktan yararlanır. GSS için prim ödemesi gerekmez.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)