cfo-bmi

Konu: Kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilir miyim?

Kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilir miyim?

merhaba;
    Ben 12,5 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum. İşyerinin neredeyse tüm sorumluluğu bende Fakat hak ettiğim maaşı alamıyorum.
    İşverinim her yıl başında işlerin kötü olduğunu öne sürerek maaşıma kendine göre zam yapıyor. Çok fazla yoruluyor, işyerinin sorumluğu altında eziliyorum. Sigortam asgari ücret üzerinden ödeniyor ve ilk işe başladığım yıllarda sigortam yoktu 12,5 yılda yaklaşık 3000 gün sigortam olmuş. sormak istediğim işimin ağır olması ve hak ettiğim ücreti alamadığımı bahane göstererek işyerinden ayrılsam kıdem tazminatımı alabilirmiyim. 12,5 yıllık emeğimin boşa gitmesini istemiyorum. Lütfen Bana yardımcı olurmusunuz. Ne yapmalıyım.?

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: kıdem tazminatı

İşinizin ağır olması ve hak ettiğinizi ''düşündüğünüz'' ücreti alamamanız , kıdem tazminatına hak kazanarak sözleşme feshine imkan tanıyan sebepler değil ne yazık ki.
    Ancak, ücretinizin asgari ücret üzerinden primlerinin ödeniyor olması, sizin açınızdan haklı sebep olacaktır ve bu sebeple fesihte kıdem tazminatına hak kazanırsınız. Ödenmezse ( ki muhtemelen ödenmeyecek) iş mahkemesinde dava açıp, gerçek ücretinizin daha yüksek olduğunu ıspatlamanzı gerekecektir.

Ynt: Kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilir miyim?

sayın keremcem işi mahkemeye dökecek olursam ben 12,5 yıllık gerçek çalışmış lığımıda ücretimin asgari ücretten daha fazla olduğunuda ispat ederim. Fakat beni anlayacağınızı umut ederek ; bana acımayana ben hiç acımam mantığıyla hareket etmek istemiyorum.
    Bu gibi durumlarda kurumdan yazı alınarak kıdem tazminatını hak edilebileceğini duymuştum. Ona istinaden yardım istemiştim.

Bahsettiğiniz şart;
    3600 gün prim ödeme 15 yıl hizmet süresi şartıdır.
    Bu şartları tamamladığınızda, kurumdan o tür bir yazı alarak ,
    işyerine verdiğinizde, asgari ücret üzerinden hesaplanacak kıdem tazminatınızı almaya hak kazanabilirsiniz.

Sayın a.ayşen;
    Bu durum 15 yıl ve 3600 gün prim ödenmiş olması koşuluyla geçerlidir.15 yıl hizmet süresini 3600 gün prim ödeme gün sayısını tamamladığınızda sigorta müdürlüğünden kıdem tazminatı alması uıygundur yazısı alıyorsunuz.Bunu işyerine ibraz edip kıdem tazminatını alıp ayrılıyorsunuz.Fesih sebebine de emeklilik için yaş dışındaki diğer şartların tamamlanması olarak gösteriyorsunuz.
    İyi çalışmalar...
    Hasretim nazlıdır...

sayın keremcem cevabınızı görmeden gönderdim kusura bakmayın..
    Hasretim nazlıdır...

Alıntı a.ayşen Nickli Üyeden Alıntı
    merhaba;
    Ben 12,5 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum. İşyerinin neredeyse tüm sorumluluğu bende Fakat hak ettiğim maaşı alamıyorum.
    İşverinim her yıl başında işlerin kötü olduğunu öne sürerek maaşıma kendine göre zam yapıyor. Çok fazla yoruluyor, işyerinin sorumluğu altında eziliyorum. Sigortam asgari ücret üzerinden ödeniyor ve ilk işe başladığım yıllarda sigortam yoktu 12,5 yılda yaklaşık 3000 gün sigortam olmuş.
    Sayın A. Ayşen;

12,5 yıldır aynı işyerinde çalıştıığınızı ancak sigortanızın geç yapıldığınu belirtmişsiniz. İlk sigortalı işe giriş tarihinizi yazmadığınızdan arkadaşlar direk olarak 15 yıl ve 3600 günü doldurmanız halinde kıdem tazminatı alabilirsiniz demişler haklı olarak.
    Ancak 15 yıl ve 3600 günle kıdem tazminatı alabilme hakkı 08.09.1999 tarihinden önce işe başlayanlar için geçerli. Bu nedenle işe giriş tarihinize dikkat ederek hareket etmenizde fayda var. Eğer 08.09.1999 tarihinden sonra işe girmişseniz 25 yıl ve 4500 gün şartı var bilginize...

Alıntı osmanaga Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı a.ayşen Nickli Üyeden Alıntı
    merhaba;
    İşverinim her yıl başında işlerin kötü olduğunu öne sürerek maaşıma kendine göre zam yapıyor. Çok fazla yoruluyor, işyerinin sorumluğu altında eziliyorum. Sigortam asgari ücret üzerinden ödeniyor ve ilk işe başladığım yıllarda sigortam yoktu 12,5 yılda yaklaşık 3000 gün sigortam olmuş.
    Sayın A. Ayşen;

12,5 yıldır aynı işyerinde çalıştıığınızı ancak sigortanızın geç yapıldığınu belirtmişsiniz. İlk sigortalı işe giriş tarihinizi yazmadığınızdan arkadaşlar direk olarak 15 yıl ve 3600 günü doldurmanız halinde kıdem tazminatı alabilirsiniz demişler haklı olarak.
    Ancak 15 yıl ve 3600 günle kıdem tazminatı alabilme hakkı 08.09.1999 tarihinden önce işe başlayanlar için geçerli. Bu nedenle işe giriş tarihinize dikkat ederek hareket etmenizde fayda var. Eğer 08.09.1999 tarihinden sonra işe girmişseniz 25 yıl ve 4500 gün şartı var bilginize...
    3600 gün 15 hizmetyılı şartını tamaladığında, YAŞ ŞARTINI BEKLEMEK üzere , kıdem tazminatı alabilir yazısıyla ayrılıp kıdem tazminatı alamaya hak kazanma durumunda bir değişilik olmadığını biliyorum ben ama...?
    Getirilen değişikliklerle, sadece yaşlılık aylığı almaya hak kazanılabilecek yaş sınırları değişti.
    3600 gün 15 yılı doldurup, yazıyla ayrılıp kıdem tazminatı alma hakkı hala var , ama kıdem tazminatı alıp ayrıldıktan sonra emeklilik aylığı alınabilecek yaşa kadar daha uzun süre beklemek gerekecektir en fazla.
    Yanlış mı biliyorum??

Alıntı osmanaga Nickli Üyeden Alıntı

Ancak 15 yıl ve 3600 günle kıdem tazminatı alabilme hakkı 08.09.1999 tarihinden önce işe başlayanlar için geçerli.

+1

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bu olay;
    a.İş Kanunu açısından sn.keremcem in dediği yol izlenebilir,ancak bu noktada denildiği gibi İSPAT ETME YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜZ VAR,şayet ispat edebilecekseniz bu takdirde mümkün,işveren ödemez ise(ki ödemeyebilir)davacı olmanız gerekecek.
    (Ayrıca,konu davalık olursa , aylık ücretin tespiti açısından delil olacak belgeler yanında,yaptığınız işin ispatı zaten mümkün olacak,işin kolaylaşacak , kanaatim kazanırsın,yanlış hatırlamıyorsam "meslek kodları"da bu konuda faydalı oluyor.)
    b.15 yıl sgortalılık süresi ve 3600 prim gün sayısı konusu,denildiği gibi 08.09.1999 tarihinde önce sigaorta başlangıcı olanlar için geçerli.
    (Not.Elbette bu kanun hükmü,ancak anılan tarihden sonra sgortalı olup ilerde bu şartları taşıyanlar için bu konu dava konusu olursa durum ne olabilir merak ediyorum...)
    c.Sgortasız çalıştırılan süreler hususuda, tabi ayrı bir konu.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)