kamu işçi maaş

Konu: Temizlikçi gider pusulası

 1. #11
  Üyelik tarihi
  Ocak.2012
  Mesajlar
  29

  Ynt: Temizlikçi gider pusulası

  temizlik firması değil.bu durumda stopaj kesintisi olacakmıdır?


 2. #12
  Üyelik tarihi
  Ocak.2008
  Mesajlar
  1.516

  Ynt: Temizlikçi gider pusulası

  Alıntı muhasebeci86 Nickli Üyeden Alıntı
  temizlik firması değil.bu durumda stopaj kesintisi olacakmıdır?
  Bu konuda kanunda net bir ifade olmadığı için ben stopaj kesmiyorum. Siz riski göze alıyorsanız. Stopaj kesmeyin. Riski göze almıyorsanız %10 oranında stopaj kesin.
  İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

 3. #13
  Üyelik tarihi
  Ocak.2011
  Mesajlar
  431

  Ynt: Temizlikçi gider pusulası

  Gündelikçi temizlikçi bir bayan galiba temizlik yaptı.Onunda vergi mükellefiyeti olmadığından Gider pusulası kesilir ve ayrıca %10 stopaj kesintisi uygulanır.
  Hayvan gibi çalış, insan gibi yaşa!  R-K

 4. #14
  Üyelik tarihi
  Ocak.2012
  Mesajlar
  28

  Ynt: Temizlikçi gider pusulası


  Başlık Mükellef olmayan kişi tarafından işyerinin temizletilmesi hizmeti için düzenlenen gider pusulasında vergi tevkifatı yapılıp yapılmayacağı hk.
  Tarih 14/07/2011
  Sayı B.07.1.GİB.4.41.15.01-GVK-2011/1-83
  Kapsam

  T.C.

  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

  KOCAELİ VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

  (Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü)  Sayı

  :

  B.07.1.GİB.4.41.15.01-GVK-2011/1-83

  14/07/2011

  Konu

  :

  Mükellef olmayan kişi tarafından işyerinin temizletilmesi

  İlgide kayıtlı özelge talebiniz ile, işyerinizi herhangi bir şirkete veya şahsa bağlı olmayan ev hanımına haftada bir temizlettiğinizi belirterek, bu hizmet için düzenlediğiniz gider pusulasında vergi tevkifatı yapıp yapmayacağınız hususunda bilgi istenilmektedir.

  193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun "Vergiden Muaf Esnaf" başlıklı 9 uncu maddesinin birinci fıkrasında, ticaret ve sanat erbabından maddede yazılı şekil ve suretle çalışanların gelir vergisinden muaf olduğu, söz konusu fıkranın 2 numaralı bendinde, bir iş yeri açmaksızın gezici olarak ve doğrudan doğruya müstehlike iş yapan hallaç, kalaycı, lehimci, musluk tamircisi, çilingir, ayakkabı tamircisi, kundura boyacısı, berber, nalbant, fotoğrafçı, odun ve kömür kırıcısı, çamaşır yıkayıcısı ve hamallar gibi küçük sanat erbabının muafiyetten faydalanacağı, anılan maddenin ikinci fıkrasında; ticari, zirai veya mesleki kazancı dolayısı ile gerçek usulde Gelir Vergisine tabi olanlar ile yukarıda sayılan işleri gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine bağlılık arz edecek şekilde yapanların esnaf muaflığından faydalanamayacağı, aynı maddenin son fıkrasında ise; bu muaflığın, 94 üncü madde uyarınca tevkif suretiyle kesilen vergiye şümulünün olmadığı belirtilmiştir.

  Madde hükmünden, bu maddede sayılan ve buna benzer işleri gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine bağlılık arz etmeyecek şekilde yapan, başka bir deyişle bu mükelleflerin ücretlisi konumuna girmeden, taahhütte bulunmadan günübirlik veya kısa süreli hizmet verme şeklinde yapan kişilerin esnaf muaflığından yararlanacağı anlaşılmalıdır. Dolayısıyla, zaman zaman işyerinizin temizlik işlerini yapan kişinin bu şartlar dahilinde esnaf muaflığından yararlanacağı tabiidir.

  Aynı Kanunun 94 üncü maddesinin birinci fıkrasında kimlerin hangi ödemeler üzerinden gelir vergisi tevkifatı yapacağı sayılarak, aynı fıkranın 13/d bendinde ise esnaf muaflığından yararlananlara mal ve hizmet alımları karşılığında yapılan ödemelerden %10 oranında gelir vergisi tevkifatı yapılacağı hükme bağlanmıştır.

  Bu itibarla, zaman zaman işyerinizin temizlik işlerini yapan kişilere yapacağınız ödemeler üzerinden Gelir Vergisi Kanununun 94/13-d maddesine göre vergi tevkifatı yapılması gerekir.

  Bilgi edinilmesini rica ederim.

 5. #15
  a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  a.makineci isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  2.048

  Ynt: Temizlikçi gider pusulası

  Merhaba ;

  Konu ile ilgili başka bir özelge ;

  T.C.
  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
  İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı
  (Gelir ve Kurumlar Vergileri Müdürlüğü)

  TARİH : 10.03.2009
  SAYI : 176200-ÖZ/1184-2113
  KONU : Ara sıra evlere giderek yaptığınız ev işleri temizlik yemek v.b. faaliyetlerde bulunan esnaf muaflığı kapsamında değerlendirilemeyeceği, ancak elde ettiği ücretin istisna olduğu hk.

  İlgide kayıtlı dilekçenizde; ara sıra ev işleri, temizlik, yemek v.b. işleri yapmak üzere evlere gittiğinizi belirterek, esnaf muaflığından yararlanıp yararlanamayacağınız hususundaki Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.

  193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun 37?nci maddesine göre; her türlü ticari ve sınai faaliyetten doğan kazanç ticari kazanç olup, ticari kazanç elde eden mükellefler; esnaf muaflığından yararlanan ve gelir vergisine tabi olmayanlar ile esnaf muaflığından yararlanmayan ve gelir vergisine tabi olanlar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

  Vergi mevzuatımızda esnaf muaflığından yararlanan ve gelir vergisine tabi olmayan mükelleflere ilişkin hüküm ve açıklamaların yer aldığı 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun 9?uncu maddesi, ekonomik ve sosyal yönden zayıf durumda olanların korunması amacıyla bazı kişilerin vergileme dışı bırakılması için düzenlenmiştir.

  Aynı Kanunun ''Ücretin Tarifi '' başlıklı 61?inci maddesinde ise; ''Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir. Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez.'' hükmü yer almaktadır.

  Anılan kanunun ücretlere ilişkin istisnaların yer aldığı 23?üncü maddesinin 6?ncı bendi uyarınca, hizmetçilerin ücretleri (Hizmetçiler özel fertler tarafından evlerde, bahçelerde, apartmanlarda ve ticaret mahalli olmayan sair yerlerde orta hizmetçiliği, süt ninelik, dadılık, bahçıvanlık, kapıcılık gibi özel hizmetlerde çalıştırılanlardır.) (Mürebbiyelere ödenen ücretler istisna kapsamına dahil değildir) Gelir Vergisinden istisna edilmiştir.

  Yukarıda yer alan hükümler uyarınca, ara sıra evlere giderek yaptığınız ev işleri, temizlik, yemek v.b. faaliyetinizin 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun 9?uncu maddesinde yer alan ''Vergiden Muaf Esnaf'' kapsamında değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

  Diğer taraftan, söz konusu işlerden elde ettiğiniz ücretler 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun 23?üncü maddesinin 6?ncı bendi uyarınca gelir vergisinden istisna edilmiştir.


  Bilgi edinilmesini rica ederim.
  Abdullah MAKİNECİ
  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Gider Pusulası
  Konu Sahibi cicinho Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 27.Kasım.2012, 14:11
 2. Gider Pusulası
  Konu Sahibi makuli Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 12.Kasım.2012, 15:03
 3. Temizlikçi kadına Gider Pusulası düzenlenirmi.?
  Konu Sahibi S_aday Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 14.Ekim.2010, 12:40
 4. Gider Pusulası ile Gider Makbuzu Arasındaki Fark?
  Konu Sahibi NİSAN Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 26.Ocak.2007, 11:41
 5. Gider Makbuzu- Gider Pusulası
  Konu Sahibi mehmetyurtbay Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 26.Ağustos.2005, 11:59

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36