taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Temizlikçi gider pusulası

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2012
    Mesajlar
    29

    Temizlikçi gider pusulası

    merhaba.bir kerelik 400 TL karsılığında temizlik yaptırdık firmaya.Bunun için gider pusulası kesmelimiyim.Stopaj olacakmı?stopajı %10 mudur?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Temizlikçi gider pusulası

    Evet kesmelisiniz. Stopaj yapılmayacak.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2012
    Mesajlar
    28

    Ynt: Temizlikçi gider pusulası

    Alıntı muhasebeci86 Nickli Üyeden Alıntı
    merhaba.bir kerelik 400 TL karsılığında temizlik yaptırdık firmaya.Bunun için gider pusulası kesmelimiyim.Stopaj olacakmı?stopajı %10 mudur?
    Temizlik firması vergi mükellefi değilse gider pusulası düzenleyerek %10'da stopaj yapmalısınız, diye düşünüyorum.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    660

    Ynt: Temizlikçi gider pusulası

    Alıntı mohicans Nickli Üyeden Alıntı
    Evet kesmelisiniz. Stopaj yapılmayacak.
    stopaj neden yapılmayacak..
    Ne zaman karanlık olsa, hatırla!<br />...ışık sende,<br />...kalbinde,<br />...bul onu!

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Temizlikçi gider pusulası

    Ben yalnızca GVK 94. de sayılanlardan stopaj kesintisi yapıyorum. Temizlikçiler GVK sayılmadığından stopaj yapılmayacak.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ocak.2012
    Mesajlar
    28

    Ynt: Temizlikçi gider pusulası

    Temizlik işi, Diğer hizmet alımı olarak G.V.K'nu 94-13/d'ye göre %10 stopaj yapılması gerekir.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Temizlikçi gider pusulası

    Alıntı heisenberg Nickli Üyeden Alıntı
    Temizlik işi, Diğer hizmet alımı olarak G.V.K'nu 94-13/d'ye göre %10 stopaj yapılması gerekir.
    Sayın heisenberg dikkat edersseniz. 94/13. madde şu şekilde yazıyor ""13. Esnaf muaflığından yararlananlara mal ve hizmet alımları karşılığında yapılan ödemelerden,"
    GVK'nın ilgili 13. maddesine baktığımızda temizlikçi diye bir ibarenin yer almadığını görüyoruz.

    Dolayısıyla Kanunda Stopaj vardır demediği sürece stopaj olmaz.

    Vergiden Muaf Esnaf


    Kanun Ad GELİR VERGİSİ KANUNU
    Madde No 9
    Kapsam


    (4369 sayılı Kanunun 26 ncı maddesiyle değişen fıkra Yürürlük; 1.1.1999) Ticaret ve sanat erbabından aşağıda yazılı şekil ve suretle çalışanlar gelir vergisinden muaftır.(1)

    1. Motorlu nakil vasıtaları kullanmamak şartı ile gezici olarak veya bir iş yeri açmaksızın perakende ticaret ile iştigal edenler (4369 sayılı Kanunun 26 ncı maddesiyle değişen parantez içi hüküm Yürürlük; 1.1.1999) (Giyim eşyalarıyla zati ve süs eşyaları, değeri yüksek olan ev eşyaları ile pazar takibi suretiyle gıda, bakkaliye ve temizlik maddelerini ve sabit iş yerlerinin önünde sergi açmak suretiyle o iş yerlerinde satışı yapılan aynı neviden malları satanlar hariç) ;(2)

    2. Bir iş yeri açmaksızın gezici olarak ve doğrudan doğruya müstehlike iş yapan hallaç, kalaycı, lehimci, musluk tamircisi, çilingir, ayakkabı tamircisi, kundura boyacısı, berber, nalbant, fotoğrafçı, odun ve kömür kırıcısı, çamaşır yıkayıcısı ve hamallar gibi küçük sanat erbabı;

    3. Köylerde gezici olarak her türlü sanat işleri ile uğraşanlar ile aynı yerlerde aynı işleri bir iş yeri açmak suretiyle yapanlardan 47'nci maddede yazılı şartları haiz bulunanlar (51'inci madde şümulüne girenler bu muafiyetten faydalanamazlar);

    4. Nehir, göl ve denizlerde ve su geçitlerinde toplamı 50 rüsum tonilatoya (50 rüsum tonilato dahil) kadar makinesiz veya motorsuz nakil vasıtaları işletenler; hayvanla veya bir adet hayvan arabası ile nakliyecilik yapanlar (Bu bentte yazılı ölçüler, birlikte yaşayan eşlerle velayet altındaki çocuklar hakkında veya ortaklık halindeki işletmelerde, bu kimselerin veya ortaklığın işlettiği vasıtalar toplu olarak nazara alınmak suretiyle tespit edilir);

    5. Ziraat işlerinde kullandıkları hayvan, hayvan arabası, motor, traktör gibi vasıtalar veya sandallarla nakliyeciliği mutat hale getirmeksizin ara sıra ücret karşılığında eşya ve insan taşıyan çiftçiler;

    6. (5615 sayılı Kanunun 1 inci maddesiyle değişen bent Yürürlük; 04.04.2007) Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın satanlar. Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir.(3)

    7. (5766 sayılı Kanunun 8 inci maddesiyle eklenen bent, Yürürlük: 01.07.2008)Ticari işletmelere ait atıkları mutat olarak veya belli aralıklarla satın alanlar hariç olmak üzere, bir işyeri açmaksızın kendi nam ve hesabına münhasıran kapı kapı dolaşmak suretiyle her türlü hurda maddeyi toplayarak veya satın alarak bu malların ticaretini yapanlara veya tekrar işleyenlere satanlar;

    8. (5766 sayılı Kanunun 8 inci maddesiyle değişen bent, Yürürlük: 01.07.2008)Yukarıdaki 1-7 numaralı bentlerde sözü edilen işlere benzerlik gösterdikleri, Danıştay'ın muvafık mütalaası üzerine, Maliye Bakanlığınca kabul ve ilan olunan ticaret ve sanat işleri ile iştigal edenler. (4)

    (4369 sayılı Kanunun 26'ncı maddesiyle fıkra yürürlükten kaldırılmıştır. Yürürlük; 1.1.1999)(5)

    (5615 sayılı Kanunun 1 inci maddesiyle değişen fıkra Yürürlük; 04.04.2007)Ticarî, ziraî veya meslekî kazancı dolayısı ile gerçek usûlde Gelir Vergisine tâbi olanlar ile yukarıda sayılan işleri Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerine bağlılık arz edecek şekilde yapanlar esnaf muaflığından faydalanamazlar. (6)

    (4444 sayılı Kanunun 14/A maddesiyle kaldırılmıştır Yürürlük; 14.8.1999)(7)

    (4369 sayılı Kanunun 26'ncı maddesiyle eklenen fıkra Yürürlük; 1.1.1999) Esnaf muaflığından faydalananlar faaliyetleri ile ilgili olarak satın aldıkları mallara ve giderlerine ilişkin, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinden aldıkları belgeleri saklamak zorundadırlar. (4444 sayılı Kanunun 14/A maddesiyle kaldırılmıştır Yürürlük; 14.8.1999)(8)

    (4369 sayılı Kanunun 26'ncı maddesiyle değişen fıkra Yürürlük; 1.1.1999) Bir işyeri açmaksızın münhasıran gezici olarak; milli piyango bileti satanlar ile 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna göre gerçek ve tüzel kişilerin mallarını iş akdi ile bağlı olmaksızın bunlar adına kapı kapı dolaşmak suretiyle tüketiciye satanlar yukarıdaki şartlarla sınırlı olmaksızın gelir vergisinden muaftır.(9)

    (3946 sayılı Kanunun 6'ncı maddesiyle eklenen fıkra Yürürlük; 1.1.1994) Bu muaflığın, 94 üncü madde uyarınca tevkif suretiyle kesilen vergiye şümulü yoktur.





    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ocak.2012
    Mesajlar
    28

    Ynt: Temizlikçi gider pusulası

    Alıntı muhasebeci86 Nickli Üyeden Alıntı
    merhaba.bir kerelik 400 TL karsılığında temizlik yaptırdık firmaya.Bunun için gider pusulası kesmelimiyim.Stopaj olacakmı?stopajı %10 mudur?
    Temizlik firması neden vergi mükellefi değilmiş?


  9. #9
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Temizlikçi gider pusulası

    Soru soran arkadaşımız, tabi gider pusulası olacak mı diye sorunca diğer ayrıntılara bakmadık. Doğru söylüyorsunuz sayın heisenberg temizlikçi firması fatura kesmelidir. Gider pusulası olmaz.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Ocak.2012
    Mesajlar
    28

    Ynt: Temizlikçi gider pusulası

    Alıntı mohicans Nickli Üyeden Alıntı
    Soru soran arkadaşımız, tabi gider pusulası olacak mı diye sorunca diğer ayrıntılara bakmadık. Doğru söylüyorsunuz sayın heisenberg temizlikçi firması fatura kesmelidir. Gider pusulası olmaz.
    Eğer mükellef değilsede mutlaka esnaf muaflığı kapsamında değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Gider pusulası hk.
    Konu Sahibi mhmtgngr38 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Ocak.2011, 10:47
  2. Gider Pusulası
    Konu Sahibi Ertann Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Aralık.2010, 13:11
  3. Temizlikçi kadına Gider Pusulası düzenlenirmi.?
    Konu Sahibi S_aday Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 14.Ekim.2010, 12:40
  4. Gider Pusulası ile Gider Makbuzu Arasındaki Fark?
    Konu Sahibi NİSAN Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 26.Ocak.2007, 11:41
  5. Gider Makbuzu- Gider Pusulası
    Konu Sahibi mehmetyurtbay Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 26.Ağustos.2005, 11:59

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36