cfo-bmi

Konu: Aynı kişiyi iki işletmede çalıştırmak :( ????

Aynı kişiyi iki işletmede çalıştırmak :( ????

merhaba .....

"a" firmasında çalışmakta olan ali "b" firmasındada bazı görevler üstlenecek "a" firmasından sgk girişi yapıldı ....

"a" ve "b" firmalarının isimleri farklı olmasına karşın iş yeri sahibi aynı kişi .........

ali "a" firmasından sgk lı iken "b" firmasında bulunduğu zaman dilimlerinde iş kazası yada bir kontrol geçirir ise diyerek geçici görev formu düzenlemeyi düşünüyorum bir hafatlık zaman dililerini belirten tarih aralıklarında sorun çıkarmı acaba ......

yada aliyi hem " a " hem "b" firmasının ikisinden de sgk girişli yapsam iki tarafatanda maaş ödesek iki tarafında tahakkukjlarında görünse sorun olur mu iki farklı iş yerinden sgk lı olunabiliniyor ancak iki farklı işletmeden maaş alınabilir mi ...... hangi yol daha akıllıca ve doğru olur ..... acaba ... kararsızım ben .....

Ynt: Aynı kişiyi iki işletmede çalıştırmak :( ????

sorunuzda firma ile işveren terimleri biraz muğlak.
    şöyle söyleyelim; bir şirketin birden fazla işyerinde (şube gibi) çalışılması durumunda sgk bildirimine gerek yok görevlendirme yazısı ile tek sigorta yeterlidir.
    birden fazla şirkette çalışılıyorsa, şirket ortakları aynı olsa bile sgk girişi gereklidir. görevlendirme yazısına gerek yok.
    SMMM KEMAL DEMİRYÜREK

bendede bu konu var ben personelı kendı ısyerımde sıgortalı yapıp aynı kısı uzerıne aıt baska bır ısyerıne yolladım. personelını gorev kagıdı yazman yeterlı olacaktır.

İşyerleri merkez ve şube şeklinde değil ise görevlendirme yazısı kurtarmaz. Her 2 yerde de ayrı ayrı sigortalı gösterilmesi gerekir.
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

İleti sahibi ve sn.üyelerin görüşleri çerçevesinde önerilerim;
    -"a" ve"b" firma(tüzel kişilik) lerin sahibi aynı kişi olsa da, bu şirketler ayrı birer bağımsız işverenlik değil mi? "evet"
    -işci "a" ile sözleşme imzaladı,başlangıçta "b"ile işcinin ilgisi yok,
    -ancak,"a"nın bir takım işlerinin ilgisi gereği, aynı işcinin "b"dede çalışması/çalıştırılması gerekiyor,
    Ne yapalım-Çözüm;a-"geçici iş ilişkisi" bunun süresi en fazla 18 ay,b-"kısmi süreli iş sözleşmesi"bu süresiz olabilir.Yani işci bu tür sözleşme ile çalışır ise hangi gün, hangi işverenlikte işi olacaksa o işverenlikte çalışabilir,sözleşme de iş günlerü(saat lik veya gün lük)belirtilebilir,dolayısıyle de aylık prim gün sayıları ve değişmeksizin yine aynı maaşını alabilir(tercih sizin)Tabi böyle olursa sgk girişi "b"dede yapılmalı.Böylelikle bir taş ile 2 kuş vurulabilir.Ayrıca bu durumda işveren ve işci yönünden hak kaybı sözkonusu olmaz.
    NOT:İşyerinde,işci-işveren ilşkilerinde sorun-ihtilaf yok iken, her şey güzel gibi görünür,ihtilaf olduğunda ise işveren en baştan itibaren hatasını görsede artık çaresiz kalır,

ben çok teşekkür ederim sorunuma oldukça yardımcı oldunuz .....

evet "a" firması ile "b" firması aynı kişiye ait ancak şube muhabbeti yok farklı isimler ile açılmış şirketler .....

aynı kişiye ait olsalar bile farklı vergi numarası ile işlem görmektedirler.

takıldığım konu sgk girişini hem"a" hem "b" firmalarından yapıcam ve iki firmadan da ayrı ayrı bordro düzenleyerek tahakkuk edicem maaş konusunda sıkıntı yok personelin maaşı oldukça uçuk bir rakam sözleşmelerde yazrını "a" firmasından alacak şekilde kalanını "b" firmasından alacak şekilde ayarlıyacam

"a" firması için belirli süreli iş sözleşmesi yaptım "b" firması için kısmi süreli mi olacak sözleşme o kısımda takıldım ben .....

tamam takıldığım konuyu aştım ben dikkatli okuyunca ........ kısmi süreli iş sözleşmesi yapılacak tek bir sözleşme ile iki firmadada çalışabilecek ancak iki ayrı here bir firma için sgk girişi iki ayrı bodro iki ayrı tahakkuk olacak .....

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı mrALP Nickli Üyeden Alıntı
    tamam takıldığım konuyu aştım ben dikkatli okuyunca ........ kısmi süreli iş sözleşmesi yapılacak tek bir sözleşme ile iki firmadada çalışabilecek ancak iki ayrı here bir firma için sgk girişi iki ayrı bodro iki ayrı tahakkuk olacak .....
    Tek bir sözleşme ile iki ayrı işverenlikte çalışabilmesi mümkün değil,bu durmun istisnası"a"işyerinde çalışırken,"geçici iş ilişkisi"ile "b"işyerinde sadece en fazla 18 ay süreyle ve bu süre içinde daimi olarak çalışabilir.
    Oysa her iki işverenliği ve ilgilinin yaptığı işi birlikte düşünürsek;işci şu an "a"işyerinde muhtemelen "belirsiz süreli iş sözleşmesi"ile çalışıyor,öncek iletimde söylediğim gibi,işin gereği "b"işyerinde de çalışması gerekceğinden,önce "a"işyerindeki sözleşme bugün "kısmi süreli sözleşme"türüne göre düzenlenecek,yarında "b"işyerine sgk girişi yapılacak ve yine "kısmi süreli iş sözleşmesi"düzenlenecek,dolayısıyle işcimiz in her iki işyerinde sgk girişi ve ayrı her iki işverenlik(tüzel işilik)ile sözleşmesi olmuş olacak.
    Yalnız "a"işyerinde bu işlemi işciye yazılı olarak yapın,dolayısyle rızasını almışsınız manasına gelir,işcininde yine yazılı olarak kabül ediyorum demesi gerekir,zira belirsiz süreli sözleşme den,kısmi süreli sözleşme kapsamına geçmeyi kimse istemez(hukuken ve ilerisi-ihtilaf açısından doğrusu budur)

İki ayrı iş sözleşmesi yaparak çalıştırın. Unutmamanız gereken bir konu da işyerlerinden sadece birinden agi ödeyeceksiniz.
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)