cfo-bmi

Konu: İşten Ayrılma ve Kıdem Tazminatı

İşten Ayrılma ve Kıdem Tazminatı

Merhabalar;
    Acaba aynı iş yerinden kaç yıl ve/veya kaç prim gün çalıştıktan sonra (SGK alınan bir kağıtla) kıdem tazminatımızı alıp kendi isteğimizle ayrılabiliriz. (Bu durumdan yararlanabilmek için illa ki emeklilik için prim gün sayısını doldurmuş yaşı bekliyor olmamız mı gerekiyor) Böyle bir hakkımız var mı? Varsa ne gibi şartlar gerekiyor? Şimdiden Teşekkürler.

Ynt: İşten Ayrılma ve Kıdem Tazminatı

yanılmıyorsam 15 yıl 3600 gün çalışmanız halinde SGK yazı veriyor. Bu arada çalıştığınız işyerinde de tazminat şartlarını yerine getirmiş olmalısınız.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

SGK dan alınan bir kağıtla kıdem tazminatına ayrılmak için, emeklilik şartlarından yaş dışında kalan hizmet süresi ve prim gün sayısı şartlarını sağlamış olmanız gerekir. Bu şartları sağladığınıza dair SGK dan alacağınız yazı ile sözleşmenizi feshettiğinizde, o işyerinde 1 yılı aşan çalışma süreniz varsa, kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.
    Bunun dışında başka bir yol yok.
    Siz zaten emekli çalışan değilmiydiniz?

Alıntı marisalan Nickli Üyeden Alıntı
    yanılmıyorsam 15 yıl 3600 gün çalışmanız halinde SGK yazı veriyor. Bu arada çalıştığınız işyerinde de tazminat şartlarını yerine getirmiş olmalısınız.
    'çalıştığınız iş yerinde de tazminat şartlarını' ile ne demek isteğinizi tam olarak anlamadım. Ama sonuç olarak eğer ben bir iş yerinde 15 yıldan beri çalışıyorsam ve 3600 gün primim var ise (15 yıldan beri çalıştığıma göre prim gün sayım elbette var olması gerekir.) SGK'dan aldığım bir yazı ile kıdem tazminatımı alıp iş yerinden ayrılabilirim. Eğer bu şekilde ayrılırsam belirli bir süre başka bir yerde çalışmama gibi bir şart mevcut mu acaba?

Kerem bey ben emekli değilim yeni mezun olan ve 3 yıldır bir firmada çalışan biriyim. Çalıştığım firmada konuşulan ve kafama takılan konuların, doğrularını öğrenmek amacıyla soruyorum. Sizin gibi tecrübeli kişilerin fikirlerini öğrenmek istiyorum bu konular hakkında. Çoğu şeyi forumda araştırıp bulabiliyorum ama işin içinden çıkmadıkları sorup öğrenmeye çalışıyorum. (Umarım kurallara aykırı bir hareket değildir.)

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı soulpuppet Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı marisalan Nickli Üyeden Alıntı
    'çalıştığınız iş yerinde de tazminat şartlarını' ile ne demek isteğinizi tam olarak anlamadım. Ama sonuç olarak eğer ben bir iş yerinde 15 yıldan beri çalışıyorsam ve 3600 gün primim var ise (15 yıldan beri çalıştığıma göre prim gün sayım elbette var olması gerekir.) SGK'dan aldığım bir yazı ile kıdem tazminatımı alıp iş yerinden ayrılabilirim. Eğer bu şekilde ayrılırsam belirli bir süre başka bir yerde çalışmama gibi bir şart mevcut mu acaba?

Kerem bey ben emekli değilim yeni mezun olan ve 3 yıldır bir firmada çalışan biriyim. Çalıştığım firmada konuşulan ve kafama takılan konuların, doğrularını öğrenmek amacıyla soruyorum. Sizin gibi tecrübeli kişilerin fikirlerini öğrenmek istiyorum bu konular hakkında. Çoğu şeyi forumda araştırıp bulabiliyorum ama işin içinden çıkmadıkları sorup öğrenmeye çalışıyorum. (Umarım kurallara aykırı bir hareket değildir.)
    Estağfurullah,
    sanırım forumun amacı da aynı, bilgi paylaşımı.
    Üye adınız yabancı gelmediğinden , daha önceki konunuzu hatırlamıştım,2 tazminat olayı ile ilgili.
    Aşağıda alıntıladığım soruda doğrudan kendinize ait bir sorunmuş gibi yazmış olduğunuzdan, aklımda öyle kalmış.

Alıntı soulpuppet Nickli Üyeden Alıntı
    Herkese İyi Günler;

Belirli bir süre bir iş yerin de çalıştıktan sonra emekliliğe hak kazandım ve emekli oldum çalıştığım süre içerisinde hak ettiğim x miktar kıdem tazminatımı aldım. Emekli olduktan sonra ertesi gün aynı işlerinde tekrardan başladım ve yaklaşık 10 senedir çalışmaya devam ediyorum. Şimdi işten çıkarılsam kıdem tazminatım 2. kez giriş yapıldıktan sonra ki süreyi kapsıyor ve 'y' tl tutuyor, ama ben bana ilk ödenen x tl tazminatı geri ödesem ve işe ilk girişten itibaren tazminatımın ödenmesini talep edebilir miyim? Umarım anlatabilmişimdir. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
    Saygılar.

mrb ben sgk dan kağıt aldım ama işyerine vermedim.bu kağıt bir kez mi veriliyor

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)