kamu işçi maaş

Konu: Habersiz Sigorta Oldum

Habersiz Sigorta Oldum

Benim iznim olmadan bir işveren sigorta yapabilir mi ? Ek-4 diye bir form gordum nette arastırırken sigortaya giriş yapılırken bu formun doldurulması gerekiyormus galiba ve bu forumda benim imza kısmım var ve ben boyle bir forma imza atmadım ve adı gecen sirket beni 14 gün sigortalı gostermiş ve ben bu isyerinden imza karsılıgı maas ve para da almadım.

Ancak ellerinde bana ait olan onemli bir evrak vardı ve bir kagıda imza atıp bu evrakı alabileceğimi soylediler mecburen bu kagıda imza attım. Kagıt resmi bir evrak değildi tek tek okudum ne yazmıslar.

Simdi tekrar sormak istiyorum benim rızam olmadan ve imzam olmadan beni sigortalı yapabilirler mi ? Bu sonradan alınan imza bir ise yarar mı ? Beni sigortalı gosterdikleri tarih Nisan ama ben o imzayı Mayısta attım ve attıgım imzada paraf tarzında..

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Habersiz Sigorta Oldum

Eğer o işyerinde çalıştıysanız sizin izin vermeniz gibi bir durum söz konusu olamaz.İşveren mecburi olarak sigortalı yapmak zorunda.Bu adam istemedi o yüzden sigortalı yapmadım deme gibi bir şansı yok.

Ancak o işyerinde çalışmadıysanız ve işveren orada çalışmamanıza rağmen size sormadan sigortalı yaptıysa sizi o zaman bir SGK'na gidip durumu anlatın onlar yardımcı olurlar.

Ayrıca bunun size bir zararı olacağını sanmıyorum.14 gün sigorta priminiz ödenmiş.Bu sizin yararınıza olan birşey neden şikayetçisiniz anlamadım.Tabi o kişiyle aranızdaki ilişkiyi bilemem belki işveren bir kötülük düşünüyor olabilir.Siz orada çalışmamnıza rağmen orada çalışmış gibi göstermek için yapmış olabilir belki.Olayın içyüzünü bilmiyorum tabi sadece tahmin.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Anladım calıssam yapılabilir ama boyle bisey mevcut değil. Maas falan almadım. Sadece benim ogrenmek istediğim
    sigortaya giris yapılırken herhangi bir form doldurulmuyor mu. Ya da birtakım evraklar toplamam lazım degil mi. Mesela ikametgah falan.

Evet bir kotuye kullanma durumu olabilir. Bu yuzden sordum.

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Herhangi bir form söz konusu değil ama aslında tabi bazı belgeler lazım.Kimlik fotokopisi , ikametgah , fotoğraf , nüfus kayıt örneği , savcılıktan sicil kaydı vb. evraklar isteniyor.

Ancak bir kişinin sigorta girişini yapmak için sadece T.C. kimlik numarasını bilmekte yeterli.Yani yukarıdaki belgelerin hiçbiri olmasa bile sigorta girişi yapılabilir T.C. kimlik numarasıyla.
    __Emrah GEDIK__ RSA

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Sİz o işverenin sizin sigorta girişinizi yaptığını ve 14 gün adınıza prim ödediğini nasıl öğrendiniz?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)