kamu işçi maaş

Konu: Özel Güvenlik Görevlileri Çalışma Saati ve SGK Prim Günü Hesabı

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    186 saat yassı diye bir şey yok, haftalık çalışma süresi var net olarak belirlenen: 45 saat.
    45 saati aşan süre de fazla çalışma oluyor.
    Sabah 8 akşam 3 dediğiniz öğleden sonra 3 ise, 08:00-15:00 arası süre 7 saat olup, bunun en az 30 dakikası da ara dinlenme olarak değerlendirilir. Bu durumda günlük 6,5 saat çalışma süresi yapar ki, değil fazla çalışma , haftalık çalışma süresi bile tamamlanmamış olmuyor.

Özel bir şirkette özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayız.
    Vardiyalı Çalışma saatlerimiz;
    Pazartesi 16:00-24:00 - 24:00-08:00
    Pazartesi 16:00 da nöbete başlayıp Salı günü sabah 08:00 da işten çıkıyoruz.
    Çarşamba 08:00-16:00
    Perşembe 16:00-24:00 -24:00-08:00
    Perşembe 16:00 da nöbete başlayıp Cuma günü sabah işten çıkıyoruz.
    Cumartesi 08:00-16:00
    Pazar günü hafta tatilimiz.
    Ikinci hafta Pazartesi yine aynı şekilde 16:00 da işe başlayıp diğer günler aynı şekilde devam etmektedir.
    Bu sekilde çalışma saatleri uygunmudur. Bizlere söylenen günlük yarim saat dinlenme var ama biz yerimizden hic ayrilamiyoruz bu dinlenmeyi ne zaman ve nasil yapabiliriz.
    ikinci sorum ise bizler merkezden 85 km. uzakta çalışıyoruz. yukarda belirttigim saatler resmi mesai saatlerimiz.
    Pazartesi 16 da mesaiye gitmek için 14:00 da servisle yola çıkıp Salı günü nöbet çıkışımız 08:00 olmasina rağmen eve kavuşmamız 10:30 olmakta.
    Çarşamba gunu ise merkezden 06:00 da çıkıp akşam ise 18:00 da merkeze varmaktayız.
    kisacasi 8 saatlik çalışmamız bizlere 12 saate mal olmaktadir.
    Yolumuzun uzak oluşu nedeniyle 24 - 48 çalışma sistemini istesekte Güvenlik Amirimiz tarafından engellenmektedir. Bu konu hakkında da bilgilerinizi aktarırsanız sevinirim.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Belirttiğiniz iş günlerine ilişkin;
    pazartesi........iş süresi 16 saat......ara dinleme 2 saat.........çalışma süresi ise .................14 saat
    çarşamba.......iş süresi 8 saat......ara dinlenme diyelim 30 dk.............çalışma süresi........ 7.5 saat
    perşembe.......(pazartesi gibi)......"...................................... ........................................14 saat
    cumartesi........(Çarşamba gibi..)........................................... ......................................7.5 saat olmalıdır,
    Buna göre haftalık çalışma süresi toplamı 43 saat dir.

Ara dinlenme sürelerinin ne kadar olması gerektiği iş sürelerine göre değişir,kanun da bunlar asgari olarak belirtilmiş ancak daha fazla olan iş sürelerine ilişkin ara dinlenme sürelerinin, asgari ne kadar olması gerektiği noktasında yargı kararları mevcut,bildiğim kadariyla 16 saat süreli işlerde ara dinlenme süresi asgari 2 saat dir.

Görüldüğü üzere olayımızda gece çalışması da var,bu noktada gece 7.5 saati aşan çalışmaların/sürelerin ücreti,haftalık çalışma süresi aşılmazsa da fazla çalışma ücreti gibi hesaplanarak ödenmelidir.

Eğer iş günlerinde ara dinlenme süresi 2 saat olarak uygulanmıyor,yarım saat olarak uygulanıyorsa çalışılan bu günlerde(yani pazrtsi-perşemde) çalışılan 1.5 saat ilave ücret ödenmelidir.

2 ci sorunuza gelince,Siz ikamet ettiğiniz yerden işyerine gidiyorsunuz,yolda gecen sürenin uzun veya kısa olmasında işverenin bir dahil sözkonusu değil,üstelik servis hizmeti de var,sorun nedir anlayamadım.

Sizce uygun olan vardiya düzeni işveren yönünden uygun olmayabilir,işin gereği buna işveren karar verir,fakat mahsuru yoksa tabiki uygulanabilir.
    Konu şeref aydemir tarafından (04.Mart.2016 Saat 15:43 ) değiştirilmiştir.

Merhabalar ben tuncelide bir hes te g3 ile nöbet tutuyorum 4gün çalışıp (günde 12 saat) 4 gün izin yapıyorum ancak bu çalıştıgım 4 gün içinde mesai saatim bitince barajdan cıkmam amirlerim tarafından yasak bu konuda yasal olarak ne yapmam gerekiyo

Merhaba
    4+4 olmaz,
    4+3=7 gün olur.
    Çıkış yasağı koymalarının geçerli bir sebebi olmalı!..
    sizce ne olabilir?

Ortam yaz dolayısıyla tehlikeliymiş fakat güvenlik personeli için geçerli sadece bu diger personel mesaisi bitince cıkabiliyor

İşyeri güvenliği çerçevesinde,muhtemel tehlike durumuna istinaden,işverenlik böylesi karar almış olabilir ise de işcinin mesai bitimi yani işgörme borcunu yerine getirmiş olduktan sonra işçiler açısından değil,işyerine ilişkin sebepler açısından işyerinde olası tehlikelere karşın uzun süre bekletilmesi/hazır bulundurulması, işci yönünden angarya ve mağduriyet içermemeli,bu noktada fiili çalışma/çalıştırma sözkonusu değil ama işci özgür ve bağımsız da değil,bu durumda olası tehlikelere karşın işçilerin (çalışmaya) hazır halde bekletilmeleri gündeme geliyor ki,böylesi durum karşısında,
    işverenlik yönünden bir borç oluşur mu,işçiler yönünden bir alacak doğar mı?bilmiyorum,incelemekte yarar var.

Zaman ayırdıgınız için teşekkür ederim

Bordrom Konusunda Acil Yardım

Merhabalar Ben bir fabrikada özel güvenlik görevlisi yim. 18 gün 12 saatlik proje 2 gündüz 2 gece 2 tatil sitemine gore çalışıyorum bazen 3 gün tatil oluyor.Ayrica beni ekstra gunler normal 12 saat mesaiye cagiriyorlar fakat bodroya 7.5 saat uzerinden hesaplama yapıyorlar misal 3 gün gidiyorum 36 saat ediyor.Bordroda 15 saat yazıyor .18+3 gun bodroda boylemi oluyor dogrumu yani aylik brut 1647 tl ucretim aylık şimdiden teşekkür ederim.
    Konu Muhammed hayrettin tarafından (04.Temmuz.2016 Saat 17:30 ) değiştirilmiştir. Sebep: Fazla mesai ücretleri hk.

Kamu Hastanesi de 12/36 sisteminde gece calismaktayim.. 12 saatlik calismada 1 saat istirahat sayildigindan 11 saat gecmekte ve 30 gunluk aylarda 15 gece ×11=165 saat oldugundan.. iş kanununa göre 26 is gunu 7.5 saat calismamiz isteniyor bundan dolayi (-30) saat acigimiz cikiyormuş.. Bundan dolayi 3 gece daha mesai yaziliyor.. Peki bunlar iş kanuna gore dogru ve islem yapiliyorsa genel olarak gece calisan oldugumuzdan dolayi.. Haftalik 45 saati tamamlayamasakta 7.5 saat üstü olan calisma ici %50 zamli ucret almamiz gerekir mi..
    Buda 180 saatin 120 saati gece 7.5 saat normal geriye kalan 60 saat %50 mi hesaplanilmali

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)