Konu: Özel Güvenlik Görevlileri Çalışma Saati ve SGK Prim Günü Hesabı

Özel Güvenlik Görevlileri Çalışma Saati ve SGK Prim Günü Hesabı

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ ÇALIŞMA SAATİ VE SGK PİRİM GÜNÜ HESABI
    Ben ÖGG olarak bir Özel Güvenlik şirketinde çalışıyorum. Akşam Saat:18.00'de başlayıp Sabah Saat:08.30' da işi bırakıyorum 14,5 saat günlük çalışıyrum ve bıraktığım günün akşamı işe gitmeyip ertesi akşam gidiyorum bir gece gidip bir gece gitmiyorum. Yani 12/36 çalışıyorum ayda 15 gece çalışıyorum bayram ve hafta sonları da dahil. Kaç saat çalışıyorum ve sgk ya kaç günlük primim yatması gerekiyor haftalık 45 saat olayı bizler için geçerli mi? Fazla çalışma saatimiz oluşuyor mu? Oluşuyorsa fazladan kaç saat çalıştırılıyoruz?

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ ÇALIŞMA SAATİ VE SGK PİRİM GÜNÜ HESABI

Bu bir gün dolu bir gün boş çalışma günleri arasında, 1 gün de hafta tatili yapıyormusunuz?

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ ÇALIŞMA SAATİ VE SGK PİRİM GÜNÜ HESABI

Alıntı gokturk1970 Nickli Üyeden Alıntı
    Ben ÖGG olarak bir Özel Güvenlik şirketinde çalışıyorum. Akşam Saat:18.00'de başlayıp Sabah Saat:08.30' da işi bırakıyorum 14,5 saat günlük çalışıyrum ve bıraktığım günün akşamı işe gitmeyip ertesi akşam gidiyorum bir gece gidip bir gece gitmiyorum. Yani 12/36 çalışıyorum ayda 15 gece çalışıyorum bayram ve hafta sonları da dahil. Kaç saat çalışıyorum ve sgk ya kaç günlük primim yatması gerekiyor haftalık 45 saat olayı bizler için geçerli mi? Fazla çalışma saatimiz oluşuyor mu? Oluşuyorsa fazladan kaç saat çalıştırılıyoruz?
    Genel başlıklar halinde inceleyecek olursak;
    - Akşam 18:00 sabah 08:30 arası 14,5 saat işyerinde olsanız da, işyerinde geçirdiğiniz sürenin tamamı çalışma süresi olarak değerlendirilmez, 1 saat ara dinlenmeniz olduğu kabul edilir. Bu durumda günlük 13,5 saat çalışmışsınız şeklinde değerlendirilir.
    Bir gün dolu 1 gün boş çalışma ile haftalık çalışma saatiniz, 4 gün çalışmada 13,5x4gün=52,5 saat olur.
    -45 saatlik haftalık yasal çalışma süresi elbette sizin için de geçerlidir.
    - Gece çalışmalarında , sınır 7,5 saat olarak belirlenmiş ve çalışmanın büyük kısmı gece kısmında gerçekleşiyorsa, o çalışma gece çalışması olarak değerlendirilir. Gece çalışmalarında hafctalık çalışma süresi aşılmıyor olsa bile 7,5 saat üzeri çalışmaların fazla çalışma olarak değerlendirilmesi gerektiğine dair yargıtay kararları mkevcut.
    - SGK ya , ay içinde çalıştığınız gün kadar prim ödenmesi gerekir.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Özel Güvenlik Görevlileri Çalışma Saati ve SGK Prim Günü Hesabı

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı gokturk1970 Nickli Üyeden Alıntı

- SGK ya , ay içinde çalıştığınız gün kadar prim ödenmesi gerekir.
    Primlerin tam ödenmesi uygun olacaktır.Zira haftalık çalışma süresi 45 saati aştığı gibi iş günlerinde(posta)günlük çalışma süresi (fiili 11 saat -gece fiili 7.5 saat) aşılmış oluyor,fazla çalışma doğuyor,bu çalışma da haftalık iş günlerinden ilave bir günün hafta tatili olmasına gerek yok, hafta tatili boşta kaldığı bir gündür,postalar arası 11 saat den fazla,keza h.tatili için 24 saat lik dinlenme süresi de var.
    Postaların düzenlenişi hatalı idari yönden sıkıntı var.

merhaba ben ozel hastanede guvenlik gorevlisiyim haftalik calisma saatim su sekilde pazartesi 08.00-18.00 salı18.00-08.00 carsamba nobet cikisi boş persembe08.00 -18.00 cuma 18.00-08.00 cumartesi nobet cikisi pazar 08.00-18.00 haftalik 58 saat aylik 240 saat resmi tatil yok haftalik izin yok fazla mesai ücreti yok tazminat vermemk için isten çıkarmıyor cikmamiz için biktiriyorlar lutfen bi aciklama yapın hakkım ne ne yapmam gerekiyor

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Merhaba
    Böylesi sorulara tabi kısa cevaplar verilemeyip,sorunun ilgisi gereği diğer konularada değinerek,önce tanım,sonra sonuca ulaşmak gerekiyo.r.

Haftanın iş günleri de belirtilerek sorulmamış ama olaydan anladığım;
    -pazartesi 08-18
    -salı 18-08 çarşamba sabahı iş den çıkıyor
    -perşembe 08-18
    -cuma 18.08 cumartesi sabah iş den çıkıyor
    -pazar 08-18
    Sonraki(2nci) hafta pazartesi tekrar 18-08 çalışıyor dolayısyle salı sabahı iş den çıkmış oluyor.

Durum böyle ise buna göre;
    a.08-18 çalışmasında,işin süresi 10 saat,normalde olması gereken ara dinlenme süresi 1.5 saat,günlük fiili çalışma süresi 8.5 saat
    b.18-08 çalışmasında,işin süresi 14 saat,olması gereken ara din.süresi 2 saat,günlük fiili çalışma süresi 12 saat

Bu durumda;(ara din.süreleri hariç)
    a-bu hafta 3 gün 18-08 çalışıyorsa 3x8.5=25.5 saat
    b-2 gün 18-08 çalışıyorsa 2x12=24 saat olacağına göre,
    işcinin haftalık çalışma süresi 49.5 saat-45=haftalık fazla çalışma süresi 4.5 saat.
    NOT.Uygulamadaki ve sözleşmedeki ara dinlenme sürelerini net bilmiyoruz,(ben olması gereken yasal süreleri belirttim)ilgili de "haftalık 58 saat çalışıyoruz" dediğine göre,anlaşılan uygulanan ara dn.süreleri daha düşük,dolayısıylede haftalık fazla çalışma süresi daha fazla(4.5 saatin üzerinde)çıkacak gibi.

İlgili "haftalık izin yok"diyor,yukarıdaki duruma göre 7 günlük zaman dilimi içinde işcinin kesintisiz 24 saat dinlenmesi örneğin,çarşamba sabah 08.00den-perşembe sabah 08.00 arası olabilir,buna göre işci hafta tatilini kullanmakta/bu izin verilmektedir.

Yukarıda belirttiğim üzere,haftalık fazla çalışma süresi en az 4.5 saat gibi gözükse de;
    a-olayımızda ara din.sürelerinin daha az tutulması nedeniyle bu noktada artış olabilecek
    b-diğer yönlerden bilindiği üzere,haftalık çalışma süresi( 45 saat)aşılmamış olsa da,günlük çalışma süresi en çok 11 saati,gece
    çalışma süresi yönünden 7.5 saati aşan çalışma süreleri fazla çalışmadır,buna göre de haftanın 18-08 arası çalışılan günlerde 12-7.5=4.5 saat(lik süreler)haftalık fazla çalışma süresine ilave edilmelidir.
    c-dolayısyle "a" ve "b"şıklarına göre haftalık f.çalışma süresi netleştirilebilecektir.
    NOT.ayrıca işcinin bayram ve genel tatil günleri çalışmasıda olabilir.

İlgili "işten çıkartmıyor bizim çıkmamız için baskı yapıyorlar"demektedir.
    Şimdi yukarıda ki durumlara göre işcinin her hafta,fazla çalışma yapmış/yapıyor olduğu ortada,bu çalışmalar karşılığı ücretler de muhtemelen ödenmiyor/ödenmediyse,fazla çalışma ücreti geniş anlamda ücret içinde değerlendirilir,dolayısıyle ücreti ödenmeyen işci bu alacağı konusunda takibe geçmesi ya da ücreti ödeninceye kadar iş görme edimini yerine getirmekten kaçınması ,bu durumdan sonra iş ilişkisinin devamında bazı srunlara yol açabilir.Bu nedenle işveren ile çekişme içine girmek istemeyen işcinin haklı nedene dayalı olarak iş sözleşmesini feshetme imkanıda tanınmış,bu durumda işcinin M.24/II-e bendi uyarınca fesih yoluna gitmesi mümkün,ANCAK bu noktada işcinin ücreti asgari ücret değil(üzeri ise) yapacağı fazla çalışmalarında bu ücretin içinde olduğu(bu noktada sınır yıllık 270 saat)sözleşmede belirtilmişse,haftalık netleşecek f.çalışmalar üzerinden daha ne kadar f.çalışma doğduğu/doğacağına ilişkin yıllık 270 saat baz alınarak bu hesabı yeniden yapmak gerekecek,şayet aylık maktu ücretle çalışan olmayıp,bahsekonu f.çalışma ücretleri ödenmemiş(dolayısıyle bu noktada bordrolar önemli,işcinin imzası,f.çalışma sütunun durumu yani fazla çalışma süreleri görülmüyor) ise anılan madde uyarınca fesih yoluna gidebilir,tabi fazla çalışma yaptığının ispatı işciye,ücretinin ödendiğinin ispatıda işverene ait,(bu bağlamda işci bordroda görünenin üzerinde daha çok f.çalışma yaptığını ispat edebilirse,isapat ettiği bu sürelerin ücretlerinide talep edebilecek,bu ispat karşısında bu defa işverenin,ipatlanan bu f.çalışmaların ücretlerini ödediğini de ispat etmesi gerekecek.)

Konuyu epey uzattık bu arada olaki yanlış veya noksanımız olmuş ise lütfen düzeltelim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)