kamu işçi maaş

Konu: Yıllık izin hk.

Yıllık izin hk.

Merhaba,
    2004 yılında işe başlayan bi personelin 21/09/2010 yılında tüm hakları (kıdem,ihbar,izin parası) verilerek iş sözleşmesi işveren tarafından feshedilmiştir.Aynı personel 01/07/2011 tarihinde yine aynı işyerinde tekrar işe başlamıştır.(yeni bi iş sözleşmesiyle) Bu personelin 01/07/2012 de hakedecegi yıllık izin süresini 14 günmü kullanması gerekir? 20 günmü kullanması gerekir?
    Konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.Teşekkürler.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Yıllık izin hk.

Daha önce aynı işyerinde çalışan işçinin yıllık izni hesaplanırken eski çalıştığı sürelerde hesap yaparken dikkate alınır.Çalıştığı süreler dahil edilir, aradaki çalışmadığı süreler çıkarılır.

elbette ki geçmiş yıllardaki çalışma süresinide göz önüne alcaksınız bunu sizde pekala çok iyi biliyorsunuz hatta 50 yaş üstü ise de 20 gün izin vereceksiniz

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı sunday Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba,
    2004 yılında işe başlayan bi personelin 21/09/2010 yılında tüm hakları (kıdem,ihbar,izin parası) verilerek iş sözleşmesi işveren tarafından feshedilmiştir.Aynı personel 01/07/2011 tarihinde yine aynı işyerinde tekrar işe başlamıştır.(yeni bi iş sözleşmesiyle) Bu personelin 01/07/2012 de hakedecegi yıllık izin süresini 14 günmü kullanması gerekir? 20 günmü kullanması gerekir?
    İlgilinin iş akdi 21.09.2010 tarihinde feshedilimiş olup ,hukuki ilişki sona ermiştir.Aynı işci 01.07.2011 tarihinde,aynı işyerinde tekrar işbaşı yapmakla,hukuki ilişki yeniden doğmuş olup, hizmet süresinin esas alındığı bu noktada , önceki hizmetleri ile illliyet bağı kurulamıyacağından, işcimizin y.iznini 14 iş günü olarak kullanması/kullandırılması gerekecektir.

sayın şeref bey siz çok değerli bir meslekdaşımızsınız bari siz yapmayın bunu elinizi vicdanınıza koyun kendinizi işçinin yerine koyun ne yani 20 gün izin hakkı için türkiye şartlarından hiç giriş çıkış yapmadan aynı işyerinde 5 yıldan fazla ve 26 yıl izin içinde 15 yıldan fazla mı çalışmak gerekiyor yapmayın efendim bu hiç şık olmadı yakışık da almadı helede sizin gibi değerli birisinden bu yorumu duymak beni çok üzdü işçiler defalarca aynı işyerine giriş çıkış yapabilir toplam süreler gözönüne alınır ve bu işçide aslanlar gibi,paşalar gibi söke söke 20 gün izin kullanır gayet açık ve nettir herşey.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Eğer emeklilik nedeniyle kıdem ve diğer haklarını alarak iş akdi sona ermediyse, tekrar giriş çıkışşlarda ilk giriş üzerinden hesaplanır. Bu konuda en önemli referans kanunun kendisidir. Başka bir gerekçe aranmaz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı aday Nickli Üyeden Alıntı
    sayın şeref bey siz çok değerli bir meslekdaşımızsınız bari siz yapmayın bunu elinizi vicdanınıza koyun kendinizi işçinin yerine koyun ne yani 20 gün izin hakkı için türkiye şartlarından hiç giriş çıkış yapmadan aynı işyerinde 5 yıldan fazla ve 26 yıl izin içinde 15 yıldan fazla mı çalışmak gerekiyor yapmayın efendim bu hiç şık olmadı yakışık da almadı helede sizin gibi değerli birisinden bu yorumu duymak beni çok üzdü işçiler defalarca aynı işyerine giriş çıkış yapabilir toplam süreler gözönüne alınır ve bu işçide aslanlar gibi,paşalar gibi söke söke 20 gün izin kullanır gayet açık ve nettir herşey.
    Sn.Aday ,hukuki cürüm mü işledim ki böylesi eleştiriye maruz kalayım,sadece görüşümü beyan ettim.Sanırım; iletilerimden şahsım hakkında edindiğiniz intibaya istinaden,nasıl böylesi hatalı yorum!..yapacak/yapmış olmama!..inanamamış,kabül edememiş olduğunuz için bunları söylemiş olmalısınız!..Anlayışla karşılıyorum.Görüşlerimin topyekün yanlış olduğunu düşünmüyorum.
    Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı sunday Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba,
    İlgilinin iş akdi 21.09.2010 tarihinde feshedilimiş olup ,hukuki ilişki sona ermiştir.Aynı işci 01.07.2011 tarihinde,aynı işyerinde tekrar işbaşı yapmakla,hukuki ilişki yeniden doğmuş olup, hizmet süresinin esas alındığı bu noktada , önceki hizmetleri ile illliyet bağı kurulamıyacağından, işcimizin y.iznini 14 iş günü olarak kullanması/kullandırılması gerekecektir.

sevgili meslekdaşım sizi bu sayfada çok sık gördüğüm ve okuduğum için ve sevdiğim için bu konudaki yorumunuzun daha farklı olmasını beklediğim için en önemliside size değer verdiğim için öyle yazdım birazda nükteli yazdım hata ettiysem kusuruma bakmayın unutmayın ki sitem sevgiden doğar sizin gibi düşünen pek çok yargı kararı da olmasına rağmen ben görüşümde ısrarlı ve kararlıyım değerli bilgilerinize her zman ihtiyacımız var teşekkürler.

Sn Şeref Aydemir bey e katılıyorum ve çalıştığım işyerinde da aynı şartları uyguluyorum.Doğru olanında bu olması gerektiğine inanıyorum.Neticede yargıda bu yönde sonuçlar çıkmaktadır.
    *[font=Verdana]4857 sayılı İş Kanunu'nun 54'üncü maddesinde, yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları sürelerin birleştirilerek göz önüne alınacağı hükme bağlanmıştır.[/font] Bir işverenin 7-8 şirketi ve 15-20 şubesi de olabilir.Ben bu metinden işverene bağlı tüm işyerlerinde geçen kesintisiz süreleri anlıyorum.Mesela daha önce çalışıp işten çıktığınız bir işyerini son çalıştığınız işveren satın aldı diyelim.O zaman ne olcak.Bak biz bu işyerini alıyoruz çok şanslısın izin günün 20-26 günmü oldu diyecekler.
    Saygılar

Yargıtay 9.H.D. E.2006/12556 K.2007/1252 T.30.01.2007

''DAVA: Taraflar arasındaki, 1986-1990 yılları arasındaki hizmetinin yıllık izin süresinin hesabında dikkate alınması gerektiğinin tespiti davasının yapılan yargılaması sonucunda; ilamda yazılı nedenlerle gerçekleşen miktarın faiziyle birlikte davalıdan alınarak davacıya verilmesine ilişkin hükmün, süresi içinde duruşmalı olarak temyizen incelenmesi davalı avukatınca istenilmesi üzerine dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü;

KARAR: Davacı işçi, işyerinde halen çalışmakta olduğunu ve yıllık izin sürelerinin hesabında aynı işverenin başka bir işyerinde 1986-1990 yılları arasında geçen hizmetlerinin de dikkate alınması gerektiğinin tespiti isteği ile bu davayı açmıştır. Davalı vekili, tespit davası açmakta hukuki menfaatin olmadığını ve 1990 yılında ihbar ve kıdem tazminatları ödenmek suretiyle önceki çalışmaların tasfiye edildiğini ve davacının işverini ibra ettiğini belirterek, davanın reddine karar verilmesi gerektiğini savunmuştur.

Mahkemece davanın kabulüne dair karar verilmiş, hükmü davalı taraf temyiz etmiştir.

Davacı işçinin işyerinde çalışması devam ettiğine göre, yıllık izne hak kazanma ve izin sürelerinin belirlenmesi yönünden tespit niteliğinde bu davayı açmada hukuki menfaati bulunmaktadır. Bu itibarla, mahkemece işin esasına girilerek bir karar verilmesi yerindedir.

Öte yandan, davanın dayanağını, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 54. maddesinin ilk fıkrasında yer alan "Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır" şeklindeki kural oluşturur. Gerçekten işçinin aynı işverenin bir ya da değişik işyerlerinde çalıştığı sürelerin yıllık izin hesabı yönünden birleştirilmesi anılan Yasa'nın amir hükmüdür.

Benzer bir düzenleme de, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 120. maddesi hükmüne göre halen yürürlükte olan 1475 sayılı Yasa'nın 14. maddesinin 2. fıkrasında yer almaktadır. Anılan hükümde, "İşçilerin kıdemleri, hizmet akdinin devam etmiş veya fasılalarla yeniden akdedilmiş olmasına bakılmaksızın aynı işverenin bir veya değişik işyerlerinde çalıştıkları sürelek göz önüne alınarak hesaplanır" şeklinde kurala yer verilmiştir. Dairemizin istikrar kazanan uygulamasına göre, işçinin aralıklı çalışmalarında iş sözleşmesinin feshinin ardından, bir dönem için kıdem tazminatı ödenmiş olması halinde bahsi geçen çalışmaların tasfiye edilmiş olduğu sonucuna varılmaktadır. Kıdem tazminatı ödenmek suretiyle tasfiye edilen sürelerin işçinin aynı işverenin bir ya da değişik işyerlerinde daha sonra gerçekleşen hizmet süresine eklenmesi, mümkün görülmemektedir. Buna karşın, iş sözleşmesi feshedildiği halde tazminatları ödenerek tasfiye edilmeyen hizmetlerin sonraki çalışma süresine ekleneceği, Dairemizce kabul edilmektedir. Yine işverenin ilerde daha az kıdem tazminatı ödeneme şeklinde bir uygulama içine girmesi halinde, işçi aleyhine sonuçlar doğuran bu tutumu yasalar karşısında korunmamakta ve yapılan ödeme avans niteliğinde kabul edilmektedir.

Bu açıklamalardan sonra somut olaya dönülecek olunursa, davacı işçi 1986-1990 yılları arasında aynı işverenin değişik bir işyerinde çalışmış ve iş sözleşmesinin işverence feshi üzerine ihbar ve kıdem tazminatları ödenmiş, işçinin imzasını taşıyan ibranamede, yıllık izinlerin de ödendiği belirtilmiştir. Anılan ibraname ile işveren ibra edilmiş, bir başka anlatımla 1986-1990 yılları arasında kalan çalışmalar, işçilik hakları ödenmek suretiyle tamamen tasfiye edilmiştir. İşçinin 1992 yılında yeniden aynı işverene ait işyerinde çalışmaya başlaması yeni bir hizmet akdi niteliğindedir. İşçilik hakları hesabında tasfiye edilen çalışmaların, bu yeni hizmet akdi çerçevesinde yeniden değerlendirmeye alınması doğru olmaz. 4857 sayılı İş Kanunu'nun 54. maddesi hükmünün, işçinin önceki dönem çalışmalarının tasfiye edilmediği hizmet süreleri bakımından bir anlamı bulunmaktadır. Bu nedenle, mahkemece davanın reddi yerine yazılı şekilde tespit isteğinin kabulü hatalı olup bozmayı gerektir
    Kıdem tazminatı hesabında dikkate alınması gereken hizmet süresi yönünden varılan bu sonucun, yıllık izne hak kazanma noktasında da dikkate alınması yerinde olur. Gerçekten 1475 sayılı İş Kanunu'nun bahsi geçen hükümleri, birbirine oldukça yakından düzenlemeler içermektedir.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sn. nguroy un da bahsettiği İş Kanunu ilgili maddesi aşağıdadır.

Yıllık ücretli izne hak kazanma ve izni kullanma dönemi

Madde 54 - Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır. Şu kadar ki, bir işverenin bu Kanun kapsamına giren işyerinde çalışmakta olan işçilerin aynı işverenin işyerlerinde bu Kanun kapsamına girmeksizin geçirmiş bulundukları süreler de hesaba katılır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)