kamu işçi maaş

Konu: İş kazası geçiren personelin kazasının, sonraki tarihte iş kazası sayılması

İş kazası geçiren personelin kazasının, sonraki tarihte iş kazası sayılması

300 kişinin çalıştığı bir fabrikada İnsan Kaynakları Sorumlusu olarak çalışmaktayım.
    11.07.2012 tarihinde saat 22:00 de bir personelimiz yanlışlıkla çalışma arkadaşının ayağına takılıp kalçası üstüne düşmüştür. Amirleri hastaneye gönderecekmiş, fakat personel iyi olduğunu söyleyip gitmemek için ısrar etmiştir ve hastaneye götürülmemiştir. 16.07.2012 tarihli 5 günlük raporu vardı. Bugün 20.07.2012. Personel vizite kağıdı almak için yanıma geldi ve iş kazası geçirdiğinden bahsetti. Ben de iş kazası olsa bizim haberimiz olurdu dedim. Meğer bu personel (doktorun dediğine göre) 16.07.2012 de doktora gittiğinde doktora iş kazası olarak işleme alınması konusunda ısrar etmiş ve o sırada emniyet görevlilerini çağırttırıp tutanak tutturmuşlar. Doktor da iş kazası yazmış.
    Benim bu olaydan bugün haberim oldu. İş kazası olduğu gün eleman hastaneye götürülmüyor ve bana bildirilmiyor. Eleman 5 gün sonra doktora gidip iş kazası olduğunu söyleyip istirahatini alıyor. Bu durumda biz bildirimi geç yapmış olduk ve ceza ödeyeceğiz. Peki merak ettiğim, ceza ödemekten kurtulmanın hiç çaresi yok mu? Personel için herhangi bir yaptırım uygulayabilir miyiz? Sonuçta biz İş Güvenliği konusunda herşeyi sağlamışız, kaza kendi dikkatsizliği sonucu meydana gelmiş, ve hastaneye götürülecekti ( istemiyorsa zorla götürülür mü?)kendisi gitmemiş. Bir de 5 gün geçtikten sonra ben iş kazası geçirdim diyerek işvereni ceza ödemeye mecbur bırakıyor. Böyle birşeye hakkı var mı? Yardım ederseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

ŞİKAYET ETME, YAP!

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: iş kazası geçiren personelin kazasının, sonraki tarihte iş kazası sayılması

Sayın Formdaşım

Telaş etmeyin burda sizin geç bildiriminiz yok ki ne cezası. Eğer işçi size raporunu bildirdikten sonra SGK Kurumu sizden raporu istemiş ve sizde 5 işgünü (Burdaki 5 iş günü süresi Kurum sizden yazıyla istedikten sonraki 5 iş günü) içinde bildirmemiş olsaydınız ceza yerdiniz bence Kurumdan yazı gelmeden raporun girişini yapınız.Burdaki diğer olay (iyiki kazanın kötü sonucu yok) işçinin geçirdiği kaza sonucunda kendisine yapılan tedavinin giderlerini iş kazasını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ve SGK kurumuna 3 işgünü içinde bildirmediğiniz için kurum tedavi masrafı için size rücu edebilir yani firmanızdan talep eder.(Ben şimdiye kadar SGK'nın talep ettiğini görmedim)

Ynt: iş kazası geçiren personelin kazasının, sonraki tarihte iş kazası sayılması

gk artık işverene raporunu gir diye yazı göndermeyecek rapor bitimini takip eden 5 gün içinde raporu girmeni istiyor girmediğinde direk ceza kesecek

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bu ve benzeri vede ileriye dönük olarak (olası art niyetli)durumlara karşın neredeyse zor kullanılarak hastaneye götürülsün diyesim geliyor ama olayla ilgili tutanak( iş kazası tutanağı değil) bu tutanak da tanıklar, o yerdeki işin yada mahallin sorumlusu ve kendisinin imzası,ayrıca bu durumun işverene yazılı olarak bildirilmesi, işveren tarafından tekrar bu işciye olay yazılı hatırlatılarak hastaneye yönlendirilmesi yada var ise işyeri hekimliği tarafından yinede işlem yapılmalı(işyeri hekimi ne yapacak diyebilirsiniz,ama şu veya bu şekilde şaka da olsa düşme olayı var,sonrasına art niyet sözkonusu olabilir,olmuyorda değil,hatta bu düşme,çarpma nedeniyle başından azda olsa darbe alabilir,bu nedenle sonradan beklenmedik vakıalar gündeme gelebiliyor,nitekim bir trafik kazası geçiren yakınım, kaza anında başına almış olduğu darbeden dolayı,kazadan bir ay sonrasında amaliyat olmak zorunda kaldı,kaza sonrası hastaneye gitmemiş,Dr.zamanında gelseydi film çekilir olay tespit olunurdu demiş,halen iyileşemedi, kısmi hareket kısıtlılığı ve ateş devam ediyor)
    Dolayısyle duyarlı olmakta fayda var.

SGK İş Kazası Bildirim Formu doldurdum. Bir de iş kazasını ve personelin hastaneye gitmek istemediğini belirten bir tutanak hazırlayıp şahitlerin imzasını alıp özlük dosyasına koydum. Raporu da bugün girdim. Umarım bu kadar yeterli olur Bir daha böyle bir iş kazası yaşanmaz inşallah. Bundan sonra en ufak bişey de bile elemanı zorla hastaneye götüreceğim
    ŞİKAYET ETME, YAP!

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bence tutanak -ihtar konusunda, olayın olduğu ama çalışanın hastaneye gitmek istemediği için götürülmediği konusunda bilgi vermeyen amirleri de faydalandırmak gerek.
    Amir neden var o saate, bu tür olası durumlara müdahale için değil mi?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)