Merhaba .. Bir mükellefim 1975 yılında Fransaya gitti.. Fransada 30 yıl fransada çalıştı. Şimdi Yurt dışı borçlanması yapıp emekli olmak istiyor. 3600 gün borçlanıp emekli olabilir mi.. (Türkiyeden hiç sgk sı yok) Şöyle bir yazı okumuştum

'''Almanya?da ilk işe başlaması olanlar ise Türkiye?den daha erken emekli olacaklar.

?Türk-Alman sosyal güvenlik sözleşmesinin 29. maddesinin 4. bendine göre bir kimsenin Türk sigortasına girişten önce bir Alman Rant sigortasına girmiş bulunması halinde Alman Rant sigortasına girişi Türk sigortasına girişi olarak kabul edilir hükmüne göre, davacının 26.03.2010 tarihli borçlanma talebinin 4/1-a (SSK) kapsamında geçerli olduğunun tespitine ve davanın kabulüne karar verilip,

*Davacının sigorta başlangıç tarihinin 15.11.1978 olduğunun tespitine,

*26.03.2010 tarihli borçlanma talebinin kabulüne, aksine Kurum işleminin iptaline, karar verilmiştir.?

Yargıtay tarafından da onanan Ankara 1. İş Mahkemesi?nin bu kararı ile Türkiye?de hiç sigortası olmayan gurbetçi işçilerin yaptıkları yurtdışı borçlanmanın Bağ-Kur?a değil, SSK?ya sayılması ile Almanya işe girişlerinin de Türkiye için işe giriş tarihi olduğuna karar verildi.