kamu işçi maaş

Konu: 15 yıl çalışan kişi kendi isteği ile işten ayrılınca kıdem tazminatı hak eder mi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2012
    Mesajlar
    35

    15 yıl çalışan kişi kendi isteği ile işten ayrılınca kıdem tazminatı hak eder mi

    Merhabalar arkadaşlar 15 yıl bi işyerinde çalışan bir kişi kendi isteği ile işten ayrıldığında kıdem tazminatı almayı hak eder mi?


  2. #2
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.805

    Ynt: 15 yıl çalışan kişi kendi isteği ile işten ayrılınca kıdem tazminatı hak eder mi

    Selamlar
    Alıntıdır.


    1475 sayılı eski İş Kanunu?nun yürürlükte kalan tek maddesi olan 14 üncü maddesine göre, 4857 sayılı İŞ Kanunu?na tabi çalışanların 15 yıllık sigortalılık süresi ve en az 3600 günü tamamlamaları şartıyla, en son çalıştıkları işyerinde en az bir tam yıl çalışmış olmak diğer koşuluyla işlerinden kendileri ayrılarak kıdem tazminatı alma hakları var. Aynı işçinin daha sonra emeklilik yaşını beklerken artık bir daha çalışmaması düşünülemez.

    **********************

    08.09.1999 günü Resmi Gazete?de yayımlanan 4447 sayılı Kanun?a kadar SSK?lı kadınlar 20 ve erkekler 25 yıllık sigortalılık süresi ve 5000 günle emekli olabiliyorlardı. Bu Kanun?la birlikte bu şartlara ilave olarak üçüncü olarak bir de yaş şartı getirildi. Mesela 1995 yılının 23 Kasım gününden önce işe giren erkekler 55 yaşında en az 5750 günle emekli olabildikleri gibi 3600 günle de 60 yaşında emekli olabilirler.

    Emeklilikte, yaş şartı getirildi ama işçilere bir de yaş şartı hariç diğer şartları tamamladıklarında emeklilik yaşlarını evlerinde beklemeleri hakkı da 1475 sayılı İş Kanunu?nun 14 üncü maddesine 5?inci bent olarak eklendi. İşte burada işyerinde kıdem tazminatı alarak ayrılma niyetinizin ne olduğu çok önemli. Şayet, emeklilik yaşınızı beklemek üzere evinizde dinlenmek üzere ayrılıyorsanız kıdem tazminatı alma hakkınız var. Yok aslında başka bir işyerinde iş buldunuz ama bu işyerindeki kıdem tazminatını alıp diğer işyerinde işe başlama niyetiniz varsa bu durumda kıdem tazminatı alma hakkınız yok. Fakat, daha teknolojik gelişmeler niyet okuma makinası icat da edemediler.

    Bu hakkı kullanmak için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezinden ?Kıdem Tazminatı Alabilir? yazısı alıp işverene vermeniz gerekir. Normal şartlarda bu belgenin bir defa verilmesi yerinde olur ama SGK bu konuda daha önce verdiği belgeleri saklamadığı ve bilgisayarlarına da işlemediği için birden fazla alma hakkınız ve birden fazla defa kullanma hakkınız var. Bu şekilde işten ayrıldığınız ve kıdeminizi aldığınız için emekli aylığınızda bir değişme olmaz.

    Öte yandan, gerçekten emeklilik yaşınızı evinizde beklemek üzere işyerinden ayrılıp, kıdem tazminatınızı aldınız ama bir müddet sonra planlarınıza uymadığından veya başka sebeplerle karar değiştirip bir başka işyerinde işe başlamanız ise yasak değil. İşte burada cevabı verilecek soru şu, işyerinden kıdem tazminatı alıp giderken gerçek niyetiniz-amacınız nedir? Amacınız başka bir işyerinde işe girmek ise kıdem tazminatı hakkınız değil. Bu konuda yargının görüşü de bu doğrultuda olup size örnek bir mahkeme kararından bazı bölümler veriyorum.

    Örnek yargı kararı

    Yargıtay 9?uncu Hukuk Dairesi Esas: 2006/2716, Karar: 2006/8549, Tarih: 04.04.2006

    ÖZET: 506 Sayılı Kanun?un 60. maddesinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya yine aynı kanunun geçici 81. maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle işçilerin kıdem tazminatına hak kazanabileceği hükme bağlanmıştır. Düzenlemenin amacı, pirim ödeme ve sigortalılık süresi yönünden emeklilik hakkını kazanmış olsa da diğer bir ölçüt olan emeklilik yaşını beklemek zorunda olan işçilerin, bundan böyle çalışma olmaksızın işyerinden ayrılmaları halinde kıdem tazminatı alabilmelerini sağlamaktır. Şüphesiz işçinin bu ayrılmasından sonra yeniden çalışması gündeme gelebilir ve Anayasal temeli olan çalışma hakkının ortadan kaldırılması beklenmemelidir. Bu itibarla işçinin ilk ayrıldığı anda iradesinin tespiti önem kazanmaktadır. (506 s. SSK. m. 60, geçici madde 81) (1475 s. İş K. m. 14)

    Ali Tezel..
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  3. #3
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.714

    Ynt: 15 yıl çalışan kişi kendi isteği ile işten ayrılınca kıdem tazminatı hak eder mi

    Alıntı zeynebim Nickli Üyeden Alıntı
    Merhabalar arkadaşlar 15 yıl bi işyerinde çalışan bir kişi kendi isteği ile işten ayrıldığında kıdem tazminatı almayı hak eder mi?
    Sn.Twolf merhaba teşekkür ederim özellikle Karar çok önemli
    Makalede güzel doyurucu
    Farklı üslub ile de cevap verelimki belki faydası olur.

    Yaş dışında diğer 2 koşulun(15 yıl sgortalılık süresi ve 3600 prim gün sayısı)yerine getirmiş olmanıza bağlı olarak k.tazminatını hak edip-edemiyeceğinizi soruyor olmalısınız.
    Cevaplarımız;
    -aynı işyerinde 15 yıl çalışmanız gerekmiyor,amaçlanan farklı işyerlerinde de olsa çalışılan sürelerin toplamının 15 yılı tamamlamasıdır, sizde ifadenize göre zaten tamamladığınızı söylüyorsunuz,AYRICA bu süre zarfında 3600 prim gününüzünde mevcut olması gerekir.
    a-ben bu koşullara haizim,kendi isteğimle işyerinizden ayrılacağım, bu nedenle verin benim tazminatımı diyemezsiniz,neden?
    b-çünkü önce bu durumu sgk kanalıyle belgelemeniz ve işverene ibraz etmeniz gerekir.
    c-bu işlemi yaparken,önce bu duruma uygun dilekçe,ekine de sgk dan aldığınız bu yazıyı iliştirerek bunları işverene teslim etmelisiniz.
    d-dilekceniz de istifa ediyorum yada yarın veya her ihtimale karşın 2-3 gün sonra başka bir yerde işe başlayacağım gibi ifadeler kullanmamalısınız.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kıdem Tazminatı Hak Eder miyim ?
    Konu Sahibi birzahmet_64 Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 12
    Son Mesaj : 01.Aralık.2015, 16:12
  2. Malulen Emekli Olan Biri Kıdem Tazminatı Hak Eder mi ?
    Konu Sahibi zehra.34 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 05.Kasım.2013, 15:11
  3. Kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilir miyim?
    Konu Sahibi a.ayşen Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 26
    Son Mesaj : 01.Şubat.2012, 15:35
  4. işcinin kendi isteği ile işten çıkması
    Konu Sahibi eylül83 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 15.Ağustos.2008, 09:38
  5. SM Stajı Yapan Birisi Kıdem Tazminatı Hak Eder mi?
    Konu Sahibi ramazanmurat Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 24.Eylül.2007, 15:38

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36