kamu işçi maaş

Konu: Raporlu İşçiye Ücret Ödenir Mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    61

    Raporlu İşçiye Ücret Ödenir Mi?

    Uygulama farklılık gösteriyor şöyleki:
    1)Bazı işverenler işçisi raporlu olsa dahi primlerini yatırmaya devam edip işçisine tam ücret ödüyorlar.Karşılığında ise işçinin rapor parasını işçiden istiyorlar.Bu süreçte raporlu günleri çalışmış olarak mı gösteriliyor bordroda?
    2)Bazı işverenler ise işçisi raporlu olup bildirgesinde raporlu olduğu günleri bildiriyor ve işçide sgk dan iş görmezlik ücretini alıyor.

    Bu iki uygulama neye göre yapılıyor?Kıstas nedir ?


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Raporlu İşçiye Ücret Ödenir Mi?

    Bu konuda forumda epey tartışmalar oldu. arama yaparsanız bilgilere ulaşırsınız.
    Raporlu işçiye işveren isterse ücret öder. Ancak gün bildiremez.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.773

    Ynt: Raporlu İşçiye Ücret Ödenir Mi?

    Üstad. Maktu ücretlilerde rapor parasını gelir kaydedip, ücretini ve gününü tam gösteriyoruz.
    Sadece raporlu iken fiilen çalışması yasak.

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Raporlu İşçiye Ücret Ödenir Mi?

    Değişik uygulamalar var. Tam bir uygulama birliği yok.Sizin gibi yapanlar da var.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2010
    Mesajlar
    219

    Ynt: Raporlu İşçiye Ücret Ödenir Mi?

    Sn.BÜLENT249

    Size katılıyorum. O gün için kazanç varsa, gün bildirimi de vardı.

  6. #6
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.714

    Ynt: Raporlu İşçiye Ücret Ödenir Mi?

    Alıntı S.Zabun Nickli Üyeden Alıntı
    Uygulama farklılık gösteriyor şöyleki:
    1)Bazı işverenler işçisi raporlu olsa dahi primlerini yatırmaya devam edip işçisine tam ücret ödüyorlar.Karşılığında ise işçinin rapor parasını işçiden istiyorlar.Bu süreçte raporlu günleri çalışmış olarak mı gösteriliyor bordroda?...................evet,zaten bunlar maktu aylık ücretli olarak çalışanlardır.
    2)Bazı işverenler ise işçisi raporlu olup bildirgesinde raporlu olduğu günleri bildiriyor ve işçide sgk dan iş görmezlik ücretini alıyor..............evet,bunlarda ayda bir ücret alırlar ama raporlu olduğu sürelere ilişkin ücretlerinde kesinti yapılır
    Esasen bu ve benzeri ücrete dair hususlar sözleşme ile hüküm altına alınmalı,dolayısıyle ihtilafa sebebiyet verilmemelidir.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2010
    Mesajlar
    219

    Ynt: Raporlu İşçiye Ücret Ödenir Mi?

    Ali Tezel'den alıntı

    1988 yılında çıkarılan 16 sayılı Genelge ile ?Sigortalılara İstirahatlıyken Ödenen Ücretler? konusu ayrı bir başlık altında düzenlenmiştir. Buna göre;

    ?Kurumdan geçici iş göremezlik ödeneği alan sigortalılara istirahatlı bulundukları devrede işverenlerce ödenen geçici iş göremezlik ödeneği ile o devredeki kazancı arasındaki fark ücretlerin veya bu devrede Kurumca ödenen geçici iş göremezlik ödeneği nazara alınmadan ödenen tam ücretlerin bundan böyle Tüzük, Yönetmelik, Toplu Sözleşme gibi genel düzenleyici tasarruflara dayanarak veya işverence atıfet kabilinden ödenmiş olmasına bakılmaksızın 506 sayılı Kanunun 77. maddesinin (a) fıkrası kapsamında mütalâa edilerek prime tâbi tutulması, bu fark ücretlerin prime esas asgari günlük kazancın altında kalması halinde 506 sayılı Kanunun 78. maddesi gereğince prime esas asgari günlük kazana iblağ edilmek suretiyle iş kazaları ve meslek hastalıkları sigortası primi de dahil olmak üzere prime tabi tutulması ve bu primlerin ilişkin olduğu sürenin, aylık sigorta primleri bildirgeleri ile dört aylık sigorta primleri bordrolarında gün sayısı olarak gösterilmesi gerekmektedir?


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Raporlu İşçiye Ödenecek Ücret...
    Konu Sahibi gulpembe Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 02.Ekim.2014, 20:29
  2. Raporlu İşçiye İhbar
    Konu Sahibi AgirSeviyorum Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 11.Nisan.2013, 16:30
  3. Cevap: 0
    Son Mesaj : 21.Temmuz.2008, 22:08
  4. İstirahatli İşçiye Ücret Ödenir mi?
    Konu Sahibi HResources Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 08.Haziran.2006, 11:12
  5. Kendi İsteği ile Ayrılan İşçiye Kıdem Tazminatı Ödenir mi?
    Konu Sahibi aakyildiz Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 20.Ocak.2006, 22:24

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36