alohaber android
Like Tree3Beğeni

Konu: Artık Eksik Gün Bildirimi Uygulaması Kalkıyor mu ?

Artık Eksik Gün Bildirimi Uygulaması Kalkıyor mu ?

01.07.2012 den itibaren iş göremezlik raporları evrak üzerinden değil direk sgk nın sitesi üzerinden onaylanıyor. 30.07.2012 tarihinde rapor alan çalışanımızın raporunu yeni uygulamaya uygun olarak sistemde bulup onayladım. şimdi eksik gün bildirimlerini yapacağım. çalışanımıza rapora ilişkin herhangi bir evrak verilmediği için eksik gün bildirimi ekinde ne sunacağım. sgk nın sistemine baktım rapora ilişkin alabileceğim hiç bir bilgi yok.

eksik gün bildirimleri kalkıyor diye bir haber duymuştum doğru mudur acaba?

saygılar

SSİY 102.Maddesinde 14.Fıkrasında düzenlemeye gidilmişti.
    Genel bütçeye dahil dairelerin, özel bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, fonların, belediyelerin, il özel idarelerinin, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmelerin, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşların, kamu iktisadi teşebbüslerinin ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin %50'sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklarının, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve üst kuruluşlarının, sendikaların, vakıfların, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu kapsamındaki kuruluşların işyerleri ve toplu iş sözleşmesi yapılan işyerleri ile 50 ve üzerinde sigortalının çalıştırıldığı aylara ilişkin özel sektör işyerlerinde eksik gün bildirim nedenlerinin aylık prim ve hizmet belgesinde belirtilmesi yeterlidir. Bu işyerleri için ayrıca eksik gün bildirim formu ile eki belgeler aranmaz.(16/06/2011 Tarihli RG.)
    17/04/2012 günü RG yayınlanan SSİY değişiklik ile;
    On dördüncü fıkrasında yer alan “50” sayısı “30” olarak değiştirilmiştir.
    Böylece 50 ifadesi 30 olduğundan , 30 kişi üzerinde sigortalının çalıştırıldığı aylara ilişkin özel sektör işyerlerinde eksik gün bildirim nedenlerinin aylık prim ve hizmet belgesinde belirtilmesi yeterlidir.
    30 İşçiden az işçi çalıştıran İşyerleri SSİY yer alan EK/10 belgesini düzenlemeleri gerekecektir.

30 kişiden az çalıştıranlar ne ekleyecek peki ???

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Rapor alabilenler de oluyor sanırım.
    Rapor vermiyorsalar bile Ek-10' u vermek gerekir, herhangi bir cezaya muhatap olmamak için.
    Ekinde belki iş göremezlik raporunu onayladığınız ekran görüntüsünün çıktısı eklenebilir diye düşünüyorum.

Alıntı PlainCoffee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    30 kişiden az çalıştıranlar ne ekleyecek peki ???

30 Kişiden az personel çalıştıranlar ek-10'ları eskisi gibi kuruma vermeye devam edecekler..

Alıntı mnurimercan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    30 Kişiden az personel çalıştıranlar ek-10'ları eskisi gibi kuruma vermeye devam edecekler..

orası tamam da, hastane kağıt ortamında rapor vermiyormuş, ek 10 un ekine ne eklenecek, problem orası.....

biraz evvel ben de bu konuyu sgk görevli memurla görüştüm.henüz bazı eksiklikler var dedi.ama onayladığınız raporun çıktısını alıp ekleyebileceğimizi söyledi.bu arada ben de birşey sormak istiyorum 06.08.2012 tarihinde işçi iş kazası geçirdi.gerekli evraklar hazırlanıp ilgili kurumlara verildi.ilk müdahalesi kaza geçirdiği an acil serviste yapılmış acil servisteki doktor rapor veremeyeceğini ertesi gün gelip raporu uzman doktordan alması gerektiğini söylemiş.işçide bir sonraki gün gidip 07.08.2012 tarihli raporunu almış ama bizim tutanakla rapor arasında 1 günlük boşluk var.asıl sgkyı bundan aramıştım.o da acil servisten epikriz raporu alması gerektiğini söyledi.böyle bir rapor alabilir mi ya da başka bir belge alabilir mi acil yanıtlarsanız sevinirim.

epikriz raporu

hastaya yapılan müdahaleleri anlatan müdahaleyi yapan doktor tarafından imzalı bir rapordur. dolayısıyla tarih kazanın olduğu tarihi ispatlayacaktır.

Alıntı denizs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    biraz evvel ben de bu konuyu sgk görevli memurla görüştüm.henüz bazı eksiklikler var dedi.ama onayladığınız raporun çıktısını alıp ekleyebileceğimizi söyledi.bu arada ben de birşey sormak istiyorum 06.08.2012 tarihinde işçi iş kazası geçirdi.gerekli evraklar hazırlanıp ilgili kurumlara verildi.ilk müdahalesi kaza geçirdiği an acil serviste yapılmış acil servisteki doktor rapor veremeyeceğini ertesi gün gelip raporu uzman doktordan alması gerektiğini söylemiş.işçide bir sonraki gün gidip 07.08.2012 tarihli raporunu almış ama bizim tutanakla rapor arasında 1 günlük boşluk var.asıl sgkyı bundan aramıştım.o da acil servisten epikriz raporu alması gerektiğini söyledi.böyle bir rapor alabilir mi ya da başka bir belge alabilir mi acil yanıtlarsanız sevinirim.

çıktı alınmadan rapor onaylandığı taktirde rapora bir daha ulaşılamıyor.....

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bugün yeni bir rapor geldi, "Rapor İşlemleri" başlığı altından T.C. kimlik numarası ile rapor bilgisi çıkmıyor.En alttaki "Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri" 'nden raporun girişini yapmaya devam edebiliriz demi? İlla raporu "Rapor İşlemleri" 'nden mi seçmemiz gerekiyor?

Bu sistemi düzgün kullanabilen var mı?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)