kamu işçi maaş

Konu: İdari para cezasıyla ilgili

İdari para cezasıyla ilgili

İyi günler.

Sorum sgk işçi girişleriyle ilgili.Dün bir inşaat işçisi girişi yaptım.Kendisi kalıpçı olarak girilecekti.ÇSGB kodunu 15 (inşaat) olarak girdim ve aynı güne yaptım.Yani 29 una.Ancak meslek adını inşaat kalıpçısı olarak değil de inşaat elamanları kalıpçısı (elle) olarak yapmışım ve aynı gün içerisinde farketmedim.Bildiğim kadarıyla güncelleme aynı gün içerisinde yapılabiliyor.

İnşaat elemanları kalıpçısı olarak girdiğimden bir idari para cezası uygulanır mı?Yani inşaat harici bir işte aynı gün giriş yaptığımdan dolayı.Bildirgeyi görüntülediğimde ipc kısmında 0 tl görülüyor ama sizlerin de bir görüşünüzü almak istedim.

Teşekkürler...
    Konu ebru şener tarafından (30.Ağustos.2012 Saat 13:21 ) değiştirilmiştir.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    ipc işyeri nosundaki iş kolu koduna göre belirleneceği için sorun olmaması gerekir.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Teşekkürler merkür2.

Dediğim gibi, girişi görüntülediğimde ipc bölümünde 0 tl yazıyordu.Acaba yanlış bir işlem yapsaydım ceza hemen o bölmede görüntülenir miydi?

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bildiğim kadarı ile sistem işe girişte varsa ipc otomatik yazıyor.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    İşe girişlerde,işçinin meslek adının yanlış girilmesinin sgk kurumu tarafından çokta dikkate alınmadığını düşünmekteyim..Bu daha ziyade işkur açısından işçinin mesleğinin belirlenmesi ve işçinin daha sonra olası bir iş müracatında mesleğinin sistemden kontrol edilmesi ve uygun işyerlerinin buna göre tesbit edilmesi amacıyla yapıldığını düşünüyorum.Aynı şekilde yanlış meslek grubuna yazılması sebebiyle bugüne kadar da herhangi bir cezai işlemle de karşılaşmadığımı belirtmek isterim.Ayrıca buradaki meslek adıyla ilgili kurumun yayınladığı bir yazıya da rastlamadım.kaldı ki bu meslek adı bölümü uzunca bir sürede pasif konumdaydı,yani bu bölümü doldurmadan da işe girişler bir müddet kabul edilmiştir ve bazı meslektaşlarımın da bu bölümü doldurmadan işe giriş onayladığını da bilmekteyim.
    Bu açıdan cezai bir işlem yapılacağını hiç düşünmüyorum.
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

merkür2 ve twolf; ilginize teşekkürler.

Sgk nın alo 170 ti galiba, sorulara yanıt veren bir hattı var.Onu aradım ve karşımdaki bayan herhangi bir sıkıntının olmayacağını ve mesleği güncelleyebileceğimi söyledi.Ardından güncelleme işlemini gerçekleştirdim ve olması gereken mesleği işaretleyip, belgeyi onayladım.Yani güncelleme işleminin yapılabileceğini görmüş oldum.Anlaşılan aynı gün konusunda benim bilgi eksiğim varmış.Buradan da yeni bir şey öğrenmiş oldum böylece

tekrardan teşekkürler merkür2 ve twolf...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)