kamu işçi maaş

Konu: Aynı Anda Hem Ssk lı Hem de İsteğe Bağlı Olunabilir mi ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    51

    Aynı Anda Hem Ssk lı Hem de İsteğe Bağlı Olunabilir mi ?

    ssk lı çalışan biri kendi adına ssklığı devam ederken isteğe bağlı prim de yatırabilir mi?


  2. #2
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.805
    Selamlar
    Bana göre böyle birşey mümkün değildir.
    Ssk'lı çalışmakla,devlete, bir işverene ve bir ücrete tabiyim dediğiniz halde,isteğe bağlı ödemeyi istemekle,kabaca,kimseye bağlı çalışmıyorum,vergi mükellefi de değilim demek istiyorsunuz.Tabir-i caizse,kişiye,bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye sormazlar mı?
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.029
    İsteğe Bağlı Sigorta Hükümleri
    İsteğe bağlı sigorta ve şartları
    MADDE 50- İsteğe bağlı sigorta; kişilerin isteğe bağlı olarak prim ödemek suretiyle uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tâbi olmalarını sağlayan sigortadır.İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için Türkiye'de yasal olarak ikamet edenlerde;
    a) Bu Kanuna tâbi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak veya sigortalı olarak çalışmakla birlikte, ay içerisinde 30 günden az çalışmak veya son bir yıl içinde 360 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak,
    b) Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak,
    c) 18 yaşını doldurmuş bulunmak,
    d) İsteğe bağlı sigorta talep dilekçesiyle Kuruma başvuruda bulunmak,şartları aranır.

    Madde hükmü açık buna göre değerlendiriniz....
    Hasretim nazlıdır...

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.029
    Burada bir hususu belirtmekte fayda var.4/a ve 4/b kapsamında sigortalılık hallerinin çakışması durumda öncelikle 4/a esas alınacak.Kişi isterse kuruma vereceği dilekçe ile 4/b kapsamında da prim ödemeye devam edebilecektir.Dayanak 5510 sayılı kanununun 53.maddesi
    Ama isteğe bağlı sigorta da aynı durumun geçerli olmadığını düşünüyorum.5510 sayılı kanun 50.maddeside pek yorum şansı bırakmıyor.30 gün üzerinden 4/a kpasamında ise olmaz.Ancak prim gün sayısı 30 günden az ise kalan günlerini tamamlamak için isteğe bağlı ödemesi gerekir.
    Hasretim nazlıdır...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 0
    Son Mesaj : 08.Eylül.2009, 14:23
  2. Askerdeyken İsteğe Bağlı Sigortalı Olunabilir mi?
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 08.Eylül.2009, 13:27
  3. Askerdeyken İsteğe Bağlı Sigortalı Olunabilir mi?
    Konu Sahibi ferhat Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 08.Eylül.2009, 13:02
  4. Vergi Kaydı- İsteğe Bağlı Çakışmasında İsteğe Bağlı Sigortalılığın ...
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 24.Nisan.2009, 12:53
  5. Aynı Anda İki Farklı Veya Aynı Kurumdan Emekli Maaşı Almak!
    Konu Sahibi Denizcan Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Mart.2007, 12:00

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36