kamu işçi maaş

Konu: İnşaat Bitim Tarihi

İnşaat Bitim Tarihi

merhabalar...2011 yılından beridir devam eden kat karşılığı inşaat işimiz bulunuyor...inşaatımız 2013 yılının ocak ayında tamamen bitecek..ssk için gerekli asgari işçilik primimiz ekim sonuna göre doluyor..sonraki aylarda doğrama gibi vb fatura karşığı olan işlerimiz devam edecek....inşaatta kalan son işçi çıkışımız 31/10/2012 tarihinde olacak...bu durumda SGK ya ilişiksizlik belgesini ekim sonu yazıp belgeyi isterken inşaat bitim tarihi son işçi çıkışımız olan 31/10/2012 mi olacak yoksa 2013 ocak ayını bekleyip bitim tarihi ocak 2013 tür deyip belge talebindemi bulunacağız...öneride bulunursanız memnun olurum..(ssk ya vereceğim dilekçedeki bitim tarihi ile vergi dairesine bilgi olarak vereceğim bitim tarihi ile aynı olmalı diye düşünüyorum.)

ilişkisizlik belgesi almak için inşaat bitim tarihi baz alınır.inşaat bitim tarihinden itibaren 1 aylık süre içinde bu belgeyi almak için başvuru yapmanız gerekmektedir.bu başvuru üzerine sgk eksik işçilik olup olmadığını hesaplar.bu hesaplamayı inşaatın toplam maliyeti üzerinden yapar.(2013 yılındaki maliyet)eksik işçilik varsa bunu ödemenizi ister.fakat siz inşaat bitiminden 1 ay sonra ilişkisilik başvurusunda bulunduğunuzda eksik işçilik çıkarsa çıkan fark üzerinden faiz işler.not:inşaat bittiği zaman kapanış vermek iki taraflı bir zorunluluk.kat mülkiyetine geçiş için yapı kullanma izin belgesi almak gerekli. bunu da sgk dan alacağımız ilişkisilik belgesi ile yapıyoruz.

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sn faber ;
    bu hesaplamayı inşaatın toplam maliyeti üzerinden yapar.(2013 yılındaki maliyet)
    demişsiniz ama ;

Yapımına 01.01.2003 tarihinden sonra başlanılan ,başlanılan yıldan daha sonraki yıllarda tamamlanan inşaatlarda maliyet hesaplanırken bitirildiği yıldan bir önceki yılın birim maliyeti üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

Dolayısıyla bu örnekte eğer inşaatın tamamlanması 2013 yılında olacak ise hesaplama 2012 yılı birim maliyeti üzerinden yapılmalıdır diye düşünüyorum.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

hatırlattığınız için teşekkür ederim.doğru sgk hesaplarken 2012 yılının maliyetini baz alacak.neslisah arkadaşımız inşşatın bittiği yıl ne zamansa o tarih itibariyle sgk ya başvurması gerekir(hatırladığım kadarıyla belediyeden alınan inşşatın bittiğine dair yazı sgk ya veriliyordu.)

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Merhaba ;

Bizler aslında inşaatın gidişatını tam bilmiyoruz gerçi ama inşaatı 31.12.2012 tarihinde bitirecekmiş gibi kalan işler programlansa maliyet bedeli olarak da 2011 yılı maliyetleri baz alınacaktır.Soruya yanıt olarak da işçi çıkışları 31.12.2012 de yapılabilir.

Belediyeden alınacak inşaatın bittiğine dair yazı ile uygulamada aynı gün ,( bizim burada böyle ) SGK ya başvurulacak ve hesaplama yaptırılacak eğer eksik işçilik var ise defaten ödeme yoluna gidilecektir.

Burada tek dezavantaj harçlar yönünden olup 2013 yılına göre hesaplanacaktır.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

SGK 20 yıl önceki inşaatın durumunu soruyor

İnşaata 1993 Ekim ayında ruhsat alınmış ve prim son beyan tarihi 1994 yılı Ocak ayı. İnşaat biteli yaklaşık 20 yıl olmuş. O tarihlerde SGK borcu yoktur belgesi alınmış ancak bu belge 10 yıl önce binayı satın alan şahısa verilmiş ve şu anda bu belgeye ulaşılamıyor. SGK tarafından 2012 Aralık ayında gönderilen yazıda 1994 yılı 1. ayından sonra beyanımızın olmadığı söylenerek "dosyamızla ilgili işlemlerin sağlıklı yürütülebilmesi için inşaatımızın son durumu hakkında ivedilikle bildirmemiz" isteniyor. Burada cezai bir durum söz konusu olabilir mi? Ne yapmamız lazım? Teşekkür ederim.

eğer inşaat tamamlanmadan satış işlemi gerçekleşmiş ise ; binayı satın alan kişi ruhsat kimin üzerine çıkmış ise o kişin açtığı işyeri dosyasından pirim ödemeye devam etmeliydi(asgari işçilik tamamlanana kadar)..inşaatı alan belki sgk da kendi adına işyeri açılışı yapmış olabilir.borcu yoktur yazısını da kendi işyeri dosyası için almış olabilir.(1993 yılında böyle bir yanlışlık yapılmış olabilir.sgk çalışanları ruhsatın kimin üzerine çıktığına bakmadan binayı satın alan kişiye tekrar işyeri ( aynı adreste) açılışı yapmış olabirler.eğer böyle bir durum söz konusu ise çözümü kolay ikinci açılan dosyadaki ruhsatın kimin üzerine çıkmış olduğuna bakılır.muhtemelen ilk işyeri dosyasını açmış olan kişi çıkacaktır.memur dosyaları birleştirir.pirimler birleştirilir.arada pirim farkı var mı ona bakılır.pirim farkı çıkarsa faizi ile ödemen gerekecek.

sayın danışma,
    "Ülkemizde ilk olarak 1964-1978 yılları arsında 915 sayılı “Sosyal Sigorta İşlemleri Tüzüğü”nde belirtilen usul ve esaslar dahilinde ölçümleme adı altında uygulanmış, 09.07.1987 tarihinde yürürlüğe giren 3395 sayılı Kanun ile ölçümleme sistemine son verilmiş, bunun yerine idari para cezası sistemi getirilmiş, dolayısıyla 1987-1994 devresinde ölçümleme veya asgari işçilik uygulaması yapılmamıştır. Daha sonra 01.12.1993 tarihinde kabul edilen 3917 sayılı Kanun ile 4792 sayılı Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunun 6. Maddesinde yapılan değişiklikle asgari işçilik uygulaması tekrar getirilmiştir". İnşaatınız muhtemelen asgari işçilik uygulamasına tabi olmamış da olabilir. Bu yüzden binaya ait elektrik-su faturaları veya sözleşmelerle o yıl inşaatın bittiğini belirtir bir dilekçe ile başvurunuz. Yazının dosyayı kapatmak amacıyla yazıldığını zannediyorum. Ayrıca dosyanın işlemden kaldırılması için 5 veya 10 yıllık zamanaşımı vardır. Dosyanın işlemden kaldırılmasını da talep edebilirsiniz.
    selamlar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)