kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni
  • 2 Post By FUNDA

Konu: Babamı Kaybettim :(

Babamı Kaybettim :(

Geçen hafta babamı toprağa verdik. Babanız sağ iken onu bol bol ziyaret edin, sevginizi dile getirin.

Sormak istediğim şu :

Babamın üzerinde 2 ev ve bir emekli maaşı var. Annem yaşıyor. Emekli maaşını annemin üzerine geçirmek için ne yapmalıyım. 3 kardeşiz. Kardeşleriminde 1i üniversitede okuyor, 2 si evli. Okuyan kardeşim için yetim aylığı bağlatabilir miyim? Ne yapmam lazım.

Evlerle ilgili ne yapmamız gerekiyor. Prosedürler nelerdir. Bunun bir süresi falan var mı?

Yardımlarınızı bekliyorum, kolay gelsin, teşekkürler.

Başınız sağolsun.Öncelikle veraset ilamını çıkarmanız gerekiyor.Bunu artık noterlerde yapıyor.Herhangi bir notere nufus kayıt örneği ile başvurabilirsiniz.
    Okuyan kardeşiniz için yetim aylığı bağlatabilirsiniz.Eğer hafızam beni yanıltmıyorsa kardeşinize %25 bağlanır annenize %50.
    Şayet kardeşinize ağlanmayacaksa annenize %75 bağlanır.
    Hasretim nazlıdır...

Merhaba

Yolu ışık olsun. Sizlerede sabırlar diliyorum. Ben babamı kaybedeli 3 yıl oldu. Mesleki olarak değil ama aynı tecrübeyi yaşamış biri olarak kendi sürecimizi paylaşayım sizinle.

Sırasıyla şunları yapmıştım

- Sulh Hukuk Mahkemesine bir dilekçe yazıp veraset ilamı talebinde bulunuyorsunuz. Bunu vefat tarihinden itibaren bir ay içinde yapmanız gerekiyor. Bu müracaatı sizde yapabilirsiniz , kardeşlerinizden biride yada annenizde. Dilekçeye tüm iletişim bilgilerinizi yazın. Size gün verecekler ve verilen günde gidip veraset ilamınızı alacaksınız. Bu arada dilekçenize yeni alınmış aile nüfus kayıt örneğinizide eklemelisiniz.

- Sonra veraset ilamınızla birlikte gayrimenkullerin bağlı olduğu belediyeye nüfus cüzdan fotokopileriniz ve resimlerinizle gidip müracaat ediyorsunuz. Taşınmazların emlak beyannameleri doldurulur, varsa borçları onlar sizden talep edilir.

- Sonra veraset vergi dairesine gidip veraset beyannamesi vermeniz gerekiyor. Bu beyanın da 3 ay içinde verilmesi gerek. Bankalardan veraset vergi dairesine hitaben yazılmış , bankalardaki tasarrufunu gösteren belgeleri , belediyeden aldığınız emlak vergisi beyannamelerini , varsa diğer sahiplik belgelerini ( araba ruhsatı vs ) ekliyorsunuz. Vergi dairesi bu bildirimlerinize göre , istisna tutarını aşan bir kısım varsa , buna göre adınıza bir vergi hesaplanacaktır.

- Daha sonrada tapuya gidiyorsunuz ve veraset beyannameniz ve veraset ilamına istinaden tapu da gayrimenkullerin mirasçılara devir işlemini yapacaksınız.

- Varsa bankalarda tasarrufu , yine bu belgelerle gidip onları çekebileceksiniz. Diğer mirasçılar size vekalet verirlerse hep birlikte gitmenizede gerek kalmaz.

Anımsadığım kadarını paylaşmaya çalıştım. Bütün belgelerinizi bir dosyada toplamanızı ve veraset ilamınızın aslını mutlaka kendinizde muhafaza etmenizi öneririm. Onun dışında gittiğiniz her yere bu tüm evrakları topladığınız dosya ile gidin çünkü çoğu kez eksikleri bir seferde söylemediklerinden bir çok kere git gel yapmanız gerekebilir.
    ZİNDAN ve nirvana3482 bunu beğendi.

- Emekli maaşı içinde yine veraset ilamıyla birlikte kuruma müracaat ediyorsunuz. Sanırım dilekçeye okuyan kardeşiniz içinde öğrencilik belgesinide dilekçeye eklemelisiniz. Okuyan kardeşinize % 25 , annenize ise % 50 sini bağlayacaklar. Kardeşinizin okulu bittiğinde ise babanızın maaşının % 75 i annenize bağlanacak

Sayın FUNDA çok güzel açıklamışsınız.Küçük bir düzeltme 2011 yılından itibaren veraset ilamlarını noterler de vermeye başladılar. Yinede mahkemeden alabilir ama noterin daha pratik ve koolay olduğunu düşünüyorum.
    Hasretim nazlıdır...

Mahkemelerin iş yükünü düşünürsek bu çok iyi olmuş

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Başınız sağolsun.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Başınız sağolsun.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun,başınız sağolsun...
    (Biliyorum yeri değil ama bu vesile ile bağlantılı bir yaşanmışlığı ifade etmek isterim;anne-babasını kaybeden bir arkadaşım,bu duruma ilşkin "kendimi sağnak sağnak yağan yağmurlar altında şemsiyesiz kalmış gibi hissettim" demişti...Elbette haksız sayılmaz,Allah gecinden versin bir tanesinin yokluğu bile yetiyor...değil ikisi...yaşayanlar bilir...)

Hepinizden Allah razı olsun, çok iyisiniz. gerçekten de sağanak yağmur altında şemsiyesiz kalıyor insan. Anne babanız hayattaysa ölmeden kıymet gösterin, sevginizi gösterin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)