kamu işçi maaş

Konu: Part Time Çalışan Maaşı Hk.

Part Time Çalışan Maaşı Hk.

Merhaba,

ben bi firmada part time olarak salı ve cuma günleri calısıyorum. Salı günleri 12.30-18.30, cuma günleri ise 9.00-18.30 olarak calısıyorum. Yemek molasıyla birlikte toplam günde 9,30 saat oluyor. ssk'ya bildirilecek gün sayım nedir?

internetten arastırdıgımda ; aylık calısma gün sayısı= aylık toplam calısma saati/ 7,5 olarak söleniyor, şirket bu işlemi yaparken 9,5 a bölüyor, bu işlem doğru mu? çok bilgim olmadığı için sesimi çıkarmadım. Ayrıca aylık maaşımı nasıl hesaplamalıyım. Aylık calısma saatimi hesaplarken yemek molalarımı cıkartmalı mıyım?

Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Teşekkürler.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Merhaba
    Evet derdinizi bir nokta hariç anlatabilmişsiniz brova,teşekkür.
    A.
    Kısmi süreli sözleşme kapsamında hafta da 2 gün çalışıyorsunuz.
    -Salı :12.30-18.30 işin süresi 5 saat-ara dinlenme 30 dk. ise=fiili süre 4.5 saat
    -Cuma:09.00-18.30 iş süresi 9.5 saat-ara dinlenme 1 saat ise=fiili süre 8.5 saat
    (umarım sn.keremcem beyin hesap makinesi de aynı sonucu çıkarır)
    NOT.Fiili sürelerin hesabında en önemli nokta ara dinlenme sürelerinin ne kadar olduğudur.Ben tahminen yazdım.
    4 hafta 1 ay hesabı üzerinden;haftalık fiili çalışma süresi 13 saatx4 hafta=52 saat:7.5=ayda6.93/7 gün eder.
    NOT.Kısmi süreli olarak çalışan sgortalının ay içinde çalıştığı toplam sürenin saat-7.5 a bölünmesiyle ayda kaç gün sgortalı olacağı bulunur.
    B.
    Aylık (demeyim ama )ücret ,saatlik ücretiniz üzerinden hesaplanır.Ancak saatlik ücretin bulunabilmesi için bir kıstas-temel ücretin varlığına bağlı,yani örneğin asgari ücret üzerinden gidersek önce 30 a bölerek günlük ücret,sonra günlük asgari ücretin 7.5 saat olan normal günlük çalışma süresine bölünmesiyle de saatlik asgari ücret bulunur.
    Diğer ifadeyle temel ücretiniz 1000 tl:30=33,33:7.5=4,44x52 saat=230,88 tl dir.
    (Rakamlar ile aram çok iyi değil sn.Keremcem lütfen müdahil olabilir mi,sağlama yapmasında fayda var)

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Benim makinemde
    (1000TL/225 saat)x52 çalışma saati = 231,11 TL çıkıyor sn.Aydemir

Ancak, bu çalışma gün sayısının hesabında birşeyler var anlayamadığım.Şöyle ki;
    5510 sayılı kanunu 80.maddesinin g ve h bentlerinde çalışma gün sayısının hesaplanmasında aynen şöyle diyor:
    '' g) Primlerin hesabına esas tutulacak günlük kazanç, sigortalının, bir ay için prime esas tutulan kazancının otuzda
    biridir. Ancak günlük kazancın hesabına esas tutulan ay içindeki bazı günlerde çalışmamış ve çalışmadığı günler için ücret
    almamış sigortalının günlük kazancı, o ay için prime esas tutulan kazancının ücret aldığı gün sayısına bölünmesi suretiyle
    hesaplanır.
    h) Sigortalıların günlük kazançlarının hesabında esas tutulan gün sayıları, aynı zamanda, bunların prim ödeme gün
    sayılarını gösterir. Ancak, işveren ve sigortalı arasında kısmî süreli hizmet akdinin yazılı olarak yapılmış olması kaydıyla, ay
    içerisinde günün bazı saatlerinde çalışan ve çalıştığı saat karşılığında ücret alan sigortalının ay içindeki prim ödeme gün
    sayısı
    , ay içindeki toplam çalışma saati süresinin 4857 sayılı İş Kanununa göre belirlenen haftalık çalışma süresine göre
    hesaplanan günlük çalışma saatine bölünmesi suretiyle bulunur. Bu şekildeki hesaplamada gün kesirleri bir gün kabul edilir.''
    Yani,
    sizinde , benim de, tahmin ediyorum ki bu hesaplamayı yapan pek çok ilgilinin de kabul ettiği gibi aylık 30 gün üzerinden günlük 7,5 saat çalışma süresi dikkate alınarak değil de, işyerinde uygulanan haftalık çalışma gün sayısına göre hesaplanması gerektiğini anlıyorum ben.
    Yukarıda belirtilen sürelerle birebir aynı sürelerde iki farklı işyerinde çalışan iki kişiden
    A kişisinin çalıştığı işyerinde günlük 9 saat net çalışma ile 5 günde 45 saat tamamlanıyorsa,
    B kişisinin çalıştığı işyerinde günlük 7,5 saat net çalışma ile 6 günde 45 saat tamamlanıyorsa,
    aynı saat sürelerinde çalışma olmasına rağmen A ve B kişilerinin prime esas çalışma günlerinin farklı olması gerekmez mi?

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim makinemde
    (1000TL/225 saat)x52 çalışma saati = 231,11 TL çıkıyor sn.Aydemir
    h) ........... Ancak, işveren ve sigortalı arasında kısmî süreli hizmet akdinin yazılı olarak yapılmış olması kaydıyla, ay
    içerisinde günün bazı saatlerinde çalışan ve çalıştığı saat karşılığında ücret alan sigortalının ay içindeki prim ödeme gün
    sayısı
    , ay içindeki toplam çalışma saati süresinin 4857 sayılı İş Kanununa göre belirlenen haftalık çalışma süresine göre
    hesaplanan günlük çalışma saatine bölünmesi suretiyle bulunur. Bu şekildeki hesaplamada gün kesirleri bir gün kabul edilir.''
    Yani,
    sizinde , benim de, tahmin ediyorum ki bu hesaplamayı yapan pek çok ilgilinin de kabul ettiği gibi aylık 30 gün üzerinden günlük 7,5 saat çalışma süresi dikkate alınarak değil de, işyerinde uygulanan haftalık çalışma gün sayısına göre hesaplanması gerektiğini anlıyorum ben.
    Yukarıda belirtilen sürelerle birebir aynı sürelerde iki farklı işyerinde çalışan iki kişiden
    A kişisinin çalıştığı işyerinde günlük 9 saat net çalışma ile 5 günde 45 saat tamamlanıyorsa,
    B kişisinin çalıştığı işyerinde günlük 7,5 saat net çalışma ile 6 günde 45 saat tamamlanıyorsa,
    aynı saat sürelerinde çalışma olmasına rağmen A ve B kişilerinin prime esas çalışma günlerinin farklı olması gerekmez mi?
    Fark 0.23 krş.teşekkür ederim sn.Keremcem bey.

Haksız sayılmazsınız.
    Zorlandım,bu noktada kesin bilgiye sahip değilim,bir bilenin cevaplaması uygun olacaktır.

("h"şıkkına göre diyelim ki;bu işyerinde "belirlenen haftalık çalışma süresine göre hesaplanan günlük çalışma "saati" 9 saat ise "ay içindeki toplam çalışma saati süresini" 9'a bölmemiz anlaşılır olmaz,zira günlük çalışma saati 10-11 saat de olabilir,bu defa da kısmi sürelinin ay içindeki toplam çalışma saati süresini 10-11 emi bölelim! bu hsap şekli işci aleyhine sonuç doğurur! Kaldı ki İş Kanununa göre günlük çalışma süreleri değişkenlik de arzedebilir-Dikkat kanun hükmü hatalı demiyorum,çözemedim. )

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)