kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni

Konu: İşe Giriş Çıkış Saatleri,Fazla Mesai, Bordro Verilmemesi, Elden Alınan Maaş

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Kasım.2012
  Mesajlar
  8

  İşe Giriş Çıkış Saatleri,Fazla Mesai, Bordro Verilmemesi, Elden Alınan Maaş

  Merhaba, birkaç hususta sorularım olacaktı. Çalışmakta olduğum şirkette işe giriş çıkışlarımızın kaydı tutulmamakta. Yapmış olduğumuz fazla mesailer işveren tarafından verilmemekte. Kendi ifadesiyle vermiyorum demektedir. Maaş bodrolarımız aylık olarak değil hiç elimize geçmemiştir. Verilmemektedir. Maaşımızın asgari ücret tutarı bankaya diğer maaş tutarı ve yemek, yol parası elden verilmektedir. İşverenle geçen diyaloglarımız her seferinde olumsuz olmuştur. Bunlara karşılık işten soğutmaya ve kendi isteğimizle çıkma hususunda tehdit içerikli yanıtlarla karşılaşmaktayız. Herhangi bir şekilde sözleşme imzalamadık. Bu hususlar hakkında ne gibi bir yok izlemeli ve ne yapmalıyız ? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2011
  Mesajlar
  194
  ALO 170 en iyi yol. arayın durumu anlatın birkaç gün sonra denetmenler işyerine gelir. işvereninde aklı başına gelir.
  mandrake26 ve ASLI bunu beğendi.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Kasım.2012
  Mesajlar
  8
  Çok teşekkürler.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Kasım.2012
  Mesajlar
  31
  Bu tür problemlerde işverenin elinde bulunan yasal belgeleri bilmeniz gerekir. İşveren size her ay ücret pusulası vermek zorundadır. Bu pusalada aldığınız brüt ücret, yasal kesintiler ve avanslarınız, elinize geçmesi gereken net ücret, asgari geçim indirimi tutarı yazmalıdır. Ücretiniz bankadan hesabınıza yatıyor ise, uygulamada ayrıca bordro imzasına gerek kalmıyor. Fazla mesai için ise; ispat etmek görevi size ait. Yani siz yaptığınız fazla mesai saatlerini yasal belgeleri ile bildirmeniz gerekiyor. Çalışma saatleri dışında imzalamış olduğunuz üretim formları, depo teslim fişleri veya çalışanların şahitliği bunun için yetiyor. Çalışma bakanlığı müfettişleri iş yerini sadece yasal mevzuat yönünden inceliyor. Eğer firmanın resmi belge ve kayıtları doğru ise siz olayı yargıya intikal ettirmelisiniz. Bu durumda da hakkınızın yendiğini ispat etmek mecburiyeti size ait.

 5. #5
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.741
  Alıntı e.canaksu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba, birkaç hususta sorularım olacaktı.
  Çalışmakta olduğum şirkette işe giriş çıkışlarımızın kaydı tutulmamakta............yani günlük mesai başlangıç-bitiş imza çizelgesi yada kart okutma kayıtları tutulmuyor Yapmış olduğumuz fazla mesailer işveren tarafından verilmemekte..........günlük imza atılıp işe giriş-çıkış saatleri yazılmadığından ve ücret pusulası düzenlenmediğinden işcinin de ihtirazı kaydı olmadığından,başkaca belgede bulunmadığından tanıkların beyanı dışında ileride yani dava konusu olursa ispatı zor olacak ama yinede kısmen ihtimal yok değil ,yani yapılan f.çalışmalar,yapılmış ve ödenmemiş ise bayram ve genel tatil çalışma ücretlerine ilişkin hakkınızı tam alamasanızda "hakkaniyet indirimi"olursa yarıya yakınını alma durumunuz olabilirKendi ifadesiyle vermiyorum demektedir.........bu sözün ispatı zor ise de siz f.çalışma yaptığınızı iddia ediyor olduğunuz için önce bu iddianızı ispat edecksiniz,işveren ödedim derse(diyemez çünkü ödemedi)o da ödediğini ispat edecek Maaş bodrolarımız aylık olarak değil hiç elimize geçmemiştir. Verilmemektedir. Maaşımızın asgari ücret tutarı bankaya diğer maaş tutarı ve yemek, yol parası elden verilmektedir..........diğer maaş dediğiniz asgari ücret üzerinden yatan ücret ile gerçek ücretini arasındaki fark +yol+yemek bedelleri banka yoluyla ücret pusulasına yansıtılmaksızın gayri resmi olarak elden ödeniyor olması demektir İşverenle geçen diyaloglarımız her seferinde olumsuz olmuştur..........bu olumsuzluk devam edecek gibi gözüküyor Bunlara karşılık işten soğutmaya ve kendi isteğimizle çıkma hususunda tehdit içerikli yanıtlarla karşılaşmaktayız...........istifa etmemelisiniz Herhangi bir şekilde sözleşme imzalamadık..............zorunlu ama küçük işyerlerinde bu olabiliyor,olmaması halinde işveren yinede çalışma koşullarını belirtir yazılı belge vermesi gerekirdi, Bu hususlar hakkında ne gibi bir yok izlemeli ve ne yapmalıyız ? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.
  Sn.Erko nun dediği yol izlenebilir ama işveren bu şikayetin siz çalışanlar tarafından yapıldığını düşünecek bu sebeble çalışanlara yönelik çalışma koşullarını ağırlaştıracak,hak kayıpları artacak ve işyerinde huzur-çalışma barışı giderek azalacak,tüm bu durumlar motivasyonunuzu etkileyecek dolayısıyle verimlilik ve iş kalitesi düşecek,bu nedenle kendi hatalarını düşünmeyen düzeltmeyen işveren daha da ortamı gerecek.
  Diğer tarafdan bu yol izlenmesede anlaşılan o ki gelişmeler zaten bu yöne doğru gidiyor,yani işci-işveren ilişkisi kopma noktasına doğru gidiyor.
  İş müfettişleri işyerine gelecek kapsamlı inceleme yapacak anlatımlarınıza göre sonuç muhtemelen lehinize olacak.işveren bir takım idari para cezaları alacak,müfettişlerin bu teftiş raporuna işveren itiraz edebilir hakkı var ama sanmıyorum itiraz etsin,çünkü bu itirazdan lehine sonuç çıkmaz.
  Ancak bu süreçlerde çok sabırlı olmalısınız,asla istifa etmemlisiniz,denetim yapıldıktan sonra düzelme olursa sorun yok(inşallah düzelir-ama sanmıyorum))düzelme olmaz olumsuzluklar artar ve aleyhinize yeni gelişmeler olur ise(olacak gibi)o zaman tekrar değerlendirme yapabiliriz.
  Kolay gelsin

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Kasım.2012
  Mesajlar
  8
  Yardımlarınız ilgi ve alakanız için çok teşekkürler. İş yerinde şikayeti gerçekleştirecek olan üç kişiyiz. Tazminat vermeden çıkarma durumu halen devam ediyor. Bizde karşı atağa geçme vaktinin artık geldiğinin farkına vardık. Topladığımız bilgiler ışığında şikayetimizi ilgili yerlere yapıp sonuç bekleyeceğiz. Tekrar tekrar teşekkürler.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Aralık.2012
  Mesajlar
  1
  merhaba,

  bir arkadaşımın çalışmakta olduğu şirkette elden ücret ödemesi yapılmakta ve elden ödenen ücret için bir bilgisayar çıktısı (üstünde kişinin adının , aldığı tutarın yazdığı bir kağıt ) imzalatılmaktadır. ve bu kağıt kişilere tabiki yasal olmadığı için verilmemektedir. arkadaşım bu kağıdı imzalarken resmini çekmiş. şirkete dava açmak için bu kağıt yeterli olur mu ? yoksa kağıdı sizse bilgisayardan yazıp çıkartmışsınız denir mi ?yardımcı olursanız çok sevinirim.

 8. #8
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.784
  Bu tür durumlarda aklıma gelen 2 söz var,
  - camur at izi kalsın,
  - sinek küçük ama mide bulandırır.

  Kısaca,
  ülkemizde işverenlerin sıklıkla uyguladığı,kuruma bildirilenle gerçek ödenenin farklı olduğu maaşlar.
  Bu sebeple açılacak bir davaya zaten 1-0 galip başlar işçi.
  O belge,birkaç şahit, olmadı emsal ücret tesbit talebi... Fazlasıyla etkili yollar olacaktır.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  1.127
  Alıntı gambu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  merhaba,

  bir arkadaşımın çalışmakta olduğu şirkette elden ücret ödemesi yapılmakta ve elden ödenen ücret için bir bilgisayar çıktısı (üstünde kişinin adının , aldığı tutarın yazdığı bir kağıt ) imzalatılmaktadır. ve bu kağıt kişilere tabiki yasal olmadığı için verilmemektedir. arkadaşım bu kağıdı imzalarken resmini çekmiş. şirkete dava açmak için bu kağıt yeterli olur mu ? yoksa kağıdı sizse bilgisayardan yazıp çıkartmışsınız denir mi ?yardımcı olursanız çok sevinirim.
  bana kalırsa bilgisayar çıktısı üzerinde kaşe veya yetkili birinin imzası olmadığı sürece delil olamaz. herkes tarafından ndüzenlenebilir bir evraktır çünkü.

 10. #10
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.741
  Evet "delil"sayılmaz.
  Ama işveren/ve veya vekilinin imzası var ise ve sn.keremcemin ifade ettiği gibi de "o belge+birkaç şahid +emsal ücret talebi" sözkonusu olması halinde,bu durum daha çok işci lehine,işvereninde aleyhine gelişen bir süreç olacaktır.
  parlak1980 bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Elden Alınan Maaşlar İçin Bordro Alınır mı ?
  Konu Sahibi ekn0058 Forum Muhasebe Kayıt Örnekleri ve Muhasebe Dersleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 31.Mart.2016, 21:05
 2. Fazla Mesai Ve Saatlik Maaş Hesabı Nasıl Yapılır ?
  Konu Sahibi fuat kaya Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 18
  Son Mesaj : 25.Eylül.2013, 12:09
 3. Cevap: 4
  Son Mesaj : 31.Mayıs.2013, 14:03
 4. İşçi çalışma saatleri-fazla mesai.?
  Konu Sahibi köksalkurtoğlu Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 25.Ağustos.2010, 10:56
 5. Mesai Saatleri Fazla Olan İşçilerin
  Konu Sahibi İSMAİLYK Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 07.Nisan.2007, 11:06

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36