cfo-bmi

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By a.makineci

Konu: İş Kazası-Bölge Çalışma

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2011
    Mesajlar
    187

    İş Kazası-Bölge Çalışma

    2013 den itibaren iş kazalarını bölge çalışmaya bildirim yükümlülüğü kalktı mı?;


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mart.2011
    Mesajlar
    187
    tamam, kalkmış.

    6331 kanuna göre, iki ayrı kuruma bildirim yapılması uygulaması 01.01.2013 Tarihi itibariyle sona eriyor. Yalnızca Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirim yapılması yeterli olacak.

  3. #3
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.396
    Bahsettiğiniz kanundaki ilgili bölümü nerede bulabiliriz acaba ?
    __Emrah GEDIK__ RSA

  4. #4
    a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    2.045
    Merhaba ;


    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun (R.G.30.06.2012 28339)


    Madde 0014 : İş kazası ve meslek hastalıklarının kayıt ve bildirimi

    (1) İşveren;

    a) Bütün iş kazalarının ve meslek hastalıklarının kaydını tutar, gerekli incelemeleri yaparak bunlar ile ilgili raporları düzenler.

    b) İşyerinde meydana gelen ancak yaralanma veya ölüme neden olmadığı halde işyeri ya da iş ekipmanının zarara uğramasına yol açan veya çalışan, işyeri ya da iş ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olan olayları inceleyerek bunlar ile ilgili raporları düzenler.

    (2) İşveren, aşağıdaki hallerde belirtilen sürede Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimde bulunur:

    a) İş kazalarını kazadan sonraki üç iş günü içinde.

    b) Sağlık hizmeti sunucuları veya işyeri hekimi tarafından kendisine bildirilen meslek hastalıklarını, öğrendiği tarihten itibaren üç iş günü içinde.

    (3) İşyeri hekimi veya sağlık hizmeti sunucuları; meslek hastalığı ön tanısı koydukları vakaları, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularına sevk eder.

    (4) Sağlık hizmeti sunucuları kendilerine intikal eden iş kazalarını, yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucuları ise meslek hastalığı tanısı koydukları vakaları en geç on gün içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirir.
    (5) Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Sağlık Bakanlığının uygun görüşü alınarak Bakanlıkça belirlenir.

    Madde 0038 : Yürürlük
    (1) Bu Kanunun;

    a) 6, 7 ve 8 inci maddeleri;

    1) Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,

    2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,

    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,

    b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,

    c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    yürürlüğe girer.
    smmm-ankara- bunu beğendi.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  5. #5
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.396
    Teşekkürler Abdullah Bey.
    __Emrah GEDIK__ RSA

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    375
    6331 sayılı Kanunun 14. Maddesine göre;

    1- İşveren:

    a) Bütün iş kazalarının ve meslek hastalıklarının kaydını tutar, gerekli incelemeleri yaparak bunlar ile ilgili raporları düzenler
    .
    b) İş yerinde meydana gelen ancak yaralanma veya ölüme sebep olmadığı halde iş yeri ya da iş ekipmanının zarara uğramasına yol açan veya çalışan, iş yeri ya da iş ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olan

    olayları inceleyerek bunlar ile ilgili raporları düzenler.


    2- İşveren, aşağıdaki hallerde belirtilen sürede Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimde bulunur
    :
    a) İş kazalarını kazadan sonraki üç iş günü içinde.

    b) Sağlık hizmeti sunucuları veya iş yeri hekimi tarafından kendisine bildirilen meslek hastalıklarını, öğrendiği tarihten itibaren üç iş günü içinde.

    3- İş yeri hekimi veya sağlık hizmeti sunucuları; meslek hastalığı ön teşhis koydukları vakaları, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularına sevk eder
    .
    4- Sağlık hizmeti sunucuları kendilerine intikal eden iş kazalarını, yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucuları ise meslek hastalığı teşhisi koydukları vakaları en geç on gün içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirir.

    5- Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Sağlık Bakanlığının uygun görüşü alınarak Bakanlıkça belirlenir.

    İş kazası ve bildirim formları 31.12.2012 tarihine kadar hem bölge çalışma hem de SGK’ya verilmeye devam edecek.


    01.01.2013 tarihinden itibaren sadece SGK’ya bildirilmesi yeterli olacaktır...

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    1.127
    SGK 'ya bildirim elektronik ortamda yaterli mi ?
    yoksa eldende SGK 'ya evrak gönermeye devam mı ediyoruz ?

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mart.2011
    Mesajlar
    187
    Sadece eloktronik ortamda vermeniz yeterli.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 6
    Son Mesaj : 15.Eylül.2012, 12:12
  2. Cevap: 7
    Son Mesaj : 20.Temmuz.2011, 13:35
  3. Bölge Çalışma
    Konu Sahibi sancho Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 08.Nisan.2010, 12:40
  4. Bölge Çalışma Çalışma Bakanlığı
    Konu Sahibi ferdelance Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Haziran.2007, 15:21
  5. Bölge Çalışma hk.
    Konu Sahibi orhanildeniz Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 06.Haziran.2005, 14:47

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36