kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Maaşın Düşürülmesi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Kasım.2012
  Mesajlar
  10

  Maaşın Düşürülmesi

  Bir personelin görev tanımının değişmesi sonucu kişinin maaşında düşüş yapılması gerekmektedir.

  Kişinin bilgisi ve rızası var. Ancak SGK primlerinde de düşüş olacağı için çıkış ve hemen bir sonraki güne

  yeni ünvanı ile girişmi yapılmalıdır. Yada izlenecek yol nasıl olmalıdır.

  Teşekkürler


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2012
  Mesajlar
  9
  mrb,

  personeliniz bilgisi ve rızası olduğunu yazılı bi şekilde belirtmesi gerekmekte,sonra bugüne kadar olan kazanılmış haklarını son aldığı brüt ücrete göre ödemeniz gerekmekte,çıkış işleminden sonra yeni ünvanla giriş yapmanız gerekmekte..

  kolay gelsin

 3. #3
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.711
  Sn.hawk ın düşüncesini külliyen reddedemeyiz,doğruluk derecesi çok yüsek diyebiliriz,sadece bir noktada endişem var.
  Şöyleki,bu şekilde yapılan işlemde,ara vermeksizin çıktı-girdi işlemi yapılmış olması halinde,işverenin"maddi parasal yükümlülüklerini azaltmak amacıyle,işci üzerinde ekonomik ve sosyal baskı uygulayarak"bu işlemi gerçekleştirmiş olabileceği,aylık geliri dışında başkaca geçim kaynağının olmadığı düşünülen-varsayılan işcininde bu durum karşısında çaresiz kaldığı,
  Diğer yönden,bölünerek işcinin kıdem tazminatının ödendiği,güya kıdeminin tekrar sıfırlanarak hizmet süresine bağlı haklardan mahrum bırakıldığı,akabinde de işverence daha hafif bir iş verilerek,daha az ücret ödendiği,işcinin çalışmasını bu şartlarda sürdürmek durumunda kaldığı-bırakılmış olduğu düşünülebilecektir.
  Dolayısıyle bu ve benzeri uygulamalar,edinilen hakların işveren yararına azaltıldığı,azaltılmış olduğu kanaatini doğurabilir.(bu ve benzeri olayların dava konusu olması halinde ,elbette her olayın kendine özgü farklı koşulları olabilir,bu koşullara bağlı olarak da dava sonuçları farklılık gösterebilir)
  Sn.baharyuzer in iletisinden de anlaşılacağı üzre olayın M.24/II-f bendi,M.62,esasen M.22 yönünden irdelenmesi isabetli olacaktır.Zira,sn.hawk da bu yönleri-maddeleri düşünmüş olmalı ki,sonucunda kısa yol olarak bu düşünceye ulaşmış olmalı.
  Sn.hawk ın dediği olay da,ilgiliye çıkış verildikten hemen sonra değil,(kanaatimi söylüyorum)ilgilinin hizmet süresine bağlı olarak,17 nci maddeye göre bildirim süresi kadar ara-boşluk verildikten sonra girişi yapılır ise belki hiç bir sorun doğmaz diyebiliriz diye düşünüyorum.Makul ara vermeksizin,aralıksız yapılan bu tür işlemlerin ileride işci tarafından dava konusu edilmesi halinde ,mahkemece kuşku duyulacağı,işlemin şüphe uyandırabileceği düşüncesindeyim.
  Olay,M.22 ye göre iş ve sözleşme şartlarında esaslı değişiklik içermektedir.
  Sözleşmenin 3 ana unsurundan iki tanesinden biri işcinin"iş görme edimi-borcu"na karşılık, (diğeri) işverenin"ücret ödeme yükümü-borcu"dur.
  Bu değişikliğin (taraflar anlaşmış(gibi)olsalarda)geçerli neden(ler)e dayanmasının uygun ve son çare ilkesi yönünden fesih işlemine göre ,daha hafif bir çare-çözüm olmasının gerekmesi ve de işci-işveren ilişkisinin devamının sağlanması amacına yönelik,bu amaç bağlamında yapılan işlemin orantılı(yani işcinin daha çok mağdur edilmemesi)olması düşünülmelidir.
  Yargıtay bir Karar ında"Değişiklik feshinde geçerli neden dentimi iki aşamalı olarak yapılmalıdır.İlk olarak,iş sözleşmesinin muhtevasında değişikliği gerekli kılan geçerli bir neden bulunmalıdır.Dolayısıyle 4857 sayılı Kanun un 18 nci maddesinde fesih için aranan geçerli nedenler ,değişiklik feshinde de aynen bulunmalıdır.Bir başka anlatımla,değişiklik feshine gidebilmek için işcinin yeterliliğinden,davranışından veya işletmenin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir nedenin bulunması gereklidir.
  "İş sözleşmesinin değiştirilmesini gerektiren bir geçerli nedenin varlığının tespiti halinde,ikinci aşamada fiilen teklif edilen sözleşme değişikliğinin Kanuna,toplu iş sözleşmesine ve ölçülülük ilkesine uygun olup olmadığı ve işciden bu teklifi kabül etmesinin haklı olarak beklenip beklenmiyeceğinin ,bir başka anlatımla kendisine yapılan değişiklik teklifinini kabüllenmek zorunda olup olmadığı denetiminin yapılması gerekir."Yarg.9.HD.2009/37886 E.2012/812 K. 18.01.2012 T.
  Kanaatim odur ki,18 nci maddeye göre,o işyerine yönelik"işcinin yetersizliğinden,davranışlarından,işletmenin işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan sebeblerden bir veya birkaçı tespit olunup,bu nokta(lar)üzerinden giderek,teklif-bu durum işciye yazılı olarak bildirlir,altı iş gün süresi içinde işci tarafınadan yine yazılı olarak kabül edilir,bahsekonu gerekçeler temel oluşturularak işveren tarafından yapılan teklifin işci tarafından kabül edilmesi sonucu ,tarafların iş bu iradeleri doğrultusunda anlaşmış olmaları halinde yeni bir iş sözleşmesi akdedilir,bu iş sözleşmesinde işcinin yapacağı iş ve alacağı ücrete ilşkin olarak eşitlik ilkesi açısından,aynı eş değer iş ve yetkinliklere haiz emsal işcilerin iş ve ücretleri ile de aynı-eşit olur ise sorun çıkmayabilir diye düşünüyorum.
  Hatta ola ki ilerisi açısından geriye dönük yada işveren baskısı sonucu işlem yapılmış olabilir mi düşüncesini-şüphesini bertaraf etmek için de bu işlemler Noter kanalı kullanılarak yapılabilir.
  Konu şeref aydemir tarafından (17.Ocak.2013 Saat 00:18 ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Şubat.2012
  Mesajlar
  44

  Exclamation

  Madem işçi'nin de baskı altında kalmadan rızası var, İkale tarzı yeni bir sözleşme ile her iki tarafıda sağlama alabilirsiniz...
  Açık bir zihnin olduğu her yerde mutlaka umut olacaktır...

 5. #5
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.410
  Bence işin fazla detayına inmişiniz. İş sözleşmesi kamu hukukuna değil özel hukuka tabi işlemlerdir. Bu nedenle temel unsur karşılıklı kabuldur.
  Çalışan ücretinin indirilmesine rıza gösterip, bunu da yazılı olarak kabul ederse , hiç bir sorun kalmaz. Hatta bilindiği gi,bi azaltılmış ücreti aldıktan sonra itiraz gelmediyse bu kabul anlamına gelir. SGK giriş çıkışı da şart değildir. Ancak burda ücretinin azaltılmasının kıdem ve ihbar hakları açısından işçi aleyhine sonuç doığuracğını unutmamak gerekir.
  Bu nedenle en doğru yol tüm yasal haklar ödenerek çalışanın çıkışının yapılması. Bir süre sonra da tekrar giriş yapılması olabilir.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 6. #6
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.711
  Yukarıdaki çalışma(iletim)uzun araştırmanın neticesidir.
  Sn.Nguroy beyinde ifade etmiş olduğu üzre "ücretin azaltılması"durumu dikkate alınmalıdır.
  Sn.FrostDuane nin belirttiği"ikale"-"bozma" durumunda da ,yapılacak bu tür işlemde "işci lehine yarar" durumunun belirgin olarak gözetilmesi gerekir.
  "İkale" konusu daha çok yeni İş Yasamızın yürürlüğü itibariyle gündeme gelmeye başlamış,bu yolla(elbette her işlem için geçerli değil ama)daha çok iş güvencesi hükümlerinin dolanıldığı şüphesi doğmuş,bu tür işlemde işcinin işsizlik sgortasından yararlanma durumuda sözkonusu olmamaktadır.
  İkale işleminin geçerliliği noktasında, işci lehine yorum ve sonuçları itibariyle bu işlemden işcinin makul yarar sağlamış olup olmadığına bakılmakta,ihbar,kıdem tazminatlarının ödenmiş olması da tek başına "işci lehine yarar"ın var olduğunu göstermemektedir.
  Buna göre yapılacak bu işlemde de "işciyi koruma"ilkesi(elbette sınırsız değil) ön plana çıkmakta,dolayısıyle belirtilen iş bu hususlara azami riayet etmek geremektedir.
  Hatta yapılan bu tür işlemde,yargılama neticesinde belirgin olarak işci aleyhine somut bir durum-karar ortaya çıkar ise "işe iade"konusu bie gündeme gelebilecektir diye düşünüyorum.
  burgaz41 bunu beğendi.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Kasım.2012
  Mesajlar
  10
  Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

  Saygılar

 8. #8
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.719
  Sn.Aydemır elbette haklısınız, ıscının korunması ılkesıne. Ancak ortada ımzalanmıs bır ıkale sozlesmesı varsa, daha bır ıse ıade davası sozkonusu olması mumkun degıldır. Ikale de ısı bırakan ıscıdır, bazı ılave kazanımlar olur, ama bu kazanımlar mutlaka maddı kazanım olmalı dıye bır sart aranmaz artık ıscı ıkale sozlesmesıne ımza atmıssa.

 9. #9
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.711
  Sn.Keremcem,ben sadece yapılan bu tür işlem(ler)de "...belirgin olarak işci aleyhine somut bir durum-karar ortaya çıkar ise işe iade konusu gündeme gelebilir" demiştim,yapılan bu işlemde işci aleyhine somut bir bir durum sözkonusu değil ise elbette "işe iade"durumu sözkonusu olmayacaktır.(yani burada işcinin iradesinin fesada uğratılıp uğratılmadığı araştırılıyor,uğratılmamış olduğu ortaya çıkar ise tabiki sorun olmayacaktır.Yanlış anlaşılmasın,yapılan bu tür her işlemde "işe iade"sözkosusu olur yada olmaz da diyemeyiz,zira her bir olayın kendine özgü farklı durumları,koşulları olabilir))

 10. #10
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.719
  İşverenle ANLAŞARAK işten ayrılanın işe iade davası açma hakkı varmıdır?
  Ben yok diye biliyorum.
  Olmayan bir hak talep edildiğinde red edilecektir haliyle.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Maaş Düşürülmesi
  Konu Sahibi Cyclopes Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 04.Ocak.2019, 20:31
 2. Maaş Düşürülmesi Hk.
  Konu Sahibi celall Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 27.Eylül.2013, 10:50
 3. Maaş Düşürülmesi
  Konu Sahibi turk01 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 04.Mayıs.2013, 13:00
 4. Maaşın Düşürülmesi
  Konu Sahibi Çorlulu Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 12.Eylül.2010, 16:06
 5. Maaşın Düşürülmesi Hk.
  Konu Sahibi odemirkol Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 26.Aralık.2005, 15:25

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36