cfo-bmi

Like Tree1Beğeni

Konu: Sağlık Sebebiyle İşten Ayrılmada Tazminat Hakkı

Sağlık Sebebiyle İşten Ayrılmada Tazminat Hakkı

arkadaşlar geçirdiğim bir beyin rahatsızlığı sonucun da ilaç tedavisi görmekteyim. işten mayıs ayında ayrılmak istiyorum mali müşavirimizede söyledim ancak 4 yıllık bir emek var. sağlık sebebiyle ayrılınca tazminat alınabilir diyor kanunda bu konuda yardımcı olabilir misiniz ? doktorum epikriz raporunu verebileceğini söyledi yeterlimidir ?

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alacak olduğunuz , yapmakta oldugunuz işin sağlığınızı olumsuz etkileyeceğine dair raporu işverene ileterek , sağlık durumunuza uygun bir görev talep etmeniz gerekir öncelikle.
    İşveren bu talebinizi değerlendirip yeni bir görev vermek zorunda öncelikle. Eğer bu imkan dahilinde değilse, kıdem tazminatınızı ödeyerek sözleşmenizi feshedebilir. Feshetmezse, hiç bir şey yapmazsa;
    mevcut görevinizin sağlığınızı olumsuz etkilemesi ve sağlık durumunuza uygun yeni bir görev verilmemesi sebebiyle sözleşmenizi feshedip kıdem tazminatı talep edebilirsiniz. Bu durumda gene tazminatınızı ödemeyen işverenden tazminatı alabilmenizin tek yolu, iş mahkemesinde dava açarak haklı fesih sebebinizin varlığını ıspatlamanız ( yeni görev başvurusunda bulunduğunuzu) gerekecektir.
    kadanmelih bunu beğendi.

İlk önce şunu deneyin. İşvereninize konuyu belirten bir dilekçe verip sağlık nedenleriniz sebebiyle kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılmak istediğinizi belirtin. İşveren kabul edip 25-I-a ya göre çıkışınızı yapabilir herhangi bir evrak istemeden. Sonuçta işverenin elinde dilekçeniz olacak.
    Eğer işveren kabul etmezse; olduğunuz yerdeki devlet hastanesine başvurup raporlarınızı hastalığınızı ve işinizi belirten açıklayıcı bir dilekçe ile çalışamaz kurul raporu isteyin. Kurul mesleğinize ve hastalığınıza göre sonuç çıkaracaktır. (....... mesleğinde çalışmasında sakınca yoktur veya çalışamaz.) Sonuç lehinize ise verin gitsin.
    Gösterdim... gördü anlamına gelmez! Söyledim... duydu anlamına gelmez. Duydu.. doğru anladı anlamına gelmez. Anladı.. hak verdi anlamına gelmez. Hak verdi... inandı anlamına gelmez. İnandı.. uyguladı anlamına gelmez. Uyguladı.. sürdürecek anlamına gelmez.

Arkadaşlar merhaba.Ben bir fabrikada engelli olarak çalısıyorum.Engelim kalp rahatsizligi ve raporumda %100. Metal işindeyiz ve agir ve çok tehlikeli pres operatörü olarak çalışıyorum.Konu metal olunca yag kir pas ne ararsan var yeteri kadar havalandırma yok ve icersi dumanli forklift egsoz dumani bile var.Geçen iş yerime Solunum Fonksiyon Testleri için geldiler.Ben testi bitirdikten sonra oradaki görevli bana burada tozlu ve dumanlı ortamda mı calisiyorsunuz dedi.Bende bunu anlayınca bir doktora gittik astim bronsit var sende dediler.İş yerimle çok anlaşamiyorum agir iş veriyorlar.Sonra ben onlara önlem alin dedigim zamanda dayanamiyorsan cık git diyorlar.Buyuzden bende gecen devlet hastanesinden saglımın bozulduguna hangi tür işlerde çalısamiyacagima dair rapor için basvuru yaptim.Onlarda biz sadece agir ve tehlikeli işlerde çalışamaz raporu verebiliriz dediler.Yarın raporu alacam ama doktor astım icin oraya %40 oran verdi.Şimdi ben bunu saglık gerekcesi gostererek işten cıkabilirmiyim.Detayla anlattım kusura bakmayin ama kafamda bazı sorular var..İşyerim tam bir cin söyle demelerinden korkuyorum disardada astım olabilir dogustanda astim olabilir yada ben hangi saglik gerekgini gostererk işten kıdem tazminatini alip ayrılabilirim.

Engelli statusunde mi çalışıyorsunuz, yoksa rahatsızlığınız nedeniyle kendinizi sağlık engelli olarak kabul ettiğinizden mi o tanımı anlayamadım, ama %100 engelli raporunu hiç bir şekilde çalışamayacak durumda olan kişiye verirler diye tahmin ediyorum, o raporla işveren sizi orada , o görevle nasıl çalıştırabiliyor anlayamadım.

Sağlık raporunuzla birlikte işverene yazılı olarak ( tercihen noter kanalıyla) durumunuzu bildirip, sağlık durumunuza uygun bir görevlendirme talep etmeniz gerekir öncelikle.
    İşverenin bu talebinizi karşılayamaması durumunda sağlık sebepleriyle sözleşmenizi feshedip ( elbette 1 yılı aşan çalışma süreniz varsa) kıdem tazminatınızı ödemesi gerekir.
    Hem sağlık durumunuza uygun görevlendirme yapmıyor / yapamıyorsa, hem de sözleşmenizi feshetmiyorsa, ancak o zaman siz yapmakta olduğunuz işin sağlığınıza olumsuz etki etmesi ve yeni bir görevlendirme yapılmamış olması nedeniyle sözleşmenizi feshederek ( 1 yılı aşan çalışma süreniz varsa) kıdem tazminatınızı ralep edebilirsiniz.( feshi de noter kanalıyla yapmanız sizin yararınıza olur)
    Sonrasında işveren tazminatınızı ödemezse, iş mahkenesinde dava açarak alabilirsiniz tazminatınızı.
    İşverene yeni görev talebi ve sözleşme feshi bildirimlerini noter kanalıyla yapmış olmanız, dava aşamasında haklılığınızı ıspatın en garanti yolu olacaktır.

Öncelikle cok tşk ederim.Evet ben o iş yerine engelli statüsünde girdim .Genel olarak engelli forumlarında şu vardir.Her %100 rapor alan çalışamayacagi anlamina gelmez. Bana iş veren o bölgeden hariç hafif iş veremez diger işlerde agir.Bunu ben defalarca söyledim.Bana dayanamiyorsan çalışma dediler.Şimdi ben yarın sağlık raporumu alacagim.Büyük bir ihtimalle Astim icin tozsuz dumansız ve kokusuz 1 ortamda calışması uygundur. ve kalp icinde agir efor sarfedecek işlerde çalıştırılamaz diye rapor verebilirler. Cuma günüde "4857 sayılı yasanın 24. maddesinin bana verdiği hakka istinaden, ekte yer alan sağlık raporumda görüleceği üzere yaptığım işin sağlığımı bozduğu tespit edilmiştir. Bundan dolayı tüm özlük haklarımın tarafıma verilerek sağlık gerekçesi ile iş akdimin fesh edilmesini, arz ve talep ederim" diye dilekçe vermeyi düşünüyorum. Çünkü talep etmeye gittigimiz anda hemen cevap hazır dayanamiyorsan cık...Sadece tek korkum işte astımın bu işyerinde once olacagini idaa etmeleri. Ben engelli raporu alirken kalp rahatsizligindan aldım astım yoktu..

Alıntı defanss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle cok tşk ederim.Evet ben o iş yerine engelli statüsünde girdim .Genel olarak engelli forumlarında şu vardir.Her %100 rapor alan çalışamayacagi anlamina gelmez. Bana iş veren o bölgeden hariç hafif iş veremez diger işlerde agir.Bunu ben defalarca söyledim.Bana dayanamiyorsan çalışma dediler.Şimdi ben yarın sağlık raporumu alacagim.Büyük bir ihtimalle Astim icin tozsuz dumansız ve kokusuz 1 ortamda calışması uygundur. ve kalp icinde agir efor sarfedecek işlerde çalıştırılamaz diye rapor verebilirler. Cuma günüde "4857 sayılı yasanın 24. maddesinin bana verdiği hakka istinaden, ekte yer alan sağlık raporumda görüleceği üzere yaptığım işin sağlığımı bozduğu tespit edilmiştir. Bundan dolayı tüm özlük haklarımın tarafıma verilerek sağlık gerekçesi ile iş akdimin fesh edilmesini, arz ve talep ederim" diye dilekçe vermeyi düşünüyorum. Çünkü talep etmeye gittigimiz anda hemen cevap hazır dayanamiyorsan cık...Sadece tek korkum işte astımın bu işyerinde once olacagini idaa etmeleri. Ben engelli raporu alirken kalp rahatsizligindan aldım astım yoktu..
    4857 size doğrudan o hakkı vermez, öncelikle sağlık durumunuza uygun iş talep etmeniz gerektiğini belirtir.
    Siz talep edersiniz, ama işveren yerine getirmez,
    ancak o zaman düşündüğünüz hakkı kullanabilir duruma gelebilirsiniz,
    dediğiniz gibi yaparsanız, sadece kaybedersiniz.

Peki bu talep için ne yapmam gerekir Zaten daha once soyledigimde dayanamiyorsan cık dediler.Durumuma bakarak nasil bir yol izleyebilirim nasil bir dilekçe yazabilirim?

Alıntı defanss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki bu talep için ne yapmam gerekir ?
    Söylemeyeceksiniz, YAZILI olarak yapacaksınız TÜM BİLDİRİMLERİNİZİ. İş kanunu öyle diyor.
    Bildirimi yapma yükümlülüğünüzü yerine getirdiğinizi de en kolay noter kanalıyla yaparak ıspatlarsınız, o nedenle noter kanalıyla yapmanızı önerdim.

Öncelikle, o yukarda belirttiğiniz dilekçe ile sağlık durumunuza uygun bir görev verilmesini talep edeceksiniz.
    Talepbiniz işverene ulaştıktan sonra bir süre bekleyeceksiniz, işverenin bir reaksiyon gösterebilmesi için.
    Reaksiyon göstermediğinde, o zaman aynı şekilde , sağlık durumunuza uygun bir görevlendirme yapılmaması nedeniyle sözleşmenizi gene noter kanalıyla feshettiğinizi, kıdem tazminatı ve diğer ücretlerinizin ödenmesini bildirecek ve iş mahkemesinde dava açacaksınız ( ödenmezse)

peki noterle nasil bir işlem yapacagim bana cok sacma geldi bu talep olayi simdi ben gidecem raporda agir ve tehlikeli işlerde calisamaz astım icinde kokusuz dumansiz yerlerde calismasi uygundur diye yazacak.İş verende al su maskeyi git tekrar calis diyecek benim sagligim bozulduktan sonra Birde sunu sorayim agir ve tehlikeli işlerde calisamaz raporu alirsam bunuda işverene gosterirsem kidem tazminati alamazmiyim?
    Konu defanss tarafından (07.Ağustos.2014 Saat 01:49 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)