kamu işçi maaş

Like Tree9Beğeni

Konu: Nakil İşlemlerinde Tazminat

Nakil İşlemlerinde Tazminat

merhaba,

diyelim ki 2002-01.12.2012 tarihleri arasında X işyerinde çalışan bir işçinin 01.12.2012 te nakil olarak çıkışı yapılıp,02.12.2012 te aynı işverenin başka Y şirketinde çalışmaya devam etti.misal 2014 yılında da işten çıkarıldı.

2002-2014 arası tazminatı hesaplanacak bunda problem yok.
    ancak giderleştirirken 2002-2012 tarihleri arasındaki tazminat hakkını x işyeri giderlerinde göstermemiz doğru olur mu ?

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Düşüncem,son işyeri üzerinden (farklı düşüncesi olan var ise lütfen yardımcı olalım)
    parlak1980 bunu beğendi.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Düşüncem,son işyeri üzerinden (farklı düşüncesi olan var ise lütfen yardımcı olalım)
    Katılıyorum
    parlak1980 bunu beğendi.

Olay Sosyal Güvenlik yönünden değilde Gelir veya Kurumlar vergisi yönüyle ele alınmalı kanaatimce. Zaten Sayın Parlak1980'nin sosyal güvenlikle ilgili problemi yok anladığım kadarıyla. Gelir ve kurumlar vergisinin tesbitinde işçilere ödenen kıdem tazminatları gider konusu yapılabildiğine göre, işyeri nakillerinde de işçinin özlük hakları korunduğuna göre, Y işyerinde kanuna uygun olarak ödenen kıdem tazminatının tamamının gider konusu yapılabileceğini düşünüyorum.
    parlak1980 bunu beğendi.

teşekkürler arkadaşlar,
    benim asıl öğrenmek istediğim ilk işyerindeki tazminat hakkını ilk işyerinden,sonraki işyerindeki tazminat hakkını sonraki işyeri hesabından ödeyip,ayrı ayrı giderleştirebilir miyim ?

Eski işyerinden 01.12.2012 tarihinde tazminat ödeseydiniz olurdu. Ancak 2014 yılında tazminat öderseniz, kanundan kaynaklanmayan bir tazminat ödemesi olacağından eski işyerinden giderleştiremezsiniz.
    parlak1980 bunu beğendi.

Bir noktaya takıldım,bu işyerleri aynı işverenliğe(ayrı işyeri sicil numarası olsa da)bağlı işyerleri mi,yoksa ayrı organizasyona sahip-bağımsız tüzel kişilik(işverenlik)ler mi?
    parlak1980 bunu beğendi.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    X isyerinden nakil oarak cikisi yapildigina ve y isyerindeki sureye gore ayri x isyerindeki sureye gore ayri tazminat hesabi ve gider gosterme dusunuldugune gore ortaklari ayni olsa bile 2 ayri tuzel kisilik olmali
    parlak1980 bunu beğendi.

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir noktaya takıldım,bu işyerleri aynı işverenliğe(ayrı işyeri sicil numarası olsa da)bağlı işyerleri mi,yoksa ayrı organizasyona sahip-bağımsız tüzel kişilik(işverenlik)ler mi?
    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    X isyerinden nakil oarak cikisi yapildigina ve y isyerindeki sureye gore ayri x isyerindeki sureye gore ayri tazminat hesabi ve gider gosterme dusunuldugune gore ortaklari ayni olsa bile 2 ayri tuzel kisilik olmali
    Son işveren "y" tüzel kişi-işveren-liği
    parlak1980 bunu beğendi.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    Şahsi görüşüme göre işverenler aynı bile olsa (ki şirket olduğunu varsayarsak farklı ortaklarında olabileceği muhtemeldir) birbirinden bağımsız 2 işyerinden bahsedilmektedir. Her işyeri, ancak işçinin çalışma süresine tekabül eden sürenin tazminatını ödemeli ve bunu giderleştirmeli..Sadece 2 yıl çalışmış olunan son işyeri, tüm çalışma süresini (14 yıl) giderleştiremez.Bana göre burada,parayı ben verdim,gidere de ben yazarım düşüncesi geçerli olamaz..Ancak işverenlerin tamamının aynı kişilerden oluştuğunu varsayarsak bir ihtimal diğer şirketten olan 12 yıllık çalışma karşılığı olan ücret kkeg yapılabilir.Ola ki ortaklardan biri benim ve ben bunu kabul etmiyorum,o zaman ne olacak.Netice de o çalışan 12 yıl bir başka şirkete hizmet vermiş.Tabiri mi mazur görün ama, parayı veren düdüğü çalar mantığı bana göre burada geçerli değildir.
    Saygılar
    parlak1980 bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)