kamu işçi maaş

Konu: Gecikmiş İş Görmezlik Raporu

Gecikmiş İş Görmezlik Raporu

Merhaba,
    Benim 2012 yılının Ocak,Şubat,Mart aylarına ait toplamda 45 günlük Devlet hastanesinden aldığım raporum var.
    Aradan 1 yıl geçti. Ancak ben bu raporları şirketime vermemiştim. O zaman maaşımı tam yatırmışlardı ve günümü tam olarak göstermişler. (Outsource çalıştığım için işe gelip gelmediğimi her gün göremiyorlar.)

Benim bu uygulamadan haberim yoktu. Şimdi ben bu iş görmezlik belgelerini şirketime versem, SGK dan paramı alabilir miyim?
    Şirketim bu raporlarımı SGK ya bildirmek istemiyor. Gününü tam gösterdik. Eksik gün bildirimi yapmadık. Şimdi bildirirsek, bize ceza gelir gelir diyorlar. Bir ceza gelirse bu ne kadar olur?

Sizce ne yapmalıyım?

5 yıl içinde sgk dan para alabilirsiniz.
    ancak öncelikle şirketinizle bir görüşüp sonrasında SGK ya başvuruda bulunun derim ben.
    şirketinizde sizin eksik bildiriminiz den dolayı zarara uğramasın...

şirketiniz maaşınızı tam ödediyse neden böyle birşey yapacaksınız ki...
    Ne dem bakî, ne gam bakî, ya Hû

şirket öncelikle işgöremezlik girişini yapsın ki ceza yemesinler diye.
    benim bildiğim süresinde rapor girişi yapılmadığında,çalışan bundan habersiz rapor parasını talep etmeye SGK ya gittiğinde SGK direkt işverene ceza kesebiliyor.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Ücreti ödemiş olması, raporu sisteme girmesine engel değil, ücret ödemiş olması çalıştırmış olduğu anlamına gelmiyor elbette.
    Ancak sanırım, raporları sisteme geç girdiği için kuvvetle muhtemel bir İPC gelecektir şirketinize.Bu gecikmenin sorumlusu ise şirketiniz değil, şirketinize raporları vermeyen siz olduğunuz için, bu ceza miktarını sgk dan alabilecek olduğunuz işgöremezlik ödeneğiyle bile karşılanamayacağından, aldığınız rapor parasından çok daha fazlasını şirketiniz kuruma ceza olarak ödemek zorunda kalacak.

size katılıyorum keremcem bey,
    daha önce SGK da görevliye bunu sorduğumda eski raporları sisteme girebilir işveren demişti.
    eğer işveren sisteme girmemiş ve çalışan gelip rapor parasını talep ettiyse biz hemen ceza kesiyoruz demişti.
    şu anda ne kadar geçerli bir durum bilemiyorum tabi.

elbette çalıştığı anlamına gelmiyor işverenin bu raporu girmek istememesi, maaşını tam almasına rağmen soruyu soran arkadaşın sgk dan para alma düşüncesi garibime gitti...en masrafsız yol işveren bu raporu girecek işçi sgk dan para talep etmeyecek gibi görünüyor...
    Konu emansur tarafından (12.Mart.2013 Saat 15:11 ) değiştirilmiştir.
    Ne dem bakî, ne gam bakî, ya Hû

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    arkadaşlar, işverene tebliğat gitmişmi ki ceza yesin..o nerden çıktı ?
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

bu iş görmezlik raporuyla ilgili tebligatın işverene gelmesiyle işverenin rapordan haberi olacak ve işçiyle temasa geçecek 5 iş günü içerisinde sisteme girişini yaparsa ceza yemeyecek durum bundan ibaret

Cevaplar için teşekkür ederim,

emansur şöyle açıklayayım. Outsource(taşeron) olarak sürekli olarak başka bir şirkette çalışıyorum. Başka şirket benim maaşımı kendi şirketime fatura ediyor. Fatura edilen miktar tam olduğu için kendi şirketimde maaşımda kesinti yapmadan bana yatırdı. (kendi paylarını aldıktan sonra tabi ki ).

Ben bu uygulamayı bilmediğim için raporları sadece taşeron olarak çalıştığım şirketteki yöneticime verdim geçen sene. Oda baktı tamam dedi. Raporları bana geri verdi. Bende "nasıl olsa maaşımı tam aldım." dedim, attım çekmeceye.

Şimdi böyle bir uygulama olduğunu, maaşı tam yatırılsa bile SGK dan ayrıca iş görmezlik parası alınabildiğini öğrendim.

45 günlük iş görmezlik parası maaşın 2/3 ünden hesapladığımda 4500-5000 TL civarı ediyor. Eğer imkanı varsa ve bu benim yasal hakkım ise niye almayayım. Bence her insan hakkı ise almayı ister.
    Tabi bunu yaparken de şirketime ceza gelmesini istemem.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)