cfo-bmi

Konu: Avans Ödemeleri Hk.

Avans Ödemeleri Hk.

bir iş yerinde çalışanlara yıllardır verilen avans ödemesinin artık verilmeyeceği iş veren tarafından tebliğ ediliyor. avans ödemesi nin yasal bir dayanağı var mıdır? işçiler bu durumda ne yapmalıdır?
    şimdiden teşekkürler...

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Eğer sözleşmede avans ile ilgili aksi bir madde bulunmuyorsa işveren avans vermek zorunda değildir.İşçi talep eder işveren kabul ederse avans verir ve bu tutar ay sonunda bordroda işçinin maaşından düşülür.Ama bir zorunluluk yok.
    __Emrah GEDIK__ RSA

yasal dayanağı yoktur.
    sözleşmeyle esas alınması gerekir. sözleşmede yazıyor mu?
    ?Bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez?.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sn.Üyelerin görüşlerine katılıyorum.
    Konu ile ilintili noktalar;
    -4857/M.32/4 ncü fıkra malum
    -6098/M.406 son fıkra malum
    -4857/M.5 çerçevesinde,çalışanlar arasında ayrım yapılmaması gerektiği de malum
    -4857/M.8 çerçevesinde,"İş sözleşmesi ,Kanunda aksi belirtilmedikce ,özel bir şekle tabi değildir."dolayısıyle taraflar arasında Kanuna aykırı aykırı olmamak kaydıyle iş sözleşmeleri serbestce oluşturulabilir.
    -İşcinin korunması ilkesi yönünden,ülke ekonomisinde olduğu gibi,bu noktada işletmelerin ekonomik durumuda önem arzeder,ücret dışında sosyal yükler ve bunun gibi avans konuları işletmenin mali durumunu sarsmamalıdır,denge kurulmalıdır.
    -Diğer yönden iş sözleşmesinin eki niteliğindeki kaynaklarda,Kanuna aykırı olmayan hususlarda bağlayıdır.
    Zira bu bir paylaşım;
    İş sözleşmesi ve eki niteliğindeki kaynaklarda belirtilmemiş olsa da,işyeri uygulaması açısından bu fiili uygulamayı" çalışma koşulları"çerçevesinde değerlendirebilirmiyiz(yani böylesi uygulama çalışma koşullarını oluşturur mu) ve uygulamanın kaldırılmasının işci aleyhine bir durum teşkil edebileceğini söyleyebilirmiyiz veya yeni bir uygulama önerilir ise nasıl bir öneri olabilir(örneğin, ücretinden kesilmek üzere aylık ücretin 1/4 veya yarısı yada o ay çalışılan gün sayısının karşılığı ücret vs. gibi)yahut hiç birini dikkate almayıp,işletmenin ekonomik sıkıntısı yok iken, işveren kesin olarak artık bundan sonra vermiyorum diyebilir mi? (diye kısmende olsa sormadan geçemiyorum.)

Arkadaşlarıma katılıyorum Hizmet Akdinde böyle bir madde yoksa verilmesi zorunlu değildir. İşverenin maaş dışında başka bir ödeme yapma zorunluluğuda( ikramiye,avans,bayram parası,evlilik parası kömür parası vs.) bulunmamaktadır. Tabi dediğim gibi hizmet söleşmesinde belirtilmediyse.
    Zaten avans alıncada paranın bereketi kaçıyor. Toplu para iyidir

arkadaşlarımın yazdıkları ilave olarak şunu eklemek isterim;
    yıllık izine çıkılacağı zaman personelin talebi halinde avans ödemek zorunludur.

iyi çalışmalar...

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Ay sonundan ödenecek ücretlerinden mahsup edilmek üzere yapılan avans ödemelerinin damga vergisine tabii tutulması gerekmektedir. Avans ödemesi üzerinden ödenen damga vergisi ay sonunda brüt ücretin üzerinden tahakkuk ettirilen damga vergisinden mahsup edilmesi gerekir. Bununda haricinde ücretinden taksit şeklinde kesinti yapılmak üzere verilen borç para verilmesinde de damga vergisine tabii tutulması gerekmektedir.

İyi Günler.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sozlesmelerde ozel olarak belirtilmemisse, avans odemesi zorunlulugu olmamakla birlikte, sozlesmede avans verilecegi yazsa dahi, ucret olarak aylik ucret belirlenmisse, isverenin yonetim hakki cercevesinde , avans uygulamasini kaldirma hakki oldugunu dusunuyorum.
    Sonucta ayda en az 2kez odeme yapiyor olmak is olarak ta maddi olarak ta ciddi bir olmakta, diger islerin aksamasina yol acabilmektedir.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sozlesmelerde ozel olarak belirtilmemisse, avans odemesi zorunlulugu olmamakla birlikte, sozlesmede avans verilecegi yazsa dahi, ucret olarak aylik ucret belirlenmisse, isverenin yonetim hakki cercevesinde , avans uygulamasini kaldirma hakki oldugunu dusunuyorum.
    Sonucta ayda en az 2kez odeme yapiyor olmak is olarak ta maddi olarak ta ciddi bir olmakta, diger islerin aksamasina yol acabilmektedir.
    Şahsen bende bu düşünceye katılıyorum

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    İş sözleşmesinde yazsada yazmasada çalışan avans talep edebilir ancak işv. verip vermemek konusunda kendisi karar verir.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)