cfo-bmi

Like Tree5Beğeni

Konu: 6111 Teşvik-4447 Geçici 10.Madde

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2007
    Mesajlar
    99

    6111 Teşvik-4447 Geçici 10.Madde

    1 işçi çalıştırmakta iken 10.09.2012 tarihinde işçim işten ayrıldı.
    ve 01.02.2013 tarihinde yeni işçi işe aldım işçinin şartları tutuyor ancak ortalama işçi sayısı maalesef tutmuyor ve işçimiz teşvikten yararlanamıyor.

    Burada sormak istediğim başka bir husus var...Diyelim ki biz 25 Mart tarihi itibariyle işyerine yeni bir işçi daha almış olsak ( fakat bu işçi 29 yaş üzerinde teşvikten yararlanma hakkı olamayan birisi olsa ) daha önceden ortalama sayısı tutmayan işçimiz teşvikten yararlanma hakkını tekrar elde edebilir mi?
    Sonuç itibariyle bizim firmamızın çalışan sayısı yeni alınan işçiyle 2 olmuş oluyor ve Mart ve sonrasındaki aylarda ortalama işçi sayısı olan 1 in üstünde olmuş oluyor.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    4
    işçi ortalaması hesaplanırken: geriye dönük son altı ayda çalışan işçi sayılarının toplamının çalışılan ay sayısına bölünmesi suretiyle bulunur.
    sizin örneğinize göre hareket edersek: ağustos/2012 de: 1 işçi eylül/2012 de : 1 işçi ekim-kasım-aralık/2012-ocak/2013 aylarında işçi çalışmadı ise ;
    buna göre toplam işçi sayısı: 2/ çalışılan ay sayısı(2) = 1 işçi
    sizin 01.02.2013 de aldığınız işçi 2. işçi olmak zorundadir. şubat/2013 ayında faydalanamadığınız teşvikten mart 2013 ayında işe almış olduğunuz teşviksiz işçiden dolayı mart/2013 ayından itibaren diğer işçi işten çıkmadığı sürece ne zamana kadar teşvik süresi uygulanacaksa o zamana kadar teşvikten faydalanabilirsiniz...

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    869
    01/09/2013 tarihinde yeni açılan bir işyerinde, 1/9/2013 ve 10/9/2013 olmak üzere 2 sigortalı 6111 sayılı kanunun geçici 10. maddesinden 30 ay süreyle faydalanmak üzere işe başlamışlardır.

    Şimdi ise 1/9/2013 tarihinde işe aldığımız işçimiz 30/9/2013 de işten ayrıldı.

    Sorum: 10/9/2013 de alınan işçimiz teşvikten faydalanmaya devam edermi.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Nisan.2013
    Mesajlar
    77
    Yeni açılan bir işyeri olduğu için devam eder kanaatini taşımaktayım.
    Bir Mum Diğer Bir Mumu Tutuşturduğunda Işığından Birşey Kaybetmez!..

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    869
    Alıntı Meslek Mnsb_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yeni açılan bir işyeri olduğu için devam eder kanaatini taşımaktayım.
    çıkan işçi aynı işyerinde tekrardan çalışmak isiyor, bu durumda yine teşvikte yararlanabilirmi.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ekim.2012
    Mesajlar
    44
    teşvikten yararlanan işçi için tekrar yaranlanma gibi bir durum yoktur. sisteme girdiğinizdede size uyarı verecektir.

  7. #7
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.396
    Olaya işyeri olarak değil şahıs olarak bakılıyor.Yani bir kişi bir işyerinde bu teşvikten yararlanmışsa ve işten çıkmışsa tekrar giriş olduğunda bir daha başka hiçbir işyerinde teşvikten yararlanamaz.İsterse aynı işverenin aynu işyeri veya başka bir işyeri olsun.
    __Emrah GEDIK__ RSA

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mart.2014
    Mesajlar
    1
    Herkese merhabalar...
    Şöyle bir husus var.
    Aynı şirketin birden fazla şubesi ve imalat yeri bulunmaktadır. Söz konusu teşvik için ortalama personel hesabı ve teşvikten yararlanma koşulları şubelere göre ayrı ayrı hesaplanıp uygulanacaktır. Yaptığımız işlem doğrumudur. Görüşlerinizi bekliyorum.. Teşekkürler.

  9. #9
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.396
    Alıntı kerim.sen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhabalar...
    Şöyle bir husus var.
    Aynı şirketin birden fazla şubesi ve imalat yeri bulunmaktadır. Söz konusu teşvik için ortalama personel hesabı ve teşvikten yararlanma koşulları şubelere göre ayrı ayrı hesaplanıp uygulanacaktır. Yaptığımız işlem doğrumudur. Görüşlerinizi bekliyorum.. Teşekkürler.
    Teşvik dosya bazında uygulanıyor.Yani her dosya için ayrı ayrı hesaplanmalıdır.Aynı işverenin tüm işyerlerine genel olarak bakılıp değerlendirme yapılmaz.Yaptığınız uygulama doğrudur.
    __Emrah GEDIK__ RSA

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2014
    Mesajlar
    30
    iyi çalışmalar arkadaşlar,
    sanırım ben bu teşvikten yararlanırken 2013-temmuz ve eylül ayında ortalama hesabını yanlış yaptım yeni fark ettim geriye dönük zaten işlem yapılmaz ama sgk bunu her ay kontrol etmiyor mu acaba kaç aydır hiç bir ceza yada uyarı gelmedi. ayrıca skg fark ettiğinde hatayı direk ceza mı kesiyor yoksa düzeltme yazışımı gönderiyor lütfen yardımcı olurmusunuz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. 4447 Sayılı Geçici 10.Madde (teşvik Süresi Hk.)
    Konu Sahibi paraf Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 07.Mayıs.2016, 11:53
  2. SSK 6111/ 4447 Sayılı 10.Madde Teşvik Kanunu
    Konu Sahibi BUSEGAYE Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 80
    Son Mesaj : 07.Ocak.2015, 17:02
  3. 4447 Geçici 10.Madde Teşvik Başvurusu Hakkında
    Konu Sahibi weronx Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 08.Aralık.2014, 10:27
  4. 6111/4447 Sayılı 10.Madde Teşviki ?
    Konu Sahibi Yeniyurt Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 21.Şubat.2012, 10:50
  5. 6111- 4447 geçici 9 madde
    Konu Sahibi terapist13 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 09.Haziran.2011, 13:46

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36