kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Hamilelerin Çalışma Saati İle İlgili

Hamilelerin Çalışma Saati İle İlgili

Arkadaşlar kolay gelsin.Hamile işçilerin günde 7.5 saatten fazla çalıştırılması yasak fakat üst işverenle yapmış olduğumuz anlaşma gereği tüm personeli günde 9+1(yemek dinlenme) olarak toplam 10 saat çalıştırıyoruz.Haftasonuda iki gün tatil kullandırıyoruz.Şimdi hamile olan bir personelim "benim hakkım var 7.5 saatten fazla çalıştıramazsınız beni " diyor.Bende bunun üzerine kişiye günde 7.5+(1saat dinlenme) olarak toplam 8.5 saatlik bir vardiya düzenliyorum.Bu durumda önceki şablonla haftada 5 gün çalışan hamile işçi isteği üzerine haftada 6 güne mahkum kalıyor.Aksini yapamam çünkü kurum 45 saat altında çalışmayı kabul etmiyor.Tüm bunlar göze alındığında hakkını arayan personel kanuna göre uygulama yapıldığında aslında tamamen hamilelere fayda sağlasın diye konulan madde , hamile işçinin daha da zarara uğramasıyla sonuçlanıyor.Bugüne kadar tüm hamileleri günde 10 saatten haftada 5 gün çalıştırıyorduk.Bu olayın üzerine halinden memnun tüm hamile personel ki 13 kişi haftada 5 yerine 6 gün gelecek.
    Sorum şudur ;
    1-Şu anki sistem üzerinden günde 9 saat + 1 saat dinlenme : 10 saatten haftada 5 gün çalıştırsam ve personel beni fazla çalıştırıyorlar dese haklı çıkar mı ve tahmini ne ceza alırım.?
    2-Vardiya sistemini değiştirip 1 kişinin şart koşması yüzünden diğer 13 insanıda günde 1 saat eksik çalıştırayım diye haftada 1 gün fazla çalıştırsam hamileye ne gibi yararım olacak ? Bu hiç içime sinmiyor.
    3-Sizce ne yapmalıyım ?

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    En doğrusu bence, yasada ve yönetmeliklerde belirtildği şekilde 7,5saat çalışma düzeninde gitmek olacaktır.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Etraflıca düşünüldüğünde sn.Keremcem beye katılıyorum,en doğrusu budur.

Cevap:
    1.ilgili yönetmelik hükmüne uymamakdan M.104 de göre idari para cezası mümkün
    2.Sadece mevzuata uymuş(gibi)oluyorsunuz
    3.Malum 7.5 saat den fazla çalış(tırıl)amaz,bu hüküm tartışmasız.
    Sonucu nereye varır bilemem ama çalıştırlması halinde, günlük 7.5 saatin üzeri iş süresi içinde meydana gelebilecek olumsuzluklardan işverenin sorumlu tutulabileceği açık.
    -Yorum: bu 1 işci dışında diğerlerinden;günlük iş süresi 9 saat üzerinden,hafta da 5 iş günü çalışmak istediklerine dair dilekce alınır ise uygun olur mu,yinede sanmıyorum,belki işveren dayatması-baskısı olmadan işcinin çalışoyor/çalışma olabileceğini düşündürür,bir kusur var ise bu noktada belki doğacak kusur ve kusur oranında düşüş sözkonusu olabilir diye düşünüyorum.
    -"Aksini yapamam çünkü kurum 45 saat altını kabül etmiyor"boyutunu hamile işciler yönünden tartışabiliriz ama alınan/hizmet verilen iş kapsamında bir sonuç çıkaramayız

Ahmile işçinin, beni günde 7,5 saatten fazla çalıştırmıyorlar, bu nedenle de haftada 5 değil 6 gün çalışmak zorunda kalıyorum diye şikayet etme hakkı yok, ama beni günde 7,5 saatten fazla çalıştırıyorlar derse, cezalar kaçınılmaz olur.

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

Kurumla görüşüp şöyle bir uygulamaya gitsek peki :
    Hamile personele hamileliğini bildirdiği an hamilelik boyunca 07.15*17.15 olan mesaisi içerisinde toplam 2.5 saat dinlenme hakkını kullanacağına dair bir tebliğde bulunsak ? Bu sayede hem etik olmayan bir şekilde hamile insanı işin %90 oranında düştüğü haftasonunda boşboşuna getirmiş olmayız hemde fazla çalıştırmamış oluruz.Kişilerdende her gün 2.5 saatlik izin hakkını kullandığında imza alınır.Düşün düşün bu geldi aklıma arkadaşlar.Sizce nasıl ?

Dinlenme hakkı dediğiniz ara dinlenme ise; çalışma süresinden sayılmaz, yani 45 saate dahil olmaz.

Alıntı musti2307 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

Kurumla görüşüp şöyle bir uygulamaya gitsek peki :
    Hamile personele hamileliğini bildirdiği an hamilelik boyunca 07.15*17.15 olan mesaisi içerisinde toplam 2.5 saat dinlenme hakkını kullanacağına dair bir tebliğde bulunsak ? Bu sayede hem etik olmayan bir şekilde hamile insanı işin %90 oranında düştüğü haftasonunda boşboşuna getirmiş olmayız hemde fazla çalıştırmamış oluruz.Kişilerdende her gün 2.5 saatlik izin hakkını kullandığında imza alınır.Düşün düşün bu geldi aklıma arkadaşlar.Sizce nasıl ?
    İlk iletimde bu noktaya değinip, konuya ilişkin ayrıntıyı bilemediğim için sonuç alamayız demiştim.
    Kurum kabül ederse o yönden sorun yok demektir
    Sorun;günlük fiilen 7.5x5gün=haftalık 37.5 olur ki,bu durum ilgili kurumca sorun olmayacaksa çalıştığı işvereni bağlar,(45-37.5=7.5)
    Ancak bu durum, diğer gebe işcilerinde aynı şekilde çalıştırılmasını gerektirir.

Haftalik 45 saatin altinda calismayi kesinlikle kabul etmeyen bir kurum,
    Yasada belirtilen gunluk surenin uzerinde calismak istemeyen bir hamile isci,

Hamilelerin gunluk calisma suresini 7,5 saatle sinirlayan, ayni zamanda da hamilelik ayrimi yapmadan haftalik caisma suresini 45 saat olarak belirleyen bir yasa varken,

Yapabileceginiz herhangi bir baska sey yok ki normal sartlarda, hamile caisanar icin haftanin 6gunu 7, 5 saat calistirmaktan baska...

Bugüne kadarki uygulamanız da yasaya göre hatalı zaten.
    Konu keremcem tarafından (20.Nisan.2013 Saat 12:05 ) değiştirilmiştir.

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hamilelerin gunluk calisma suresini 7,5 saatle sinirlayan, ayni zamanda da hamilelik ayrimi yapmadan haftalik caisma suresini 45 saat olarak belirleyen bir yasa varken,
    Yapabileceginiz herhangi bir baska sey yok ki normal sartlarda, hamile caisanar icin haftanin 6gunu 7, 5 saat calistirmaktan baska...
    Kurum kabül ederse, işveren yönünden gebe işcilere ilişkin (işci lehine) düzenleme yapılamasının mahsuru varmı?

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sadece hamile bayanın c.tesi günü işe gelip 7,5 saat mesaisini yapması gerekmektedir.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)