cfo-bmi

Like Tree2Beğeni
  • 1 Post By miller57
  • 1 Post By Rietveld

Konu: Yeni Açılan İşyerinde 6111 Teşviki ?

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Yeni Açılan İşyerinde 6111 Teşviki ?

Arkadaşlar yeni bir işyeri açıyoruz.2 kişi çalıştırarak işe başlayacağız.

6111 kanunundan dolayı teşvikten yararlanmak istiyoruz.Ortalama haricinde yaş vs. diğer tüm şartlar sağlanıyor.

Benim sormak istediğin şu.Bildiğiniz üzere yeni açılan bir işyerinde geriye dönük 6 aylık çalışma olmadığı için bir ortalama hesaplaması yapamıyoruz.O yüzden yeni işe başlayan bu kişiler direk yararlanabilir diyor kanunda.Son 6 ayın ortalaması sıfır.Yani işe başlayan bu iki kişi ortalaması 0 ve üstü olan aylarda ilgili teşvikten faydalanabilir.

Merak ettiğim bu iki kişi 24 ay boyunca bu teşvikten yararlanabilecek mi ? Çünkü sürekli bu 2 kişi ile çalışacağımızı varsayarsak 24 ay boyunca her ay ortalamamız 0 ve üstü oluyor.

Hatalıysam düzeltin lütfen.

__Emrah GEDIK__ RSA

Her iki işçi de yeter ki 24 ay boyunca çalışsın. 6111 Teşviğinden biri birinci, diğeri de ortalama sayıya ilave ikinci işçi olarak yararlanırlar.
    Rietveld bunu beğendi.

Banada uygulama olarak doğru geldi.Sonuçta ortalama sıfır oluyor ve bu 2 kişi ortalamaya ilave gelmiş oluyor.Ama emin olmak için sorayım dedim yine.Teşekkürler.
    miller57 bunu beğendi.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Arkadaşlar bu teşvikten faydalanmak için,

2) Mesleki ve teknik eğitim veren orta veya yüksek öğretimi veya Türkiye İş Kurumunca düzenlenen işgücü yetiştirme kurslarını bitirenler için 36 ay süreyle,

denilmiş, benim personelim 2 yıllık meslek yüksek okulu ile 4 yıllık mühendislik bölümünden mezun olmuş.

bu durumda teşvikten yararlanmak mümkün mü ?
    bu teşvikte iş kolu, iş dalları şunlar olacak diye bir durum ile karşılaşmadım böyle bir koşul yok diye biliyorum doğru mudur ?

teşekkür ederim.

6111 den faydalanmak için işçinin 6 ay boyunca işsiz olması gerekiyormuş ? ? ?

bu hesaplamaları kim nasıl yapacak, 6 aylık işsizlik gibi bir husus var mı ?

işe alındıkları tarihten önceki altı aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları
    maddesi var fakat konu hakkında bilgi sahibi bir kişi 6 ay işsiz kalması durumunda uygulanıyor diyor, çık işin içinden.

konu hakkında yardım lütfen.

Alıntı myardimli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    6111 den faydalanmak için işçinin 6 ay boyunca işsiz olması gerekiyormuş ? ? ?

bu hesaplamaları kim nasıl yapacak, 6 aylık işsizlik gibi bir husus var mı ?

işe alındıkları tarihten önceki altı aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları
    maddesi var fakat konu hakkında bilgi sahibi bir kişi 6 ay işsiz kalması durumunda uygulanıyor diyor, çık işin içinden.

konu hakkında yardım lütfen.
    İkiside aynı şey zaten.Orada demek istediği şu.Diyelimki siz yarın bir kişiyi sigortalı olarak işe alacaksınız.Nisan ayından önceki son 6 ay içinde yani 2012/ekim , 2012/kasım , 2012/aralık , 2013/ocak , 2013/şubat ve 2013/mart dönemlerinde bu kişi sigortalı olarak bir işte çalışmamış olması gerekiyor.Eğer bu kişi ocak/2013 döneminde bir yerde sigortalı olarak işe başlayıp sonra çıktıysa bu kişi 6111 sayılı teşvikten yararlanamaz.Sigortasız olarak bir yerde çalışmış olabilir ama bu durumu etkilemez.Sigortalı olarak son 6 ayda çalışmamış olması gerekiyor.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Rietveld, bu dediğin durumda üniversiteden yeni mezun almak daha mantıklı, çünkü ilk defa sigortalı olacak diye bir şey dememişler yada daha önce sigortalı olacaklar ibaresi yok.

Alıntı myardimli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rietveld, bu dediğin durumda üniversiteden yeni mezun almak daha mantıklı, çünkü ilk defa sigortalı olacak diye bir şey dememişler yada daha önce sigortalı olacaklar ibaresi yok.
    Daha önce sigortalı olmuş olması veya ilk kez sigortalı olarak işe başlaması önemli değil.Sadece işe alındığı aydan önceki 6 ay içinde sigortalı olarak bir işte çalışmamış olması gerekiyor.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)