cfo-bmi

Like Tree5Beğeni

Konu: Kendi İşyerinde 4/a Sigortalı Olan İşverenin Durumu

Kendi İşyerinde 4/a Sigortalı Olan İşverenin Durumu

Merhaba Arkadaşlar..

Kızkardeşimin home-ofis tarzında bir işyeri var. 2007 yılında kuruldu. Aynı yıl (2007) içinde sigortaya işyeri bildirgesi verilmiş ve 506 sayılı kanuna göre kendi işyerine sigortalı olarak gösterilmeye başlanmış. Eski muhasebecisi eski kanundaki bir açıklıktan faydalandırmış ve girişi yapılmış.. Bilindiği gibi 5510 sayılı kanun 01.10.2008 de yürürlüğe girmişti.. yeni kanuna görede 4/a lılığı şu zamana kadar devam etti.

2 gün evvel kardeşime Sigorta Müdürlüğünden bir mektup geldi. Sigorta Başmüfettişi, kardeşimin sigortalılık hususu ile ilgili görüşmek istemiş. Daha sonra şifahen yaptığı telefon görüşmeleri neticesinde; kendisinin bir işyeri sahibi olduğu için sigortalılığının emeklilik açısından tespitinin yapılması gerektiğini izah etmiş sigorta müfettişi telefonda.. yani 4/a yada 4/b lililk tespiti yapılacakmış.
    11 haziranda görüşmeye gidilecek..

Bilgisi olan arkadaşlardan bu durumda hangi seçenek ve yolu izlemek gerekir.. Eski muhasebeciye ulaşamadığımdan kendi işyerinde 4/a lı sigortalılık konusunun nasıl olduğunu irdeleyemedim..
    volkanuzun bunu beğendi.

Saygılarımla
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir - Ayfer BALOĞLU

aYFER HANIM,
    yanlış olmuş. İşveren kendi işyerinde sigortalı olamaz. Açık neydi onu da bilmiyorum ama hiçbir muhasebeci gel seni işyerinde sigortalı göstereyim demez şayet korsan değilse. Muhtemelen 4/a sigortalılığı bitecek 4/b'ye geçecek. inşallah işveren primi dahil mahsup edilir de ödenecek prim çıkmaz...
    selamlar

Alıntı burçak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaşlar..

Kızkardeşimin home-ofis tarzında bir işyeri var. 2007 yılında kuruldu. Aynı yıl (2007) içinde sigortaya işyeri bildirgesi verilmiş ve 506 sayılı kanuna göre kendi işyerine sigortalı olarak gösterilmeye başlanmış. Eski muhasebecisi eski kanundaki bir açıklıktan faydalandırmış ve girişi yapılmış.. Bilindiği gibi 5510 sayılı kanun 01.10.2008 de yürürlüğe girmişti.. yeni kanuna görede 4/a lılığı şu zamana kadar devam etti.

2 gün evvel kardeşime Sigorta Müdürlüğünden bir mektup geldi. Sigorta Başmüfettişi, kardeşimin sigortalılık hususu ile ilgili görüşmek istemiş. Daha sonra şifahen yaptığı telefon görüşmeleri neticesinde; kendisinin bir işyeri sahibi olduğu için sigortalılığının emeklilik açısından tespitinin yapılması gerektiğini izah etmiş sigorta müfettişi telefonda.. yani 4/a yada 4/b lililk tespiti yapılacakmış.

Bilgisi olan arkadaşlardan bu durumda hangi seçenek ve yolu izlemek gerekir.. Eski muhasebeciye ulaşamadığımdan kendi işyerinde 4/a lı sigortalılık konusunun nasıl olduğunu irdeleyemedim..
    Kardeşinizin işyeri Şahıs İşletmesi mi (gerçek kişi) sermaye şirketi mi? eğer şahıs işletmesi ise eski 506 sayılı ssk kanunu 16-60 ek genelge hükümlerine uymayacağından dolayı, Müfettiş, Sigortalılık türü (ssk lı) bağ-kurlu olarak tescil edilmesi gerektiği tespitini raporlar. Kurum (SGK) bu gibi durumlarda SİGORTALILIK TÜRÜNDE düzeltme yapıyor, Mahkemeye gitmenizi tavsiye ederim. Eğer sermaye şirketinde (ortağı olduğu) kendini ssk lı yapmışsa ve sigortalılığı kesintiye uğramamışsa (çıkış vs) hem eski 506 s. kanun (16-60 EK GENELGE) hem de 5510 s. kanun nazarında sorun yok.

teşekkür ederim.
    kardeşimin işyeri şahıs firması, gerçek kişi.. Ama nasıl olur böyle tescil edilmiş anlam veremedim.
    Saygılarımla
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir - Ayfer BALOĞLU

Alıntı burçak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaşlar..

Bu ara bende bu tarz konuaları inceliyorum.
    Görüşme sonucu hakkında bilgi paylaşabilir misiniz.
    Tşk.
    SMMM - MBA

Ayfer hanım merhaba..

ben konunuzla ilgili şöyle birşey paylaşmak istedim..

28 Eylül 2008 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan, 5510 Sayılı Kanun Gereğince Sigortalı Sayılanlar, Sayılmayanlar, Sigortalılığın Başlangıcı, Kuruma Bildirilmesi Ve Sona Ermesi Hakkında Tebliğ’in “V- Sigortalılık Hallerinin Çakışması” bölümünün 9.maddesinde aynen şöyle denilmektedir:
    01/10/2008 tarihinden önce 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı oldukları halde, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden bu Kanunun 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendine tabi prim ödemesi olanların sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar devam ettirilir.
    Şu halde, 1 Ekim 2008’den önce kendi işyerlerinden ara verilmeksizin SSK sigortalısı olarak bildirilmeye devam edenler şimdi de bu bildirimlerine devam edebileceklerdir. SSK sigortalılıkları yok sayılanmaz, Bağ-Kur’a geçirilemez...
    Tahsin Kurt, nguroy ve smmm-ankara- bunu beğendi.

Alıntı melis_inceturk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayfer hanım merhaba..

ben konunuzla ilgili şöyle birşey paylaşmak istedim..

28 Eylül 2008 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan, 5510 Sayılı Kanun Gereğince Sigortalı Sayılanlar, Sayılmayanlar, Sigortalılığın Başlangıcı, Kuruma Bildirilmesi Ve Sona Ermesi Hakkında Tebliğ’in “V- Sigortalılık Hallerinin Çakışması” bölümünün 9.maddesinde aynen şöyle denilmektedir:
    “01/10/2008 tarihinden önce 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı oldukları halde, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden bu Kanunun 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendine tabi prim ödemesi olanların sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar devam ettirilir.”
    Şu halde, 1 Ekim 2008’den önce kendi işyerlerinden ara verilmeksizin SSK sigortalısı olarak bildirilmeye devam edenler şimdi de bu bildirimlerine devam edebileceklerdir. SSK sigortalılıkları yok sayılanmaz, Bağ-Kur’a geçirilemez...
    Peki benzer durumda; ortağı olunan şirket üzerinden 1 Ekim 2008’den önceden beridir 4/a sigortalılığı kesintisiz yatırılmaya devam edilmiş, fakat şirketin farklı işyeri sicil nolu şubelerine geçiş yapılmıştır. Bu durumda emeklilik başvurusunda tüm primler 4/a 'ya tabi sayılırmı, şube değişikliği tarihinden itibaren kesinti oldu mu sayılır.

-DAHA ANLAŞILIR SORAYIM

“01/10/2008 tarihinden önce 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı oldukları halde, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden bu Kanunun 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendine tabi prim ödemesi olanların sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar devam ettirilir.” denmektedir. Aynı şirket bünyesindeki farklı şube geçişlerinde "kesinti uğramış" mı kabul edilir, "kesintiye uğramamış" mı kabul edilir.
    Konu mahmutkaya999 tarafından (07.Ocak.2014 Saat 00:03 ) değiştirilmiştir. Sebep: daha anlaşılır olma

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Eğer İşyeri sicil no farklı ise kesintiye uğramış sayılır.. Çünkü çıkış/giriş yapılacak.
    smmm-ankara- bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    nizam üstadım bunu bilmiyordum,ben gün olarak bakıyordum..eminsiniz değilmi ?
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer İşyeri sicil no farklı ise kesintiye uğramış sayılır.. Çünkü çıkış/giriş yapılacak.

SGK nın ne yapacağı belli olmaz. Ancak bana göre öyle . Telefon açmak lazım.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)