cfo-bmi

Like Tree2Beğeni
  • 2 Post By Murat ÖNDER

Konu: Personelin İş Kazası Raporu Alması ?

Personelin İş Kazası Raporu Alması ?

Öncelikle herkese selamlar ,

23/05/2013 tarihinde bir personelimiz temizlik yaparken masanın altında duran pc kasasını ayağına düşümesi sonu baş parmağından yaralanıyor. ( Bu çalışan personelin beyanı ),

23/05/2013 tarihinde yaralanma sonucunda personel kimseye bilgi vermiyor. Çalışmasına devam ediyor.

Ertesi gün hastaneye gidip iş kazası raporu alıyor ve iş yerini arayarak hasta olduğu istirahat aldığını bildiriyor.

İstirahat sonunda personelin raporu getirmesiyle hastalık raporu olmadığını iş kazası raporu aldığını öğreniyoruz.

iş kazasını haber vermediği çalışmaya devam ettiğinden iş kazası tutanağı tutulmadı.

İş kazası bildirim süreleri geçti.

04/06/2013 tarinde işverene kaza hakkında bilgi verdiğini gösteren yazı aldım personelden.

Şimdi burda mağdur olan 3.000 tl yakın para cezası ihtimali yüksek olan bir işveren olarak soruyorum.

Ne yapmam gerekiyor.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Hastaneye giderek rapordaki "İşkazası" tanımını hastalık olarak değiştirtmeyi deneyin.İşçi raporunu alıp gitsin, o gün işe gitmediğini vs, beyan ederek düzelttirmeye çalışsın.
    Aksi takdirde büyük ihtimal, ceza yiyeceksinizdir.
    İşçi en azından rapor parası almasın, çünkü ssk sizden rapor parasını isteyecektir daha sonradan, ayrıca tedavi masraflarını da.

Sayın Zindan a katılmakla birlikte
    o nasıl bir pc kasasıdır ki bir kişiyi sakatlayabiliyor.
    Bilgi paylaştıkça artar, sakladıkça değerlenir. Saklaman gerekeni de Paylaşman gerekeni de iyi bil.

Alıntı Murat ÖNDER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Zindan a katılmakla birlikte
    o nasıl bir pc kasasıdır ki bir kişiyi sakatlayabiliyor.
    Personelin hastanede verdiği beyan bu şekilde yapacağımız bi şey yok işçi ne derse amenna haklıdır yasalarımız bunu söylemekde.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    personelden raporu tutanak ile teslim alıp geç ilettiği için gelecek cezaları ona yansıtabilirsiniz.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Geç ilettiğine dair personelden yazı aldım. Fakat kötü niyetli olduğu için bu ay sonu iş akdini fesh edip çıkarmayı düşünüyorum sanırım iş kazası deilde evini taşırken ayağına birrşeyler düşürmüş onuda iş kazası diye hastaneye bildirmiş.Yani gelecek cezalara personel yetişmeyecek.

Fakat bu durumu sgk ya açıklamak imkansız onlar işçinin beyanlarına göre hareket edecekler.

Benim kanaatim durumu derhal bir dilekçe ile sgk'ya bildirmeniz ve personelin gerçeği yansıtmayan beyan ile işkazası yazdırdığını belirtip işkazası olmadığını kabul ettirmenizdir.

Malum bilgisayar kasasının düşmesi çok zordur. Çünkü birçok kablo ile bağlı olduğundan düşemiyor. Düşse bile ayağa herhangi bir şey yapamaz.
    Bilgi paylaştıkça artar, sakladıkça değerlenir. Saklaman gerekeni de Paylaşman gerekeni de iyi bil.

Alıntı a.kaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle herkese selamlar ,

23/05/2013 tarihinde bir personelimiz temizlik yaparken masanın altında duran pc kasasını ayağına düşümesi sonu baş parmağından yaralanıyor. ( Bu çalışan personelin beyanı ),

23/05/2013 tarihinde yaralanma sonucunda personel kimseye bilgi vermiyor. Çalışmasına devam ediyor.

Ertesi gün hastaneye gidip iş kazası raporu alıyor ve iş yerini arayarak hasta olduğu istirahat aldığını bildiriyor.

İstirahat sonunda personelin raporu getirmesiyle hastalık raporu olmadığını iş kazası raporu aldığını öğreniyoruz.

iş kazasını haber vermediği çalışmaya devam ettiğinden iş kazası tutanağı tutulmadı.

İş kazası bildirim süreleri geçti.

04/06/2013 tarinde işverene kaza hakkında bilgi verdiğini gösteren yazı aldım personelden.

Şimdi burda mağdur olan 3.000 tl yakın para cezası ihtimali yüksek olan bir işveren olarak soruyorum.

Ne yapmam gerekiyor.

Sn A.Kaya : Siz önce öğrendiğiniz tarih olan 04/06/2013'ü baz alarak sgk'ya iş kazasını detaylı şekilde yazarak bildirin sonra sisteme girin. (yazı ile yaparsanız olayın muvazaa olduğunu daha rahat açıklayabilirsiniz)

- eğer raporda kazayı 24/05/2013 olarak başlangıç almış ise işçinin o günün puantaj/imzası yokdur muhtemelen buda elinizi güçlendirir..(işe gelmeden nasıl iş kazası olur?)

saygılarımla.
    Konu BÜLENT EVCİMEN İK UZM. tarafından (06.Haziran.2013 Saat 11:07 ) değiştirilmiştir.

merhabalar, herkese kolay gelsin.
    internetten iş kazası girişi yapamıyorum sistem mi çalışmıyor acaba ben mi beceremiyorum.

merhabalar bende iş kazası girişi yapamıyorum sistem mi çalışmıyor

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)