kamu işçi maaş

Konu: İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı Bulundurma 2014'emi Uzadı ?

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı Bulundurma 2014'emi Uzadı ?

Arkadaşlar haberlerde gördüm şimdi ama işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu 50 kişi altında işçi çalıştıran yerler için 2014'e uzadı diyor.Aradım biraz ama bir tebliğ falan bulamadım.Bir bilginiz var mı ? Tebliğ falan var mı bir yerde ?

__Emrah GEDIK__ RSA

sizin yazınızı okuyunca araştırma yapayım dedi.
    aşağıdaki habere ulaştım. anladığım kadarıyla 1 sene ertelenme durumu varmış. henüz resmi olarak ertelenmemiş.

500 binin üzerinde ‘tehlikeli’ olarak değerlendirilen işyerinde 30 Haziran’dan itibaren iş güvenliği uzman ve hemşire istihdam etme mecburiyeti erteleniyor.

Esnafın tepkisi üzerine hükümet bu zorunluluğu 2014 yılında uygulamaya geçirmeye hazırlanıyor.Hükümet, küçük esnaftan gelen tepkiler üzerine 50’den az çalışanı olan işyerlerine doktor ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma şartının yürürlük tarihini ötelemeye hazırlanıyor. Meclis’e sunulan torba kanun düzenlemesine göre 50’den az çalışanı olan kasap, berber ve kuaför gibi tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işyerleri için 2012 yılı 30 Haziran’da yayımlanan ve uygulamaya geçmesi gereken iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi şartı “kanunun yayımından iki yıl sonra uygulamaya geçer” şeklinde düzeltiliyor. Böylece 50’nin altında çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işyerleri için hekimle uzman çalıştırma şartı 2014 yılına ötelenmiş olacak.

MADDİ DESTEKLER VAR

Kamu kurumlarıyla 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 2014 yılından itibaren zorunlu tutulan doktor ve hekim şartı ise 2016 yılında uygulamaya geçecek. Hükümet yeni düzenlemeyle ‘uygulamada yaşanan sorunların giderilmesini’ amaçlıyor. Yürürlükteki kanun kapsamında kamu hariç 10’dan az çalışanı olan çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için bakanlık maddi destek veriyor. 10’dan az çalışanı bulunan, az tehlikeli sınıftaki işyerlerinin bu destekten yararlanmasına ise Bakanlar Kurulu karar verecek.

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Teşekkürler bilgi için.Daha kesin olarak kanun çıkmadı o zaman.Kısa sürede kesinleşir umarım.

Birkaç işyerimiz başladı hekim çalıştırmaya bunlar ne yapacak peki sözleşmelerini iptal mi edecekler ?
    __Emrah GEDIK__ RSA

çalıştırılmalarında bir sakınca yok nasıl olsa.
    umarım ertelenir...

Bende uzatılacağına dair duyum aldım ve Sosyal Güvenlik Çağrı merkezini aradım ancak uzatıldığına dair bir bilgi olmadığı söylendi.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Merak etmeyin meclisteki bir çorba yasaya tuz misali ekleyiverirler.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)