cfo-bmi

Like Tree6Beğeni

Konu: Apartman Yönetimlerinde İşçilik

ALEVİNMAVİSİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ALEVİNMAVİSİ Guest

Apartman Yönetimlerinde İşçilik

Bir başka soru daha :

Ben apartman yöneticisiyim. Apartmana dışarıdan haftada bir kez gelip temizleyecek ve iki gün çöp dökecek şekilde birini almak istiyoruz.Haftada bir saat sigortalı olarak başlatalım, eğer memnun kalmaz isek çıkartalım istiyoruz. Bunun için neler yapmalıyım ve maliyeti bize ne olur ?Yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar ...

Şimdiden teşekkürler...

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı ALEVİNMAVİSİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir başka soru daha :

Ben apartman yöneticisiyim. Apartmana dışarıdan haftada bir kez gelip temizleyecek ve iki gün çöp dökecek şekilde birini almak istiyoruz.Haftada bir saat sigortalı olarak başlatalım, eğer memnun kalmaz isek çıkartalım istiyoruz. Bunun için neler yapmalıyım ve maliyeti bize ne olur ?Yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar ...

Şimdiden teşekkürler...

Selamlar
    Bahsettiğiniz konu kısmi süreli çalışma kapsamında değerlendirilir.

Eğer iş sözleşmesi saat ücreti karşılığı yapılmış ise o taktirde çalışma kısmi süreli çalışma sayılır ve sigortalının ay içinde çalıştığı toplam süre, günlük olağan çalışma süresi olan 7,5 saate bölünerek, sigortalı için bildirilmesi gereken prim ödeme gün sayısı hesaplanır. Bu şekilde yapılacak hesaplamalarda 7,5 saatin altındaki çalışmalar 1 güne tamamlanır.

Bu durumda,haftada bir saat yapılacak çalışma toplamda 4 saate tekabül edeceğinden ve buda 7,5 saatin altında kalacağından SGK kurumuna yapılacak bildirim de aylık çalışma süresi olarak 1 gün bildirilecek,ayın diğer günleri eksik gün olarak bildirlecektir.Eksik gün bildirimine de kısmi süreli sözleşme eklenecektir.Haliyle kendisine de aylık bazda 1 güne tekabül edecek ücret ödenecektir.

Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

ALEVİNMAVİSİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ALEVİNMAVİSİ Guest
    Teşekkür ederim twolf... ilginize ve bilginize...

Alıntı ALEVİNMAVİSİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim twolf... ilginize ve bilginize...
    Rica ederim.
    Yalnız mevzuatlarla ilgili soruları mümkünse kendi başlığı altında sorabilirsek çok daha iyi olur.Diğer üyelerinde takibi daha kolaylaşır.
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar
    Bahsettiğiniz konu kısmi süreli çalışma kapsamında değerlendirilir.

Eğer iş sözleşmesi saat ücreti karşılığı yapılmış ise o taktirde çalışma kısmi süreli çalışma sayılır ve sigortalının ay içinde çalıştığı toplam süre, günlük olağan çalışma süresi olan 7,5 saate bölünerek, sigortalı için bildirilmesi gereken prim ödeme gün sayısı hesaplanır. Bu şekilde yapılacak hesaplamalarda 7,5 saatin altındaki çalışmalar 1 güne tamamlanır.

Bu durumda,haftada bir saat yapılacak çalışma toplamda 4 saate tekabül edeceğinden ve buda 7,5 saatin altında kalacağından SGK kurumuna yapılacak bildirim de aylık çalışma süresi olarak 1 gün bildirilecek,ayın diğer günleri eksik gün olarak bildirlecektir.Eksik gün bildirimine de kısmi süreli sözleşme eklenecektir.Haliyle kendisine de aylık bazda 1 güne tekabül edecek ücret ödenecektir.

Saygılar
    Sayın twolf,

Konunun mevzuatı burası değil ama burada açılmış ben olsaydım gelir tevkifatı uygulardım.

İyi Günler.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın twolf,

Konunun mevzuatı burası değil ama burada açılmış ben olsaydım gelir tevkifatı uygulardım.

İyi Günler.
    Sevgili Demiral selamlar
    Tam olarak anlayamadım.Gelir Tevkifatından kastınız gider pusulası düzenlemek mi?Biraz daha açsanız!

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Evet Sayın twolf (stopajlı işlem gider pusulası düzenlerdim ben olsaydım)

İyi Günler.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Her ne kadar tercih sebebi gibi görünsede bana göre gerekli olan sgk uygulamasıdır.Çünkü yapılan işlem mütemadiyen ve aynı kişi ile yapılan işlemdir.(sorudan öyle anlıyorum) Bugün ben giderim haftaya siz gidersiniz şeklinde olsa gider pusulası mantıklı gelebilir.Fakat aynı kişinin periyodik aralıklarla aynı işi yapacak olması bana göre kısmide olsa süreklilik arzeder.Ben,sgk'ya bildirim taraftarıyım..
    Saygılar
    şeref aydemir ve a.makineci bunu beğendi.

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    şeref aydemir bunu beğendi.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    EK:
    İş (işci-işveren )ilişkisi yönünden;
    Kapıcıların özel çalışma koşulları hk.İş Kanunu madde:110
    + Kapıcıların hizmetlerinin kapsam ve niteliği ile çalışma süresi,hafta tatili,ulusal bayram ve genel tatil günleri,yıllık ücretli izin hakları ve kapıcı konutlarına ilişkin usul ve esasları düzenleyen ilgili yönetmelik mevcuttur

Diğer tarafdan apartmanda işveren kat malikleri-yönetim ,kanun nezdinde işveren temsilcisi yönetici dir ,diyebiliriz.
    Konu şeref aydemir tarafından (05.Temmuz.2013 Saat 18:17 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)