cfo-bmi

Like Tree14Beğeni

Konu: 3600 Günü Doldurup Kıdem Tazminatı Almak

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2012
    Mesajlar
    20

    3600 Günü Doldurup Kıdem Tazminatı Almak

    Arkadaşlar Merhaba,

    Benim SGK başlangıcım 1998.
    15 yıl ve 3600 prim ödeme şartlarına sahibim.
    son iş yerinde de 4 yıldır çalışıyorum. kıdem tazminatımı alıp ayrılmak istiyorum.
    Bu durumda ihbar sürelerine uymam gerekiyor mu?
    Tekrar sigortalı işe girip çalışmamda sıkıntı olur mu ?

    Lütfen bilgilerinizi paylaşır mısınız ?


  2. #2
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.711
    a-Bu durumda işcinin ihbar süresine uyma zorunluluğu yoktur
    b-Konu çok tartışıldı inceleyebilirsiniz,aralıksız çalışamazsınız

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Nisan.2012
    Mesajlar
    347
    Sgk geçenler bir genelde yayınladı.
    Artık Kıdem tazminatı yazısı için başvuran sigortalılarda işten ayrılma şartı aranmayacaktır. Gerekli şartlar mevcutsa yazınızı alabileceksiniz.
    Buradan çıkaracağımız sonuç devamında çalışmanızda bir sıkıntı yoktur.
    FADİMEX bunu beğendi.

  4. #4
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.761
    Selamlar
    Tabiki konuya çok net bir cevap vermek çok zor.Özellikle son sorunuza..
    Öncelikle şunu söylemek lazım.İşyerinden ayrılmadan evvel kesinlikle sgk kurumundan 15 yıl ve 3600 günü doldurarak kıdem tazminatı almaya hak kazandığınızı gösteren bir yazı almanız lazım.Yani ayrılmadan evvel bu yazı elinizde olmalı.Gerçi bu konuda da kesin bir cevap vermek çok zor.Nitekim geçmiş yıllarda bir firmamda çıkan bir işçi,çıktıktan sonra yazıyı almış ve firmaya vermişti.Dava konusu yapılmış ve firma aleyhinde karar verilmişti.Yani ayrıldıktan sonra da bu yazının alınması yine tazminatın ödenmesini engellememiştir.Bu birinci husus.
    Eğer gerekli şartları taşımanız halinde,son işyerindeki 4 yıllık çalışmanıza karşılık kıdem tazminatını alabilirsiniz.
    İhbar sürelerine bana göre uymanız gerekmektedir.Bu ayrı bir konudur.İşten ayrılma sebebiniz emeklilik ise böyle bir süreye uyulmaz.Fakat başka nedenlerle ayrılacaksanız bana göre ihbar süresine uymalısınız.İhbar sürelerine uyulmakzısın işten ayrıldığınız taktirde,sizde tazminat ödemeye maruz kalabilirsiniz. (Burada mahsuplaşma olabilir tabiki)
    Son sorunuz ise asıl can alıcı nokta bana göre..
    Burada aranan asıl kriter,kıdem tazminatını alıp giderken gerçek niyetiniz yani amacınızın ne olduğudur.Amacınız başka bir işyerine girmek ise kıdem tazminatı hakkınız değil.Çeşitli Yargıtay kararlarında bu şekilde ödenen tazminatların itiraz üzerine geri ödendiğine rastlanılmaktadır.
    Örnek Yargı Kararı:
    Yargıtay 9’uncu Hukuk Dairesi Esas: 2006/2716, Karar: 2006/8549, Tarih: 04.04.2006

    ÖZET: 506 Sayılı Kanun’un 60. maddesinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya yine aynı kanunun geçici 81. maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle işçilerin kıdem tazminatına hak kazanabileceği hükme bağlanmıştır. Düzenlemenin amacı, pirim ödeme ve sigortalılık süresi yönünden emeklilik hakkını kazanmış olsa da diğer bir ölçüt olan emeklilik yaşını beklemek zorunda olan işçilerin, bundan böyle çalışma olmaksızın işyerinden ayrılmaları halinde kıdem tazminatı alabilmelerini sağlamaktır. Şüphesiz işçinin bu ayrılmasından sonra yeniden çalışması gündeme gelebilir ve Anayasal temeli olan çalışma hakkının ortadan kaldırılması beklenmemelidir. Bu itibarla işçinin ilk ayrıldığı anda iradesinin tespiti önem kazanmaktadır. (506 s. SSK. m. 60, geçici madde 81) (1475 s. İş K. m. 14)


    Fakat tabiki bu,şu demek değildir.Kıdem tazminatını alan başka bir işyerine girip çalışamaz mı? Tabiki çalışır.Fakat usulen aradan makul bir sürenin geçmesi beklenir.Bu makul sürenin ne kadar olduğu belli değildir.Genelde 3-5 ay gibi bir süre makul süre kabul edilebilir.

    Bilgilerimiz şu an için bu yönde..
    Saygılar
    FADİMEX ve sedat2241 bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2012
    Mesajlar
    20
    Haklısınız okudum bende. Ancak benim sıkıntım, şu anki iş yerimden tazminatımı alıp ayrılmak.
    Tekrar başka yerde normal emeklilik şartlarımı dolduruncaya kadar çalışmak istiyorum.
    Bu noktada takıldım.

  6. #6
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.761
    Hemen ayrılır ayrılmaz başka bir işyerinde SGK'nız başlarsa, işverenin itirazı halinde ödenen tazminat geri alınabilir.Genelde uzman ve yorumcularda bu konuya dikkat edilmesi gerektiği konusunda birleşmişlerdir.
    FADİMEX bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ocak.2012
    Mesajlar
    20
    ilginiz ve yorumlarınız için çok teşekkürler...

  8. #8
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.761
    Rica ederim.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  9. #9
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.718
    Geçenlerde bir yargıtay kararı eklenmişti bu konuyla ilgili,
    o kararda ise, çalışanın yasayla kazandığı bir hak olduğundan bahisle, 3 gün sonra bir başka yerde çalışmaya başlamasının , yaş dışındaki şartları tamamlayıp kıdem tazminatı alarak ayrılanın bu hakkını kaybetmesine neden olmayacağına dair.

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Nisan.2012
    Mesajlar
    347
    Alıntı prisoner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sgk geçenler bir genelde yayınladı.
    Artık Kıdem tazminatı yazısı için başvuran sigortalılarda işten ayrılma şartı aranmayacaktır. Gerekli şartlar mevcutsa yazınızı alabileceksiniz.
    Buradan çıkaracağımız sonuç devamında çalışmanızda bir sıkıntı yoktur.

    Eğer sgk işten çıkış şartı aramıyorsa kesin olan tazminat aldıktan sonra çalışmakta bir sıkıntı yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. 15 Yıl 3600 Prim Günü Ve Kıdem Tazminatı
    Konu Sahibi merihs12 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 07.Temmuz.2015, 18:46
  2. 15 Yıl 3600 Günü Almak İçin İşçim İstifa Etti
    Konu Sahibi Murat80 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 101
    Son Mesaj : 25.Temmuz.2013, 09:16
  3. 3600 prim günü Kıdem tazminatı alma
    Konu Sahibi starmetin Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 21.Mayıs.2012, 12:20
  4. Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Mayıs.2012, 17:56
  5. Emeklilik İçin Günü Doldurup Yaşın Beklenmesi Hk.
    Konu Sahibi SonerK Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 13.Şubat.2007, 10:14

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36