kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni

Konu: Kıdem Tazminatı

Kıdem Tazminatı

Arkadaşlar 2005 yılından bu yana bir arkadaşımla beraber aynı işyerinde çalışıyoruz. İkimizinde 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim gün sayısı var. Arkadaşımla beraber bu işyerinden ayrılmayı düşünüyoruz. Kıdem tazminatımızı almak için ne yapmalıyız? SGK dan tazminat alabilir yazısını posta yoluylamı göndermek lazım yoksa işverene eldenmi vermemiz lazım? Bu işlemden sonra belli bir süre (15 gün 1 ay vs.) işverenin bizi çalıştırma hakkı varmı? Ayrıca bu kağıt işverene gitmeden önce işverene haber vermemiz gerekirmi? Biz bu belgeyi göndermeden önce işverene kıdem tazminatı alabilir belgesini iş yerine gönderip işten ayrılacağız dediğimizde işveren hakkımızda tutanak yazıp diğer işçilere imzalatır ve bizi işten çıkardığını söylerse (bu işveren 1 kuruş vermemek için elinden geleni yapacak biri, o yüzden bu olasılığıda düşünmek lazım) bizim tazminat hakkımız yanarmı?

Bu işlemleri hangi sırayla ve nasıl yapmalıyız ki tazminatımızı alıp çıkabilelim.

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    İlk olarak şunu söyleyim istifa ederek işyerinden ayrılırsanız hiçbir şekilde tazminat talep edemezsiniz.Tazminat alabilmeniz için ya işverenin sizi işten çıkartması lazım ya da emekli olmaya hak kazanıp emeklilik sebebiyle işten ayrılmanız lazım.15 yıl sigortalılık ve 3600 prim günü var dediğinize göre emekli olmak istiyorsunuz ve bu sebeple işten ayrılacaksınız.Eğer durum buysa kıdem tazminatı alabilirsiniz.Bunun için ilk yapmanız gereken en yakın SGK'ya gidip emekli olma şartlarınızın tamamlanıp tamamlanmadığını tespit ettirmelisiniz.Eğer şartlar sağlandıysa kıdem tazminatı alabilir kağıdı alıp bunu işverene vermelisiniz.Daha sonra işveren bu kağıda istinaden emeklilik olarak çıkışınızı verip kıdem tazminatını ödemek zorundadır.Kıdem tazminatınıda size ödemesi için en fazla 1 ay süresi var işverenin eğer yanlış kalmadıysa aklımda.

Burada dikkat edilmesi gereken ilk önce kuruma gidip yazının alınması daha sonra işverene çıkış için bu yazı ile müracaat edilmesidir.Elden vermeniz daha doğru olur.İşlemlerde daha hızlı yapılır.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Peki ben bu belgeyi elden verirsem ve işveren bu belgeyi yırtar ve almadığını iddia edip hakkımızda tutanak tutup işten atabilirmi? Bu belgenin noter yolu ile gönderilmesi gerekirmi? İşveren istemesi durumunda belli bir süre daha çalışmak zorundamıyımız?

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bir süre daha çalışma zorunluluğunuz yok,
    böyle bir korkunuz varsa, belgeyi de ekleyerek sözleşmenizi ilgili kanun hükümlerine göre feshettiğinizi noter ihbarıyla bildirmeniz daha doğru olur.

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    SGK size şu tarihten itibaren emekliliğe hak kazandığız dediği takdirde hiçbir şekilde çalışma zorunluluğunuz yok.Eğer "keremcem" arkadaşımında dediği gibi o şekilde bir korkunuz varsa noter yolu ile evrakları göndermeniz daha sağlıklı olacaktır.
    __Emrah GEDIK__ RSA

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sn.üyelerin de işaret ettiği gibi ,işverenden endişeleriniz var ise işe gitmeden noter kanalını kullanarak bu işlemi başlatabilirsiniz.Sanmıyorum ama yinede sorun çıkarırlar ise bu girişiminiz ile açacağınız dava da,sözleşmenin anılan sebebden dolayı tarafınızdan feshedilmiş olduğu( zorlanmadan ve mahkeme fazladan detaylı araştırma yapmadan) kanıtlanacak, dolayısıyle dava lehinize sonuçlanacaktır.

Cevaplarınız için teşekkürler. ! hafta önce sgk dan emeklilik yazısını alıp işverene elden verdim. Sorun çıkarmadan işten ayrıldım, tazminat konusunda birşey söylemedi o anda. İşyerini bugün aradım tazminatı ne zaman alacağımı sordum, işveren bana kağıtları muhasebeciye verdiğini ve işlemler tamamlandığında muhasebecinin beni arayacağını söyledi. Tanıdık bir arkadaşımın çalıştığı yerdeki muhasebeci demişki fazla bekletmeden dava açıp tazminatınızı isteyin, zira işveren işyerini başka birine devredebilir veya farklı bir yolla bu tazmintı ödemeyebilirmiş! Böyle birşey mümkünmüdür? Vede eğerki tazminatı alırsam bunu nasıl kendim hesaplarım. Bildiğim kadarıyla her yıl için 1 brüt maaş veriliyor fakat ben asgari ücret üstünde alıyordum ama zannedersem asgari ücret üzerinden gösteriliyordu. Bunu sgk hizmet dökümünde kazanç sekmesindeki ücret üzerinden hesaplayarak bulabilirmiyiz? veya başka nasıl hesaplarız? elimde maaş bordrosu yok.
    keremcem bunu beğendi.

Tanıdık bir arkadaşımın çalıştığı yerdeki muhasebeci demişki fazla bekletmeden dava açıp tazminatınızı isteyin, zira işveren işyerini başka birine devredebilir veya farklı bir yolla bu tazmintı ödemeyebilirmiş!
    Ödemek istemeyen işveren için farklı bir sürü seçenek te bulabilmek mümkün elbette, ama salt 1 kişinin kıdem tazminatını ödememek için de işyerinin devrine kalkışılabileceğini söylemek abesle iştigal olur.

Kıdem tazminatınızın aldığınız gerçek ücretiniz üzerinden hesaplanması ödenmesi gerekir ama kuruma bildirilen ücret düşükse, muhtemelen ödemeyi de o rakam üzerinden yapacaklardır. Bu durumda imzalayacağınız ibra belgesine fazlaya dair haklarımı saklı tuutyorum şeklinde bir not düşüp, farkı talep edersiniz, ödenmezse iş mahkemesinde kıdem tazminatı farkları için dava açmanız ve gerçek ücretinizin kurumlara bildirilenden daha yüksek olduğunu ıspatlamanız gerekir.

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ödemek istemeyen işveren için farklı bir sürü seçenek te bulabilmek mümkün elbette, ama salt 1 kişinin kıdem tazminatını ödememek için de işyerinin devrine kalkışılabileceğini söylemek abesle iştigal olur.
    İki kişi aynı anda bırakınca (8 yıl) biraz fazla gelmiş olabilir işverene. Zaten işten ayrılınca "bilmiyorum belki işyerini kapatırım, belki eleman alırım, belki farklı bir iş yaparım" gibi şeyler söyledi o yuzden sordum. İşyerini devir veya kapatma işleminde işyeri borçları devir edilen kişiye geçmezmi? yada kapatırsa yinede bu borçları ödemesi gerekmiyormu?

Devirde devralan sorumlu olur, çünkü işvereniniz çalıştığınız X firmasının sahibi Ahmet mehmet bey değil X firmasıdır.
    Kapatırsa, alabileceğiniz bir firma olmadığı için, korkarım alamazsınız.
    Rietveld bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)