kamu işçi maaş

Like Tree5Beğeni

Konu: SGK 1 Eylül Değişikliği Hakkında

SGK 1 Eylül Değişikliği Hakkında

Merhabalar.
    Bilindiği üzere " 01.09.2013 tarihinde itibaren geçerli olmak üzere 5510 sayılı kanunun 81.maddesi “Kısa vadeli sigorta kolları prim oranı, sigortalının prime esas kazancının %2’sidir. Bu primin tamamını işveren öder. Bu oranı %1,5 oranına düşürmeye ya da %2,5 oranına artırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir.” şeklinde değiştirilmiştir.

01.09.2013 den itibaren geçerli ise 8.ayın primlerini onaylarken bu oranın değişmemesi gerekmez mi? 9. ay primlerinden itibaren geçerli olması gerekmez mi? Şu an 8.aya ait bir büro primi onaylamak istiyorum bu oran %2 olarak çıkıyor.

Olgun insan güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen kişidir.

Merhabalar, bende aynı tereddüt içindeyim. Bordro yapıyorum bugün ama kararsız kaldım. Bana kalırsa kanun 1 eylül itibariyle geçerli olacak ise Ağustos ayı bordrolarında oranların sabitlenmemesi gerekir, ancak mali müşavir olan arkadaşım ağustos ayında geçerli olacağını savunuyor.

alo 170 den bilgi almak yada bi iki daha beklemek gerekir. 1 eylülden geçerli olacak deniyorsa ağustosa ait bir prime uygulanması mantıksız. tehlike derecesi yüksek olanlara avantaj sağlıyor gibi görünsede bi o kadarda diğerlerine dezavantaj sağlıyor.
    Olgun insan güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen kişidir.

170 i aradım. bize iletilen bilgi ağustos ayı primlerinden itibaren geçerli olacak şeklinde dediler. uzun lafın kısası SAÇ-MA-LIK. madem tebliğde neden belirtmiyorsunuz ağustos primlerinden itibaren geçerli olacak diye.

bende aradım, bana da aynı cevap verildi

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Arkadaşlar,

Prim oranları Ağustos ayını da etkilemek üzere birçok mükellefin SGK hesabında değişti. Yasanın 1.9.2013 tarihinden itibaren geçerlidir şartı 1.9.2013 tarihinden itibaren ödenecek ücretler için değil, 1.9.2013 tarihinden itibaren tahsil edilecek primler için olarak uygulandığı anlaşılıyor. Bu yüzden çok fazla tereddüt yaşamayın.

Kaldıki işveren hissesine ait olan bu düzenleme ücret bordrolarınızı etkilemez. İşveren hissesi tahakkukunu etkiler, aldığınız SGK tahakkuk fişi kayıtlarınızdan farklıysa aradaki fark kadar "Ters Kayıt" ile düzeltme yapabilirsiniz, açıklamasını ise 5510 sayılı yasa uygulaması nedeniyle yazarsınız.

Saygılar,
    Kevork

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Arkadaşlar,

Prim oranları Ağustos ayını da etkilemek üzere birçok mükellefin SGK hesabında değişti. Yasanın 1.9.2013 tarihinden itibaren geçerlidir şartı 1.9.2013 tarihinden itibaren ödenecek ücretler için değil, 1.9.2013 tarihinden itibaren tahsil edilecek primler için olarak uygulandığı anlaşılıyor. Bu yüzden çok fazla tereddüt yaşamayın.

Kaldıki işveren hissesine ait olan bu düzenleme ücret bordrolarınızı etkilemez. İşveren hissesi tahakkukunu etkiler, aldığınız SGK tahakkuk fişi kayıtlarınızdan farklıysa aradaki fark kadar "Ters Kayıt" ile düzeltme yapabilirsiniz, açıklamasını ise 5510 sayılı yasa uygulaması nedeniyle yazarsınız.

Saygılar,
    Kevork
    Sayın ksimkesyan;
    Burada mesele kayıt sıkıntısı veya bordroya etkisi değil. eğer bir yasada açık şekilde dönem belirtmiyorsa ve ben ağustosa ait işlem yapıyorsam ağustos şartlarına göre yapmam gerekir.

Asgari ücret 01.01.2014 den itibaren geçerli olmak üzere arttırıldığında, ben 2013/Aralık bordromu 2014 /Ocak'ta buna göre mi düzenliyorum? Buda aynı mantık ozaman.

Bu arada çok ince bir not daha
    bağkur prim borcu sorgularken şu an sistemde bu ay sonu ödenmesi gereken ağustos primi 342 görünürken ekim sonu ödenmesi gereken eylül primi 352 görünmekte. ortada büyük bir yanlış olduğu bariz şekilde görünmektedir.

Oran değişikliği Eylül bildirgesinde mi yapılacak?

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın prof67,

Sizi biraz kızgın gördüm galiba. Uygulamada 1.9.2013 ile ilgili söylemek istediklerini tam anlatamamışlar görünen. Başka yazılarımda üzerinde en çok durduğum şey. Yasa didaktiğinin çok bozuk olması. Bu yüzden bu tür ayrıntılara çok takılmayın derim.

Saygılar,
    Kevork

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın prof67,

Sizi biraz kızgın gördüm galiba. Uygulamada 1.9.2013 ile ilgili söylemek istediklerini tam anlatamamışlar görünen. Başka yazılarımda üzerinde en çok durduğum şey. Yasa didaktiğinin çok bozuk olması. Bu yüzden bu tür ayrıntılara çok takılmayın derim.

Saygılar,
    Kevork
    Kızgınlık var tabi çünkü bu yasa yazıcılar bu devirde bile hala tereddüt bırakacak şekilde yazmaya devam ediyolar o yüzden kızmamak elde değil.
    Bağkur primlerinin ağustos zamsız eylül zamlı olması hakkında bir görüşünüz varmı acaba?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)