kamu işçi maaş

Like Tree6Beğeni

Konu: Tazminat Hakkı

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Tazminat Hakkı

15 yıl 3600 dolduran bir işçi vardı..

işyerinden ben ayrılıyorum diyerek çıktı....dünden beri yok ...işe gelmiyor...

şimdi atıyorum; bir hafta sonra,on gün sonra sgk dan yazıyı alıp gelirse ben emekliliğe hak ettim benim tazminatımı verin derse..

verilmeli ?

çünkü çıkarken bunla ilgili birşey demedi..ben pazartesi gelmiyeceğim dedi ?

Ne Mutlu Türküm Diyene!

170 ile görüştüm,

işten çıktıktan sonra getireceği yazının, bir hükmü yoktur diyorlar..
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

ben sizin yerinizde olsam çıkan işçiyle telefonda bir görüşürüm.
    sgk dan aldığı yazıyı noter kanalıylada göndermiş olabilir.
    eğer öyle gönderdiyse henüz elinize geçmemiş olabilir...

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı aşkınbulduk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    a.15 yıl 3600 dolduran bir işçi vardı............................olabilir(bizde de var)

b.işyerinden ben ayrılıyorum diyerek çıktı....................kendi iradesiyle istifa yada başka bir gerekçe sunmadı,söylemedi (ise ki demedi diyorsunuz ,bu takdirde bu durumun da mahallinde, tutanak altına alınması uygun olacaktır.)
    c.dünden beri yok ...işe gelmiyor..............................."b"dikkate alınarak,(almaya da bilirsiniz)AMA M.25/II-g bendine göre işleme başlamanız uygun olacaktır.

şimdi atıyorum; bir hafta sonra,on gün sonra sgk dan yazıyı alıp gelirse ben emekliliğe hak ettim benim tazminatımı verin derse........................................şimdi hemen fesih yoluna gitmeyiniz,izinde almadığına göre devamsızlık nedenini araştırarak,sonuca göre işlem yapınız.

Burada dikkat çeken nokta"işyerinden ben ayrılıyorum"ifadesidir

çünkü çıkarken bunla ilgili birşey demedi..ben pazartesi gelmiyeceğim dedi ?...........................tamam bu durum ile ilgili birşey söylemedi ise ihtimaller;
    1.yaş dışında 15 yıl sgortalılık süresi ve 3600 gün sayısı durumu ile ilgili kendi yükümlülüğünü bilmiyor olabilir
    2.yada bir gerekçesi var."işyerinden ben ayrılıyorum"demekle " x veya z sebeb(ler)den dolayı ayrılıyorum"demek istiyor da olabilir mi,olabilir!..(bilmiyoruz)

Sonuç:devamsızlık nedeninin araştırılması safhasında, işcinin beyanları sanırım olayımıza ışık tutacaktır.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bu kadar kötü niyet aramak da niye. İşçi emekliliği hak etmiş. Belli ki bilgisizlik yüzünden bazı usul hataları yapmış. Yani şimdi hep birlikte adamın emeklilik hakkını elinden mi alalım.
    Yokmu telefonu işçinin ararsın noluyor arkadaş gel bi konuşalım dersin olur biter.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

nizam üsatdım ve sn.aydemir,danışma hattının dediğine yorumunuz nedir ? ( yukardaki yorumlarınız için sağolun )
    işçi işten çıkmadan getirecek diyor yazıyor.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Eh tabi yazı alacak öyle gelecek işyerine. Dilekçe verecek işleme konacak.
    aşkınbulduk bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Aşkın kardeşim Selamlar
    Öncelikle 170 hattının verdiği bilgi bana göre hatalıdır.Nitekim geçmiş yıllarda aynı olay bir mükellefimin başına geldi.(forumda da yeri geldiğinde bahsediyorum) İşçi istifa etmiş ve çıkışı verildikten 10 gün sonra bahsedilen yazıyı getirmiş ve tazminatını istemişti.Firma ödememiş ve işçide çalışma bakanlığına şikayette bulunmuştu.Belgelerimiz incelenmiş ve firmamız (başka nedenlerden dolayı) haklı bulunmuştu.Daha sonra işçi,bir üst kurula daha şikayet etmiş ve yaklaşık 1 yıl sonra mahkeme,tazminat ödenmesi gerektiği kararını vermişti.Sonunda da tazminat ödendi.Yani diyeceğim odur ki,işten çıkıştan sonra getirilen yazılarda tazminatı ödememek pek mümkün görünmüyor.
    Diğer hususta da Nizam üstadımızın söylediğine de katılıyorum.Nihayetinde işçi tarafından kazanılmış bir hak var.İşten ayrılış usulüne uyulmaması hakkında sizde işlem yapabilirsiniz o ayrı..Fakat bana göre bu olay ayrı, tazminat isteme olayı ayrıdır.Sizde tahmin ediyorum en iyi ihtimalle,işçinin ihbar öneline uymaksızın işten ayrıldığını ve işyerini mağdur ettiğine dair gerekirse karşı dava açarsınız.Şöyle bir işlem bir ihtimal yapılabilir.Eğer olay henüz dava aşamasına taşınmamışsa ve sizde çıkışı henüz bildirmemişseniz; işçiye noterden işe davet yazısı gönderin ve geçerli bir mazeret bildirilmemesi halinde sözleşmenin tek taraflı fesh edileceğini bildirin.Bir süre bekleyin. Sonra çıkışını verin.İhbar tazminatını hesaplayın.Ona ödeyeceğiniz tazminattan mahsup edin.
    Emin olmamakla birlikte bu varyasyonda bir ihtimal yapılabilir.Sonuçta işçiye bu tazminat büyük ihtimalle ödenecektir.En azından rakamı düşürebilmek için tüm yollar denenebilir.
    Bu arada taşınma işlemim bitti.Yeni adreste faliyete başladım.En kısa zamanda görüşmek dileğiyle..
    Saygılar
    aşkınbulduk ve keremcem bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Aşkın Bulduk,

Bu konuyla ilgili yakın tarihte çok uzun yazışmalar yapıldı zaten forumda. O başlığa bir göz atın, bir hayli bilgi var. Ancak bir gerçek var bir işçi bir yerden ayrılıyorsa bunu yazılı olarak varsa gerekçesiyle beyan eder. Bunu artık ülkede sağır sultan dahi duydu biliyor.

Saygılar,
    Kevork

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Aşkın Bulduk,

Bu konuyla ilgili yakın tarihte çok uzun yazışmalar yapıldı zaten forumda. O başlığa bir göz atın, bir hayli bilgi var. Ancak bir gerçek var bir işçi bir yerden ayrılıyorsa bunu yazılı olarak varsa gerekçesiyle beyan eder. Bunu artık ülkede sağır sultan dahi duydu biliyor.

Saygılar,
    Kevork
    Sevgili Kevork,doğru söylüyorsunuz da malum insanoğlu nankördür.Sıkıştığında "hadi ya benim niye haberim yok vallahi bilmiyordum" yalanına çok rastlanır.
    ksimkesyan bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)