kamu işçi maaş

Konu: İşten Çıkış İçin

Question İşten Çıkış İçin

Arkadaşlar 06.09.2013'te işe girdim 10.10.2013 'te işten Çıkacaktım fakat daha önceden haber vermemiştim. 10.10 ' da işten çıktığımı söyledim eğer ki şu an çıkartırsak 15 günlük maaşını keseriz dediler, bende bunu istemedim. 15 gün sonra çıkmam gerekiyor , araya kurban bayramı tatili giriyor tatil den sonra ki hafta çıkabilir miyim ?

işten çıkacağını söylediysen 26.10.2013 te çıkabilirsin...eğer işverenden sıkıntı çıkacaksa işten çıkacağını kağıt ortamında yazılı olarak bildirse idin daha sağlıklı olurdu..

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sizin 2 haftalık ihbar süreniz var.Yani işten çıkacağınızı 2 hafta önceden bildirmeniz gerekiyor.Üstteki arkadaşında dediği gibi bunu yazılı olarak yapmanız daha iyi olur.Bildirimi yaptıktan sonra 14 gün sayıp işten çıkabilirsiniz.İş günü olarak değil direk 14 gün sayın.Bayram falan dahil yani.Bugün bildirirseniz 24.10.2013 günüde çalışıp işi bırakabilirsiniz.25 Ekimde işe gitmeyeceksiniz yani.
    __Emrah GEDIK__ RSA

şu an yazılı veya sözlü bi kağıt versem 26.10.2013 'te işten çıkabilir miyim ? bana bayramda tatil yaptığım için telafi etmem gerektiğini söylediler. benim bildiğim bayram tatili resmi tatil olduğu için hiç bir sorun olmaz

eğer işveren sorun çıkartacaksa bildirimini yazılı olarak yap..durumu garantiye al..bayramda tatil olduğu için işçi çalışmadan çalıştı kabul görüp ücretini alır..yani sen dilekçeni verdikten 2 hafta sonra çıkabilirsin..bayram sorun olmaz...

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı mertekinci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar 06.09.2013'te işe girdim 10.10.2013 'te işten Çıkacaktım fakat daha önceden haber vermemiştim. 10.10 ' da işten çıktığımı söyledim eğer ki şu an çıkartırsak 15 günlük maaşını keseriz dediler, bende bunu istemedim. 15 gün sonra çıkmam gerekiyor , araya kurban bayramı tatili giriyor tatil den sonra ki hafta çıkabilir miyim ?
    Sn.üyelerin görüşlerine katılıyorum.

a-"şu an çıkartırsak değil","siz şu an/bugün ayrılırsanız"(yani istifa ederseniz)işverenin talep etmesi halinde(ki ediyor)bu süreye uyacak/çalışacaksınız.Uymaz/çalışmazsanız,bildirim süresine uymayan taraf olarak, 2 haftalık(yani 14 günlük)süreye ilişkin ücret tutarını işverene ödemek durumunda kalacaksınız.
    b-bu süre içinde çalışmanız halinde,işveren işciye ücret kesintisi yapmadan,iş süreleri içinde 2 saat yeni iş arama izini verecek(talep ediniz)
    c.bu olayda cevabı verilmesi gereken soru;diyelim işcinin ödeyeceği bu süreye ilişkin ücretin,işveren tarafından işcinin ücretinden(maaşından)kesilip/kesilemiyeceğidir ki,cevaben işcinin usülsüz bu durumu karşısında doğan işveren alacağı(yani sözkonusu süreye ilişkin ücret)işcinin rızası yada yargı kararı olmaksızın ücretinden kesilmemeli,başka bir ifadeyle takas edilmemeli.
    d.diğer tarafdan,17 nci madde de,bayram ve genel tatil günlerinin,bildirim süresine ilave edilip/edilmeyeceği konusunda düzenleme bulunmamaktadır.Bahsekonu süreler iş günü olarak değil, takvim günü olarak değerlendirildiğinden,bayram ve genel tatil günlerinin bildirim süresi içinde görülmesi/değerlendirilmesi gerekir.

d maddesi'ne uyuyor gibi benim durumum şu an biraz açar mısınız bu maddeyi rica etsem ?

Alıntı mertekinci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    d maddesi'ne uyuyor gibi benim durumum şu an biraz açar mısınız bu maddeyi rica etsem ?
    Alıntı Rietveld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bildirimi yaptıktan sonra 14 gün sayıp işten çıkabilirsiniz.İş günü olarak değil direk 14 gün sayın.Bayram falan dahil yani.Bugün bildirirseniz 24.10.2013 günüde çalışıp işi bırakabilirsiniz.25 Ekimde işe gitmeyeceksiniz yani.
    Bugün itibariyle ise 24.10.2013 tarih ve gün mesai bitimi,bu süre sona ermiş olacak.

benim bir sorum olacak şimdi. ben 10.10 da söyledim dolayısıyla 24.10.2013 ten sonra gelmemem gerekiyor bu ayın maaşı ile 15 günlük maaşımı almam gerekiyor bunu söylediğim zaman bana araya bayram tatili girdiği için 10 günü telafi etmem söylenirse haklı olabilirler mi ? eğer haklı değillerse benim hangi maddeyi öne sürmem ve ne demem gerekir ?

Siz bu ay tam çalışmış iseniz 24 günlük ücretinizi zaten alacaksınız,bu noktada sorun yok,kısmi sorun olabilecek nokta ve genel izahatı şöyledir:
    a.14.10 öncesi konumuz dışındadır
    b.K.bayramı tatili 14.10/Pazartesi günü saat 13 de başlar 18.10/cuma saat 24 de sona erer,süre 4.5 gündür.
    c.Buna göre,ay ın 14 ü yarım gün(bu yarım gün) tatil edilirse ve 19.10 cumartesi bu işyerinde hafta tatili günü değil (yani iş günü)olup tatil edilecek ise sözkonusu bu tatil günlerine istinaden daha sonra işveren (isterse tabi ama sizin işverenliğiniz istiyor) telafi çalışması yaptırılabilir.(kısmi sorun dediğim nokta burasıdır,bunun dışında sorun yok)
    d.Bayram tatili günlerinde çalışma yapılır/yapılacak ise,çalışılan günlere ilişkin ücretler,sözleşme de ayrık hüküm yoksa,47 nci maddeye göre(yani çalışılan her gün için 1 günlük)ücreti ayrıca ödenir,çalışma yapılmıyor/yapılmayacaksa bir iş karşılığı olmaksızın,bu günlerin ücretleri de zaten tam ödenir.
    e.Bayram ve genel tatil günlerine ilişkin(çalışmadınız diye)ayrıca telefi çalışması yaptırıl(a)maz,gerekmez.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)