kamu işçi maaş

Konu: Maaşın SSK'ya Düşük Gösterilmesi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Kasım.2013
  Mesajlar
  3

  Maaşın SSK'ya Düşük Gösterilmesi

  2004 yılından beri aynı işyerinde çalışmaktayım.9 yıldan fazla süredir SSK primlerim asgariden yatmakta.
  İlk çalıştığım yıldan beri asgari ücretin 2-6 katı aralığında maaş aldım.İşyerinin kurulduğundan beri ( 1994 ) hiç tazminat ödememiş olması SGK da sorun olunca 2012 yılında ben dahil yaklaşık 50 kişiye tazminat ödendi.Benim tazminatımda SSK tavanından ( maaşım tavanın çok üstünde ) ödendi.Tazminatımı aldığımdan bu yana 14 ay geçti.Geriye yönelik olarak SSK farkını primlerime ekletmek ve işi bırakmak istiyorum.Çalışmam 2 dönemden oluştuğu için hangi yolu izleyeceğimi bilmiyorum.Nasıl bir yol izleyeceğim ve SSK primi olarak ne kadar hakedişim olduğunu öğrenmek istiyorum.
  Yardımda bulunanlara şimdiden teşekkür ederim


 2. #2
  Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2010
  Mesajlar
  3.396
  Gerçek ücretinizin ne kadar olduğunu gösteren belgeler var mı elinizde ? Eğer var ise gerçek maaşınızın aylık primlerde gösterilenden farklı olduğunu söyleyerek SGK'ya şikayet edebilir veya dava açabilirsiniz.Geriye dönük olarak , bugüne kadar yatırılan primleriniz ile gerçekten gösterilmesi gereken prim arasındaki fark bugüne kadar ödenen primlerinizin üzerine eklenir.Tabi bunu işverenin düzeltmesi istenir.İşveren düzeltmez ise SGK re'sen yapar.Ama önemli olan ilk başta dediğim gibi bunu kanıtlayacak imzalı belgeler.
  __Emrah GEDIK__ RSA

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Kasım.2013
  Mesajlar
  3
  son maaşımı gösteren imzalı yazı var, banka kredileri için kullandığım.
  çalışmam 2 dönemli olduğu için her iki dönem için sgk şikayeti ya da mahkeme geçerli mi ?
  yoksa bitmiş dönem ile faal dönem farklı işlem mi ister , asıl sorum bu ?

 4. #4
  Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2010
  Mesajlar
  3.396
  Dönemin bitip bitmemesi önemli değil.Eğer tespit edilirse geriye dönük tüm aylar düzeltilir.Ancak sadece son maaşı gösteren belge ile bu ne kadar olur bilmiyorum.Düzeltilmesini istediğiniz her ay için bir belge isterler çünkü kanıtlamak için.
  __Emrah GEDIK__ RSA

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Kasım.2013
  Mesajlar
  3
  Her dönem için imzalı belge yok ama her dönem için aynı işyerinden şahit var.
  Bu yeterli değil mi ?

 6. #6
  Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2010
  Mesajlar
  3.396
  Sözden ziyade yazılı belgeye bakarlar.Şahit ile olacağını sanmıyorum.Siz SGK'ya gidip bir memura durumu anlatın.Şahit ile olurmu o size söyler.Gerekirse bir avukat ile görüşün dava açacaksanız.Ancak dava açtığınızda mahkeme önce evrak ister.Hem işverenden hem sizden.
  __Emrah GEDIK__ RSA

 7. #7
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.711
  Her bir olayın/davanın kendine özgü farklı koşulları olabilir.

  Gerek bu olaya ilişkin ,gerekse bu olayımızı dikkate alarak ,genel manada paylaşımak isterim ki;

  a
  -Vasıfsız bir çalışan değilsiniz, sorumlulukarı olan nitelikli/ünvanlı biri olmalısınız

  b-"İşyerinin kurulduğundan beri hiç tazminat ödememiş olması SGK da sorun olunca!"noktası enteresan olması karşısında demek isterim ki,,k.tazminatı şartların oluşması/doğması halinde ödenir(bu nokta ayrı bir konu)

  c-Bu noktada madem bir ödeme yapılmış,(üstelik tavan üzerinden-çok güzel-Oysa işyeri kayıtlarına göre resmi olarak aldığınız ücret ortada iken,bu ödemenin size nasıl yapılmış olduğu enteresan geldi bana.Bu durum gerçek ücretin tespitinde lehinize bir durum,ayrıca son maaşınızı gösteren imzalı/kaşeli bir yazının olması da lehinize,dikkate değer.

  d-Gerçek ücret üzerinden sgk-primlerinin yatırılmaması/ödenmemesi,noksan ödenmesi durumu,işciye haklı nedenle iş sözleşmesini fesih hakkı verir,ancak şu an iş ilişkiniz devam etmekte,telafi edilmesini talep etsenizde işveren yüksek ihtimal dikkate almayacak(çünkü maliyeti çok ağır)bu manada işverenle çekişme içine gireceksiniz,sonrasında işveren şu veya bu nedenle tazminatsız fesih yoluna gidebilir(genelde böyle olur)diyelim siz fesih yoluna giderek tazminatlarınız ve noksan primlerin ödenmesini talep ettiniz yüksek ihtimal talepleriniz yine karşılanmayacak,sonrasında dava açacaksınız, bu takdirde bu olaya ilişkin İspat sorunu gündeme gelecek(iddia sahibi olarak bu durumun ispatı size,ücretin ödendiğinin ispatı da işverene ait)
  Bu çerçevede,"c"şıkkında belirttiğim,önceki döneme istinaden k.tazminatı tavanını aşan ödeme ile son ay ki maaşınıza ilişkin yazı,tarafınız lehine + katkı sağlayacaktır.

  e-Esas da ihtilaf;sgk primlerinin,toplamda(g.resmi ödemelerle birlikte) size ödenen(2-6 kat aralığında ödenen/aldığınız/ele geçen-cebe giren)gerçek ücret üzerinden ödenmemiş olması noktasındadır.
  Olayın dava konusu edilmesi halinde,bu noktada işveren,sizin gerçek ücretinizin işyeri kayıtlarında görünen(gerçek-resmi )ücret olduğunu ve bu miktarlar üzerinden ödeme/primlerin yatırıldığını savunacak,siz de "hayır"gerçek ücretinizin.....tl olduğunu ve bu miktar üzerinden(resmi/g.resmi olarak)ödemeler yapıldığını ileri süreceksiniz,bu iddialarınızı destekler mahiyette deliller sunacaksınız.
  Bu çerçevede ücret bordroları/pusulaları,imzalarınızın olup/olmadı,ihtirazi kayıt düşüp/düşmediğiniz(genelde düşülmez)şimdiye kadar itiraz edip/etmediğiniz vs.önemli.
  Tabi süreç bunlarla sınırlı değil,delil sayılabilecek her türlü bilgi,belge,tanık beyanları(tanık beyanı bu davanın lehinize dönmesi için tek başına yeterli olmaz ama ziyadesiyle müsbet veya menfi katkı sağlar) önemli.
  Ayrıca ve de esasen mahkeme bu olayı da etraflıca araştıracak.
  Bu bağlamda;
  Öncekilke belirtelim ki,iş sözleşmesinin tarafları,asgari ücretin altında kalmamak kaydıyle,sözleşme özgürlüğü çerçevesinde,ücretin miktarını serbestce belirleyebilirler.

  ANCAK,ihtilaf konusuna istinaden,gerçek ücretin tespiti noktasında işcinin kişisel özellikleri/yetkinliği(tahsil dahil)işyerindeki veya mesleğindeki/işindeki kıdemi,meslek ünvanı,yapılan işin niteliği,işyerinin özelliği,bu işi yapan emsal işcilere(bu emsal ücret noktası BK-M.401 e tam uymasa da olayımız açısından emsal ücret noktasına uyumlu) o işyerinde veya başka işyerlerinde ödenen emsal ücretler,bu manada meslek odalarının,işveren kuruluşlarının görüşleri,bilirkişi raporları,örf,adet vs.dikkate alınır ve oluşan kanaat üzeri nihai karar verilir.

  Tavsiyem konunun mahallinde bir avukat ile görüşülerek bu süreçlerin sürdürülmesidir(bizim görüşlerimizi de iletebilirsiniz)

  Kolay gelsin...

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Eylül.2013
  Mesajlar
  66
  Bu durumda maaşınızın asgari ücret kadar tutarını bankadan kalanını elden ödüyordur işveren. ola ki hepsini bankadan yatırmak gibi bir hata içerisine düşmüşse bu da sizin için bir kanıttır.

 9. #9
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.711
  Alıntı ASLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu durumda maaşınızın asgari ücret kadar tutarını bankadan kalanını elden ödüyordur işveren. ola ki hepsini bankadan yatırmak gibi bir hata içerisine düşmüşse bu da sizin için bir kanıttır.
  Evet ama işveren sanmıyorum bu hataya(kazdığı kuyuya kendi) düşsün!..

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Şubat.2018
  Mesajlar
  2
  Herkese merhabalar,

  Yaklaşık 4.5 yıldır çalışmakta olduğum şirket maaşımın büyük bir bölümünü elden veriyor. Çalıştığım süre boyunca bankaya yatan tutar sabit ve iş şözleşmemde görünen tutardan 2.500 TL daha düşük. Yani bu süre zarfında maaşım artsa bile bordromda görünen tutar hep sabit kaldı. Bu tutarsızlığı her ay bankaya yatırdığım nakit para ve 2013 yılında imzaladığım iş sözleşmesi ile kanıtlamam mümkün. İşten ayrılmam durumunda haklarım nelerdir?

  Teşekkürler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 1
  Son Mesaj : 14.Temmuz.2016, 11:48
 2. Tapu Harcı Düşük Gösterilmesi Hk.
  Konu Sahibi gorkem112 Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 28.Mart.2014, 10:52
 3. Cevap: 21
  Son Mesaj : 24.Aralık.2010, 12:00
 4. Maaşın Düşürülmesi
  Konu Sahibi Çorlulu Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 12.Eylül.2010, 16:06
 5. İş veren Baskısı düşük maaş gösterilmesi Hk
  Konu Sahibi ozmeozturk Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 06.Ekim.2009, 14:51

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36