kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni
  • 1 Post By keremcem
  • 1 Post By Rietveld

Konu: Sigortasız İşçi Çalıştırma

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2013
    Mesajlar
    3

    Sigortasız İşçi Çalıştırma

    merhabalar,esnaf işveren oğlunu yanında sigortasız çalıştırabilir mi?çocuk 96'lı ve sadece baba oğul çalışıyorlar.çocuk lise terk.yardımcı olursanız sevinirim.


  2. #2
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    Esnafın kendinin bile sosyal güvenlik kurumuna tabi olmadan çalışması mümkün olmadığına göre,
    yanında çalıştıracağının kim olduğunun önemi olmaksızın sigortalı çalıştırmak zorundadır.

  3. #3
    aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    2.355
    keremcem iyi akşamlar,

    burda eksik bilgi var...mesala ücretsiz çalışan eş sigortasız olabilir.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

  4. #4
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    Alıntı aşkınbulduk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    keremcem iyi akşamlar,

    burda eksik bilgi var...mesala ücretsiz çalışan eş sigortasız olabilir.
    Evet öyle bir durum var sn.aşkınbulduk,
    ama o durum da aslında eş sigortasız çalışabilir şeklinde değil, medeni kanunun 185.maddesindeki '' eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadır'' hükmüne istinaden, eşinin işyerinde çalışan kişinin yardımcı olma zorunluluğu nedeniyle sigortalı kabul edilmemesidir.Yardımı aşan bir çalışma varsa, Eş orada ücret karşılığı çalışıyorsa, bu durum ıspatlanabiliyorsa, eşin sigortalılığı kabul edilir.
    Çocuklar için böyle bir düzenleme yok.
    Örneğin babanın torna atölyesinde baba ile birlikte çalışan oğul için sigortasız çalıştırılabilir demek mümkün değildir,
    darkknight bunu beğendi.

  5. #5
    Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2010
    Mesajlar
    3.397
    Aynen katılıyorum.Baba , kendisi için bağkur çocuğu içinse 4/a sigorta primi ödemelidir.Kendi çocuğu olması birşey değiştirmez.Zaten çocuk 18 yaşını geçtikten sonra eğer okumaya devam etmiyorsa gelir durumuna göre GSS ödemek zorunda.Sigortalı yapılması daha mantıklı.Emeklilik içinde katkısı olur.
    darkknight bunu beğendi.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Sigortasız İşçi Çalıştırma Hk.
    Konu Sahibi URUM79 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 25.Ekim.2016, 12:56
  2. Sigortasız İşçi Çalıştırma
    Konu Sahibi monşer Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Kasım.2013, 14:06
  3. Sigortasız İşçi Çalıştırma Durumu
    Konu Sahibi mekist1 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 06.Ocak.2013, 00:29
  4. Sigortasız İşçi Çalıştırma
    Konu Sahibi erdttk Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 23.Aralık.2012, 15:14
  5. Sigortasız İşçi Çalıştırma
    Konu Sahibi diver Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 12.Eylül.2006, 00:41

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36