kamu işçi maaş

Konu: Dul Aylığı Ve İşsizlik Ödeneği

Dul Aylığı Ve İşsizlik Ödeneği

gunaydın arkasdlar.benım sorum su yönde detaylı bı paylasım bulamadım.eşinden dolayı ölüm aylıgı baglanan bayan sgk lı olarak calısmakta.bu bayan ısten cıkarıldıgı takdırde işsizlik ödenegi sartlarını tasıyor.prim gün sayısı vs.işsizlik ödenegı alabılırmı.ölüm aylıgı buna engel olurmu.yanı her ıkısının cakısması gıbı bır durum olurmu..

Rietveld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rietveld isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Ölen anne ve babaların geride kalan çocukları (kız veya erkek) anne ve babalarının ölümünden dolayı yetim veya ölüm aylığı alabilmeleri için 5510 sayılı Kanun veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmamaları ve bununla birlikte kendi sigortalılıkları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması gerekmektedir.
    Bu şartlar için Kanun bazı istisnalar öngörmüştür. Bu istisnai çalışmalar ya da ödenen geçici yardımlar yazımızda anlatıldığı şekildedir. Bu tür çalışmalar ve geçici ödemeler aylık bağlanmasına engel olmadığı gibi bağlanmış olan aylığın kesilmesine de sebep olmazlar. Burada şunu da ayrıca ifade etmek gerekir ki; eğer bahse konu hak sahibi çocuğun 4447 sayılı Kanun’a göre işsizlik maaşı alması durumunda hak sahibi çocukların anne ve babasından aldığı yetim aylığı kesilmeyecek olup, her iki aylığı almaya devam edecektir. Çünkü 5510 sayılı Yasa’ya göre bağlanan yetim veya ölüm aylıklarındaki şart anılan Kanun’a göre ya da yabancı bir ülke mevzuatına göre çalışmaması, kendi çalışmalarından dolayı gelir yâda aylık bağlanmamış olmasıdır. Bu nedenle işsizlik maaşı kişinin kendine ait 4447 sayılı Kanun’a göre verilen geçici bir ödenektir. Çalışma süresine dayanarak en fazla 10 aya kadar verilen parasal bir yardımdır. Fakat 5510 Yasa’ya göre bağlanan gelir ve aylık ise sürekli ödenen yardımdır.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Her ne kadar yukarıdaki yazıda çocuklar için açıklama yapılmış olsada genel olarak ölüm aylığından bahsediliyor.İşsizlik ödeneği geçici bir ödenek olduğu için ölüm aylığı almaya engel değildir.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Alıntı Rietveld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Her ne kadar yukarıdaki yazıda çocuklar için açıklama yapılmış olsada genel olarak ölüm aylığından bahsediliyor.İşsizlik ödeneği geçici bir ödenek olduğu için ölüm aylığı almaya engel değildir.
    Tsk ederım emrah bey.bızım kararsız kaldıgımız konu işsizlik ödenegı baglanınca o sürec bıtene kadar ölüm aylıgını keserlermı.cunku cıfte maas durumu oluyor.

Yok herhangi bir kesilme olmaz.Hem işsizlik ödeneğini hem de ölüm aylığını aynı anda alabilirsiniz.Ölüm aylığının kesilmesi için 5510 sayılı kanuna göre sigortalı olarak çalışmak ve gelir elde etmek gerekiyor.İşsizlik ödeneği farklı bir durum geçici bir ödenek o yüzden ölüm aylığına engel değildir.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Yok herhangi bir kesilme olmaz.Hem işsizlik ödeneğini hem de ölüm aylığını aynı anda alabilirsiniz.Ölüm aylığının kesilmesi için 5510 sayılı kanuna göre sigortalı olarak çalışmak ve gelir elde etmek gerekiyor.İşsizlik ödeneği farklı bir durum geçici bir ödenek o yüzden ölüm aylığına engel değildir.
    emrah bey bayan ztn sgk lı calısıyo ve ölüm aylıgı kesılmedı.bu durumda ozaman işsizlik ödenegıde kesılmez degılmı

Hımm pardon ben tam anlayamamışım soruyu.

İşten çıktıktan sonra işsizlik ödeneğine başvurup işsizlik maaşı alabilir.İşsizlik ödeneğinde veya ölüm aylığında herhangi bir kesilme olmaz.İkisini birden alabilir.
    __Emrah GEDIK__ RSA

Hımm pardon ben tam anlayamamışım soruyu.

İşten çıktıktan sonra işsizlik ödeneğine başvurup işsizlik maaşı alabilir.İşsizlik ödeneğinde veya ölüm aylığında herhangi bir kesilme olmaz.İkisini birden alabilir.
    Cok tsk ederım

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)